41

Re: O scurta prezentare

Salutare. Știe cineva cum pot scapă de culoarea maronie din apa? Cauza sunt cioatele procurate de la magazin pe care nu le-am fiert si le-am pus direct in bazin. Fac schimburi de apa zilnice dar foarte greu scap de culoare. As putea sa pun un săculeț de cărbune activ in bazin? Astept raspuns

Re: O scurta prezentare

in niciun caz carbune activ, acea culoare maronie te afecteaza doar vizual in rest nu poate provoca nimic rau asta in cazul incare intradevar e de la lemn.

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

43 Editat de Vali A (2015-04-05 00:36)

Re: O scurta prezentare

Pai culoarea a apărut dupa ce am băgat lemnele luate de la petsathome. Atunci am sa continui cu schimburi de apa zilnice si poate scap de culoare in câteva saptamâni. Am întrebat de cărbune activ pentru ca am citit pe alte forumuri si spuneau acolo ca ci a cărbunele ar absorbi acea culoare.dar țin cont de spusele tale. Mulțumesc

44

Re: O scurta prezentare

Poze

45

Re: O scurta prezentare

Poze

46 Editat de Vali A (2015-04-05 13:16)

Re: O scurta prezentare

Scuze pentru pozele intoarse

47

Re: O scurta prezentare

rodoselada A scris:

in niciun caz carbune activ

de ce spui asta? carbunele activ ajuta la absorbtia diverselor substante din apa, inclus taninul eliberat de lemne.

in rest, sunt de acord cu tine.

Re: O scurta prezentare

carbunele activ pe langa tanin care nu este cu nimic daunator intrun acvariu plantat iti elimina si fertilizant idin apa, carbunele activ il folosesti dupa ce ai  facut tratament pestilor sau ai folosit algicide, si nu are dece sa elimine taninul se va duce de la sine.

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

49

Re: O scurta prezentare

Am făcut un schimb de apa mai masiv azi si deja arată mai bine

Re: O scurta prezentare

nu ai niste poze cu buturugile sa pot sa-mi dau seama cum arata?

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

51

Re: O scurta prezentare

nu am alte poze.su t 3 bucăți . Una tip turn, una mai robusta de pe centrul bazinului si una cu 3 picioare(daca as putea sa zic asa) Eu o sa ma mut la o alta locație in vreo luna si ma gândeam sa iau toate 3 cioate si sa fac ceva pe mijlocul bazinului si multă vegetație pe si in jurul " construcției". Ai vreo sugestie in ceea ce privește "landscape-ul"?

52 Editat de rodoselada (2015-04-06 15:46)

Re: O scurta prezentare

trebuie sa-le pui in valoare, unde te muti?

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

53

Re: O scurta prezentare

Ma mut in Chislehurst -Kent si dupa ma gândeam ca tre sa mut bazinul si cu ocazia asta sa fac ceva mai frumos cu cioatele alea.
In schimb, nu știu daca ai observat, am o problema cu unele plante. Frunzele parca se macină si au găuri in ele. Ai idee de la ce ar putea fi? le-am nenorocit sa zic asa când am folosit peroxidul de hidrogen ca sa acap de alge. numai ca odată cu algele am stricat si plantele. Ele se dezvolta bine, cresc frunze in fiecare zi, dar când ajung putin mari încep sa se rotunjească marginile si se rup

54

Re: O scurta prezentare

Salutare.tocmai m-am apucat de o maternitate de vreo 15 l. Acvariul are un filtru intern sunsun de 320l/H, incalzitor de 25w si momentan astept sa îmi vina comanda cu lumina( tub 9w in 4 pini). Bazinul este la ciclat de ieri.
Ca substrat am  sa folosesc aquabasis si niște nisip sau pietriș granulație mai mica( inca nu m-am decis care).
In ceea ce privește decorul ma gândeam la o creanga ceva care sa cuprindă cam tot volumul ( aici ma refer sa fie din geam in geam ) si pe ea mult Spiky moss si Phoenix moss si alte plantute pentru substrat. Cam asta ar fi de spus momentan.
O aa revin cu niște poze si astept idei penru decor. Mulțumesc

55

Re: O scurta prezentare

In legătura cu substratul, tocmai am achiziționat 5kg de aquabasis.din ce am văzut ei recomanda sa se folosească Manado peste. Dar eu am deja nisip de granulație 1 mm.
Ce îmi recomandați : sa folosesc nisipul peste aquabasis( ce grosime ar fi ideal pentru cele doua straturi) sau sa procur Manado ?

56

Re: O scurta prezentare

Poze

57

Re: O scurta prezentare

Salut. Acvariul a mai primit niște upgrade-uri . Am schimbat substratul , am renunțat la nisipul de 1 mm granulație deoarece nu se oxigena si apa nu pătrundea in el, cu 20 kg de Volcanit care conține si fier. In filtru am pus lava vulcanică sfărâmată , JBL micromec,inele ceramice si sfere de plastic negre care vin cu filtrul . In prefiltru am schimbat unul din bureți cu porozitate " mică" , zic ei, cu unul folosit in construcții care are cu adevărat porozitate mică. In câteva zile am sa pun si o bomba co2 care va genera o bula pe secunda( daca fac amestecul cum trebuie).
Am sa revin cu poze dupa ce pun bomba de co2

58

Re: O scurta prezentare

Poze

59 Editat de Vali A (2016-03-09 23:45)

Re: O scurta prezentare

Salutare si bine V-am regăsit . Între timp acvariul a suferit multe upgrade-uri .

Singura problema pe care o mai am sunt aceste alge pe care nu le pot identifica. Am sa atașez niste poze si alga si cu restul bazinului.

Am scăpat de gda, bba si cele verzi care se depuneau pe pereții bazinului.

Daca greșesc undeva, va rog sa ma corectați.

Fertilizez cu easy Carbo si profito.
Cat despre chimia apei am următoarele date: no3-10, no2-0, GH-8, KH-15, ph- între 7,6 si 8, Cl2-0.


Multumesc

60

Re: O scurta prezentare

Poze