1

Subiect: am nevoie de intarituri pt un acvariu de 100x40x40?

salut,as vrea sa imi fac singur un acvariu la dimensiunile  de 100x40x40,pt cva ciclide...geamul avand grosimdea de 6mm...am nevoie de intarituri?...sau rezista?...deasemenea mai am nevoie de la cunoscatori de un raspuns,..fundul acvariului,trebuie incastrat intre cele 4 laturi,sau cele 4 laturi sa stea pe geamul de pe fund?...am un acvariu cumparat(de firma) iar fundul este incastrat,..ms!

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

Re: am nevoie de intarituri pt un acvariu de 100x40x40?

Daca ai putea sa folosesti geam de 8 mm nu ar fi nicio problema! Cu 6 mm esti expus unui oarecare risc, sticla fiind mai subtire, presiunea destul de mare si....! Rezista si cu 6 mm fara intarituri, dar esti expus riscului intr-o masura mai mare.

Pt linistea mea, cu geam de 6, as pune 2 intarituri pe lungime.

Poti sa lipesti fundul in ambele variante! Care iti este mai convenabila!

3 Editat de Baracuda (2010-02-26 14:11)

Re: am nevoie de intarituri pt un acvariu de 100x40x40?

aspi A scris:

salut,as vrea sa imi fac singur un acvariu la dimensiunile  de 100x40x40,pt cva ciclide...geamul avand grosimdea de 6mm...am nevoie de intarituri?...sau rezista?...deasemenea mai am nevoie de la cunoscatori de un raspuns,..fundul acvariului,trebuie incastrat intre cele 4 laturi,sau cele 4 laturi sa stea pe geamul de pe fund?...am un acvariu cumparat(de firma) iar fundul este incastrat,..ms!

Ai grija, sticla care se gaseste in comertul nostru, nu este aceeasi calitate cu cea din care se fabrica acvariile de firma. Daca la un acvariu de 240 litri Juwel, ei folosesc cu succes sticla de 6 mm, fara intarituri, eu unul nu as face acelasi lucru din sticla (geam) cumparata de la atelierele de geamuri si oglinzi. Sfatul pe care ti l-a dat colegul este f. bun: sticla de 8 mm.
Laturile acvariului stau intotdeauna asezate pe fund, nu-l incadreaza, in cazul acvariilor home-made.
Asumindu-ti riscul de a face acvariul din sticla de 6mm, te sfatuiesc, ca in afara de intariturile pozitionate sus, pe laturile lungi, sa-i faci si fund dublu, adica 12mm. In cazul acesta o foaie de geam va fi incadrata intre cele 4 laturi, iar a doua (cea care sta pe pad), va sustine cele 4 laturi. Cele doua foi se lipesc intre ele. Nu uita nici pad-ul care se pune sub acvariu!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: am nevoie de intarituri pt un acvariu de 100x40x40?

ms de sfaturi,crede-ma ca as face din sticla de 8mm dar unde am cautat cea mai groasa care era de vanzare era de 6mm...in cazul de fata v-oi face 2 intarituri pe laterale,si fundul o sa incerc sa il fac dublu!!!...ms de sfaturi

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

5

Re: am nevoie de intarituri pt un acvariu de 100x40x40?

aspi A scris:

ms de sfaturi,crede-ma ca as face din sticla de 8mm dar unde am cautat cea mai groasa care era de vanzare era de 6mm...in cazul de fata v-oi face 2 intarituri pe laterale,si fundul o sa incerc sa il fac dublu!!!...ms de sfaturi

Nu cauta la magazinele de geamuri si oglinzi, nu vei gasi, exista firme (cel putin in Bucuresti), care produc geam cu grosimi pina la 25mm. Cauta o astfel de firma, acolo vei gasi. Geamul nu este f. scump la aceste firme si ai si avantajul ca il taie si il finiseaza exceptional.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: am nevoie de intarituri pt un acvariu de 100x40x40?

daca fac aceste intarituri  sus,si jos,pe fundul acvariului,ar fi bn?...5cm ajunge pt intarituri(latime)

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

7

Re: am nevoie de intarituri pt un acvariu de 100x40x40?

nu stiu,,,adica unde as putea sa incep sa caut..inafara de aceste magazii de geamuri si oglinzi...sa incerc la firme de termopan..:-??..sincer nu stiu de unde sa incep!

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

8 Editat de ciprian01 (2010-02-26 14:51)

Re: am nevoie de intarituri pt un acvariu de 100x40x40?

Mergi in spate la piata progresu. Acolo este un atelier , parca ,,cristal,,! Oricum il stie oricine! Iti vor taia si slefui geamurile la grosimea dorita!

Cu fund dublu, munca, si riscuri, iasi mai bine daca pui un geam de 8 si fund de 10! Mai ales ca vei avea ciclide si daca le asezi pietre pe fund....!

9

Re: am nevoie de intarituri pt un acvariu de 100x40x40?

ciprian01 A scris:

Mergi in spate la piata progresu. Acolo este un atelier , parca ,,cristal,,! Oricum il stie oricine! Iti vor taia si slefui geamurile la grosimea dorita!

asta in cazul in care as fi din bucuresti,doar ca sunt din brasov...:-??,si pana acu nu ma interesau astfel de ateliere!

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

10 Editat de ciprian01 (2010-02-26 14:52)

Re: am nevoie de intarituri pt un acvariu de 100x40x40?

Scuze, nu am fost atent!
Nu te ajuta Google sa gasesti un atelier pentru termopane in BV?

11

Re: am nevoie de intarituri pt un acvariu de 100x40x40?

stiu multe deastea de termopan,dar gasesc acolo geam de vanzare asa simplu ,nu facut pe camere?..intreb s eu..:-??

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

12

Re: am nevoie de intarituri pt un acvariu de 100x40x40?

Gasesti fara probleme!

13

Re: am nevoie de intarituri pt un acvariu de 100x40x40?

ok..am sa incerc...ms de sfaruri...am sa caut geam de 8 sa nu mai fac intarituri...dar da-timi  un exemplu de silicon ceva de buna calitate,...salut

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

14 Editat de Baracuda (2010-02-26 15:25)

Re: am nevoie de intarituri pt un acvariu de 100x40x40?

aspi A scris:

ok..am sa incerc...ms de sfaruri...am sa caut geam de 8 sa nu mai fac intarituri...dar da-timi  un exemplu de silicon ceva de buna calitate,...salut

Eu unul am mari reticente ca vei gasi la firmele "termopan", ti-am spus cauta (pe google) poate exista si in Brasov firme PRODUCATOARE/VINZATOARE de geam mai gros de 6mm, in Bucuresti exista, am cumparat eu de 16mm si 19mm. In ceea ce priveste siliconul, orice magazin de acvaristica iti poate vinde. Ghideaza-te dupa pret, cel mai scump este si cel mai bun de obicei. Cel negru este mai estetic pentru acvariu.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15

Re: am nevoie de intarituri pt un acvariu de 100x40x40?

dap,negru vroiam orcum,si nu cred ca are rost sa ma zgarcesc la bani...;)..ms de sfaturi..

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

16

Re: am nevoie de intarituri pt un acvariu de 100x40x40?

ciprian01 A scris:

Mergi in spate la piata progresu. Acolo este un atelier , parca ,,cristal,,! Oricum il stie oricine! Iti vor taia si slefui geamurile la grosimea dorita!

Cu fund dublu, munca, si riscuri, iasi mai bine daca pui un geam de 8 si fund de 10! Mai ales ca vei avea ciclide si daca le asezi pietre pe fund....!

Unde anume este acest magazin/atelier? ma intereseaza adresa exacta. Un numar de telefon ar fi super.
Vreau sa imi construiesc un acvariu de 80x40x45cm cu sticla de 8mm si fund de 10mm.
Pana acum am gasit in sectorul 3 la un atelier din zona diham sticla de 8 mm cu 100ron/mp fara slefuire.
M-am saturat de cautat pe net geamgerii. Daca stiti vre-un atelier care lucreaza la mm si le si slefuieste calumea va rog sa impartasiti informatia
La aceste dimensiuni imi trebuie un fund dublu sau intarituri longitudinale si transversale?
As vrea sa il lipesc cu silicon negru si as vrea sa ii fac si doua zone din sticla in care sa pun neoanele.