1 Editat de Vali A (2014-12-08 19:18)

Subiect: Acvariu Fluval Accent

Cateva detalii tehnice desprte acvariu.Capacitate 95 L(76 cm*45cm * 31cm).Acvariul vine cu filtru integrat(filtrare biologica),incalzitor de 150 W setat la 27 grade celsius, lumina pe LED alba si accesorii de drenare a apei(valve ,furtune,galeata).
Dupa ce am montat toate accesoriile exact cum zice cartea,am umplut acvariul cu apa tratata cu Fluval Water Conditioner(elimina clorul si cloraminele,neutralizeaza toxinele metalice si elimina si calcarul) si cu Fluval Biological Enhacer(previne decesul pestilor, ofera un mediu biologic propice si elimina nitriti si amoniac).
Dupa aceasta am dat drumul la filtru sa functioneze timp de 96 de ore,impreuna cu incalzitorul pentru a oferi conditiile perfecte pentru introducerea pestilor, cu alte cuvinte am facut ciclarea acvariului.
Dupa cele 96 de ore am acizitionat pestii,apa fiind limpede si frumos mirositoare, am lasat punguta in care erau in acvariu circa 20 de minute pentru acomodarea lor cu temperatura din acvariu.Am lasat pestii liberi dupa cele 20 de minute si de atunci pestii mei sunt foarte agitati.Se plimba in lungul geamului aproape non stop,cu exceptia cand ii hranesc.
Speciile de pesti introduse sunt: Gupy, Xifo, Platy si Moly.Chiar ieri o femela de Platy a fafat si am reusit doar 4,5 puisori sa strang.
Marea mea problema este de ce pestii sunt agitati tot timpul si de ce plantele ,anumite frunze, devin maronii, cu alte cuvinte se ofilesc sau nu stiu ce se intampla.Am urmat toti pasii si nu inteleg unde e greseala.Singura chestie ca nu am testere pentru diferiti indicatori, gen PH s.a.m.d.
Va rog sa ma ajutati.Multumesc
Calitatea pozelor este slaba,neavand un smartpHone foarte performant:P

2

Re: Acvariu Fluval Accent

Si pe peretii acvariului si al filtrului s-a format o mica pelicula usor alunecoasa..sa aiba legatura cu ciclul azotului?!?
astept raspunsuri si daca mai doriti detalii le voi posta

3

Re: Acvariu Fluval Accent

Acvariul între timp a fost updatat (filtru extern sun sun hw-302 1000l/H  capacitate 8 L, filtru intern sun sun 300 l/H, prefiltru extern cu 3 bureți de porozitate diferitata si capacitate de 1,5L, lumina pe led-64 Bucăți si 2 tuburi t5 de 24 W). Am sa atașez niște poze

4

Re: Acvariu Fluval Accent

Vali A A scris:

Acvariul între timp a fost updatat (filtru extern sun sun hw-302 1000l/H  capacitate 8 L...

La ce te referi cand spui capacitate 8 litri?

5

Re: Acvariu Fluval Accent

Faye A scris:
Vali A A scris:

Acvariul între timp a fost updatat (filtru extern sun sun hw-302 1000l/H  capacitate 8 L...

La ce te referi cand spui capacitate 8 litri?

Cred ca se refera la volumul filtrului.   wink

6

Re: Acvariu Fluval Accent

Am banuit ca se refera la volumul filtrului, doar ca sub nicio forma in SunSun nu intra 8 litri de material filtrant, nici daca il indesi cu picioarele. D-aia eram curioasa la ce s-a referit.

7

Re: Acvariu Fluval Accent

La volumul filtrului ma refeream, dupa cum a zis si colegul. Singura problema care o mai am acum sunt plantele. Am toate produsele din gama easy life(co2,micro, macro), doar Imi mai trebuie teste pentru N,P,K ca pentru restul parametrilor am teste. Momentan fertilizez doar cu easy Carbo si ferro zilnic , iar odată pe săptămana cu pro fito. Cineva mia zis ca am carenta de K ( frunE îndoite pe margine si prind o culoare maronie ). Momentan nu pot zice nimic de carente pana nu îmi iau testele sa văd exact ce se întâmpla. Am sa atașez niște poze, poate ma ajutați putin. Mulțumesc

8

Re: Acvariu Fluval Accent

Si valisneria nu o duce prea bine, deși e o planta foarte ușor de întreținut.

9

Re: Acvariu Fluval Accent

Poze.

10

Re: Acvariu Fluval Accent

Poze

11

Re: Acvariu Fluval Accent

Poze