1

Subiect: schimbare de sex la xipho

din 10 femele si 3 masculi...
acum am 8 masculi si 5 femele
de la ce se poate schimba femela in mascul ?
folosesc apa de la robinet
valori: ph, etc nu stiu pentru ca nu am testere
mascul,ii ereau formati de la 4cm cand iam cmparat
femelele la 7cm acum au 8cm si cu inceput de spada

Re: schimbare de sex la xipho

de la ph se schimba dar nu mai stiu exact valorile, cauta si u pe site-uri de afara ca sigur gasesti

3

Re: schimbare de sex la xipho

pasi_une A scris:

din 10 femele si 3 masculi...
acum am 8 masculi si 5 femele
de la ce se poate schimba femela in mascul ?
folosesc apa de la robinet
valori: ph, etc nu stiu pentru ca nu am testere
mascul,ii ereau formati de la 4cm cand iam cmparat
femelele la 7cm acum au 8cm si cu inceput de spada

am citit si eu despre asa ceva. am vorbit cu un acvarist din craiova care se ocupa de pesti de peste 30 ani. la el nu s-a intamplat niciodata asa ceva. femelele care zici ca au devenit masculi sunt de fapt masculi, nu se transforma. se dezvolta mai greu decat ceilalti. eu raman de parere ca nu isi schimba sexul.

4

Re: schimbare de sex la xipho

Florin.Mazilu A scris:

de la ph se schimba dar nu mai stiu exact valorile, cauta si u pe site-uri de afara ca sigur gasesti

ph influenteaza intradevar sexul puilor.   nu influenteaza sexul pestilor care au deja cateva luni de viata. este vorba de mediul in care traieste femela innainte de "nastere. acel mediu influenteaza

5 Editat de bogdivaio (2010-02-24 13:48)

Re: schimbare de sex la xipho

eu inca de xipho hermafroditi nu am auzit yikes lol..si cresc xipho de ceva vreme!

Intradevar se poate prin ridicarea temeperaturii si a ph-ului femelea sa nasca mai muti masculi decat femele  si prin coboraraea lor invers.Dar sa-si schimbe sexul din mers eu inca asa ceva nu am auzit...inseamna ca eu daca asa avea numai masculi intr-un acvariu unul sau doi din ei se vor transforma in femele ca sa aiba ceilalti ce "babardii" lol..asta chiar mi se pare absurd yikes
Poi atunci nici nu poti fi sigur ce pesti ai in acvariu...

zici unui prieten: - hai frate la mine sa-ti dau un mascul de xipho fain
peste o saptaman vine respectivul sa-i dai masculul: - frate ca sa vezi asta s-a transformat in femela lol

Poi atunci ar trebui sa se numeasca specia "NAOMI" nu xipho. lol lol lol

Cum a spus si colegul mai sus...femele inchipuite de tine erau defapt masculi si invers.
Documenteaza-te mai bine in legatura cu aceasta specie.

6

Re: schimbare de sex la xipho

ok... radu dar acesti masculi au nascut
stiu ce spun
imi cunosc pestii de 2 ani neutral

7

Re: schimbare de sex la xipho

pasi_une A scris:

ok... radu dar acesti masculi au nascut
stiu ce spun
imi cunosc pestii de 2 ani neutral

poate chiar la tine se intampla ceea ce scrie prin cartile de acvaristica. am si eu xipho si la mine nu s-a intamplat nimic cu femelele sau masculii. de exemplu eu am un xipho care ziceam ca e femela cand am luat-o si nu a facut puii niciodata . nu  are nici spada formata pana acum. ce sa cred ? ca e femela si ca nu poate ramane gestanta ?  este de fapt un mascul care se dezvolta mai greoi.

8 Editat de bogdivaio (2010-02-24 16:57)

Re: schimbare de sex la xipho

de exemplu eu am un xipho care ziceam ca e femela cand am luat-o si nu a facut puii niciodata . nu  are nici spada formata pana acum. ce sa cred ? ca e femela si ca nu poate ramane gestanta ?  este de fapt un mascul care se dezvolta mai greoi.

mai degraba este o femela care nu poate sa faca pui..si eu am patit asa ceva..am avut femele care ramaneau gestante dar avea dificultati la fatare,ori nu fatau deloc ori fatau foarte putin(cate 2-3 pui,femele fiind mature) si cu timpul s-a agravt problema(se umflau foarte tare) si mureau pentru ca nu reuseau sa fete.
sau am mai patit ca masculii nu reuseau sa o fertilizeze pentru ca femela nu se lasa nici in ruptul capului..chiar am o femala de 1 an si ceva care nu a fost gestanta niciodata tocmai din acest motiv(se lasa curtata dar nu si fecundata)
Se mai pot gasi diverse motive dar un lucru este cert,nu se poate schimba sex-ul pestilor..daca se nasc femele,femele raman si invers.Poti influenta inainte de fatare dar asta e o alta discutie.

9

Re: schimbare de sex la xipho

am o femela gestanta cu inceput de spada are cam 3mm spada
sper sa pot face o poza
sa vedeti ca nu aberez...
ps, femela are 8 cm hmm

10

Re: schimbare de sex la xipho

bogdivaio A scris:

de exemplu eu am un xipho care ziceam ca e femela cand am luat-o si nu a facut puii niciodata . nu  are nici spada formata pana acum. ce sa cred ? ca e femela si ca nu poate ramane gestanta ?  este de fapt un mascul care se dezvolta mai greoi.

mai degraba este o femela care nu poate sa faca pui..si eu am patit asa ceva..am avut femele care ramaneau gestante dar avea dificultati la fatare,ori nu fatau deloc ori fatau foarte putin(cate 2-3 pui,femele fiind mature) si cu timpul s-a agravt problema(se umflau foarte tare) si mureau pentru ca nu reuseau sa fete.
sau am mai patit ca masculii nu reuseau sa o fertilizeze pentru ca femela nu se lasa nici in ruptul capului..chiar am o femala de 1 an si ceva care nu a fost gestanta niciodata tocmai din acest motiv(se lasa curtata dar nu si fecundata)
Se mai pot gasi diverse motive dar un lucru este cert,nu se poate schimba sex-ul pestilor..daca se nasc femele,femele raman si invers.Poti influenta inainte de fatare dar asta e o alta discutie.

aceea femela a mea care e de fapt mascul nu a avut burta mare nicidata si daca ar fi femela ar avea ceva negru sau macar un punct mic sub burta. vb de cu totul altceva. ceea ce ai prezentat este boala. la mine e de fapt "transformarea" din femela in mascul.

11

Re: schimbare de sex la xipho

pasi_une A scris:

am o femela gestanta cu inceput de spada are cam 3mm spada
sper sa pot face o poza
sa vedeti ca nu aberez...
ps, femela are 8 cm hmm

aceea spada de care zici este din cate stiu eu o deformare , un fel de malformatie care apare din diverse motive : varsta , poate ceva legat de matca din care face parte....

12 Editat de bogdivaio (2010-02-24 19:29)

Re: schimbare de sex la xipho

mutatiile apar atunci cand se imperecheaza pui din aceeasi ponta(fratii cu surorile)... pot sa  apara malformatii la coloana si altele de genu amintite de voi

13

Re: schimbare de sex la xipho

inseamna ca asta e motivu...
dar totusi masculi sunt cumparati de la un alt crescator
poate femelele sunt progenituri din frate, sora

14 Editat de bogdivaio (2010-02-24 20:54)

Re: schimbare de sex la xipho

mai tot ce e posibill dar daca pestii sunt sanatosi si tie iti plac asa cum sunt desi nu sunt linie curata,eu zic ca asta e tot ce conteaza
Poate se vor imultii si vei avea puisori si mai ciudati lol..dar poate asta e si frumusetea in a fi diferit big_smile...multe specii s-au produs din combinatii si tot felul de malformatii genetice(aici nu ma refer la handicapuri,gen coloana starmba si altele de genu) si prelucrate pana au ajuns la o linie stabila...iti dau exemplu doar guppy care au evoluat de la specia salbatica(cea din amazon) si au ajuns sa fie vreo 15 specii,linii stabile( sau mai multe)
Asa ca nu-ti face griji prea mari cool
Apa limpede si pesti sanatosi!

15 Editat de Schlaffen (2010-02-24 21:12)

Re: schimbare de sex la xipho

bogdivaio A scris:

Se mai pot gasi diverse motive dar un lucru este cert,nu se poate schimba sex-ul pestilor..daca se nasc femele,femele raman si invers.Poti influenta inainte de fatare dar asta e o alta discutie.

Xipho sunt hermafroditi si putem trece la `normal` ceea ce s-a intamplat la domnul @pasi_une in acvariu..

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

16

Re: schimbare de sex la xipho

Fenomenul este frecvent la xipho si platy, dupa unele experiente fiind determinat in mare parte de pH-ul apei (ce influenteaza si raportul de sexe al puilor). Nu este un hermafoditism propriu-zis, pentru ca se manifesta numai la femele. Este dificil de spus daca falsii masculi sunt fecunzi, la poecilidae existand si posibilitatea partenogenezei, ce poate fi stimulata si prin falsi spermatozoizi.

daca gresesc...my bad...mereu inveti cate cav nou cool

17

Re: schimbare de sex la xipho

va multumesc pentru detalii..
am sa dau la schimb masculi pe femele
dar tot nu am aflat cum pot combate acest fenomen neutral

18

Re: schimbare de sex la xipho

pasi_une A scris:

va multumesc pentru detalii..
am sa dau la schimb masculi pe femele
dar tot nu am aflat cum pot combate acest fenomen neutral

nu ai cum sa combati acest 'fenomen". cand mai cumperi masculi de xipho vezi daca sunt formati ( adica daca au spada) si la femele fii atent la caracteristicile ei. citeste o carte de acvaristica sau vezi ce scrie pe forum despre femelele de xipho. hai ca nu e chiar asa de greu. oricum , trebuie sa ai putin ochiul format

19 Editat de ciprian01 (2010-02-26 20:10)

Re: schimbare de sex la xipho

Este un fenomen destul de frecvent! Cel mai frecvent femelele adulte isi modifica aspectul exterior si capata trasaturile unui mascul! Dar individul repectiv este steril, nefiind mascul in adevaratul sens al cuvantului. transformarea este ireversibila!
Sunt relativ usor de sesizat pestii care au suferit aceasta transformare! Daca vezi un macul adult de xipho de 12 cm....! Fara coada...!
Fenomenul nu se combate!