Subiect: Ancistrus sau pleco?

AM si eu o intrebare mai veche care nu si-a prea gasit raspuns.
Care este diferenta (fiziologica) intre ancistrus si plecostomus?
cum imi dau seama daca un peste de aprox 7 cm este ancistrus sau pleco?



si ca fapt divers am primit de la un unchi inca un acvariu de vreo 20 L in care se afla si pestele respectiv wink
ideea este ca e o femela de vreo 7 cm plina de icre deci daca reusesc sa ii fac poze si sa o identific poate o dau la reprodus big_smile sau ii cumpar mascul big_smile

Re: Ancistrus sau pleco?

acesta este pestele

Re: Ancistrus sau pleco?

inca o poza

4

Re: Ancistrus sau pleco?

am un ancistrus de 10 cm si un pleco de 5cm.ancistrusul e cam teritorial si i-mi este frica sa nu i-mi raneasca plecostomusul.spuneti-mi va rog daca nu o sa am probleme in aceasta privinta!multumesc

Re: Ancistrus sau pleco?

dupa stiinta mea,nu prea multa in a-le acvaristicii,acela este un ancistrus.

Re: Ancistrus sau pleco?

Auzi pleco asta cu puncte galbene este al tau??

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

7 Editat de froda (2009-06-17 01:37)

Re: Ancistrus sau pleco?

Salut, as dori si eu sa stiu diferentele intre pleco si ancistrus si apoi cum pot diferentia masculul de femele in ambele cazuri. Am auzit ca pleco e mai eficient impotriva algelor fata de ancistrus. De asemenea exista si Gibiceps. Cine stie mai multe despre aceste 3 varietati de pesti? Multumesc

I reject your reality and substitute it for my own !

8 Editat de froda (2009-06-17 01:28)

Re: Ancistrus sau pleco?

Buna, vad ca nimeni n-a vrut sa-mi raspunda... sad Poate ma lamuriti in urmatoarea problema.... vietuitoarea din poza este o femela de ancistrus? Are cam 9-10 cm si niste proeminente in zona narilor ca doua cornite...

I reject your reality and substitute it for my own !

9

Re: Ancistrus sau pleco?

Tot vietuitoarea de mai devreme...

I reject your reality and substitute it for my own !

10

Re: Ancistrus sau pleco?

Mai am inca un exemplar de 4-5 cm care a "disparut" de ceva vreme... E posibil sa fi murit? Sincer n-as vrea sa incep sa o caut prin decor. Cat de rezistenti sunt acesti pesti la boli? A avut vreo cauza ventuza cea mare? (am adus-o la aproape o luna dupa ce-a mica)

I reject your reality and substitute it for my own !

11

Re: Ancistrus sau pleco?

Nimeni nu s-a interesat un pic mai mult de acesti pesti? sad

I reject your reality and substitute it for my own !

Re: Ancistrus sau pleco?

Eu am fost nevoit sa renunt la Pleco pentru ca-mi faceau franjuri toata valisneria. Am luat o specie de ventuza, din pacate nu am gasit-o pe net sa vad denumirea, care se lipeste cu tot corpul de geam. Face treaba buna pana acum.

Cat tine de pleco... mananca alga foarte bine pana ce creste. Dupa aceia mai mult vegeteaza si face mizerie. Daca ar fi sa aleg intre pleco si ancistrus...ancistrusul mi se pare mult mai ok.

13

Re: Ancistrus sau pleco?

Multumesc pentru indicatii. Aia din poza e femela de ancistrus cum am zis?

I reject your reality and substitute it for my own !