Re: Primul meu acvariu adevarat

Dupa 2 saptamani fara fertilizare si lumina redusa vad ca algele verzi dau inapoi. In schimb bba-ul nu da semne ca ar suferi. Mi-a lasat impresia ca avanseaza spre frunzele de sus ale plantelor.
Sa fie din filtru problema, oare? Nu l-am mai curatat de cateva luni bune, dar are debit normal.
Sa pastrez doar varfurile neafectate de bba si sa arunc restul?
Cred ca o sa incep sa fertilizez cu o doza mica.

Re: Primul meu acvariu adevarat

Filtrul nu are nimic. Trebuie sa ai rabdare cu BBA-ul, nu scapi foarte usor de ea, poti sa tunzi plantele, sa indepartezi frunzele afectate de alge, dar in principal trebuie sa depistezi cauzele  care au dus la aparitia ei.Poti face si tratament cu H2O2 (apa oxigenata) Atentie! plantele cu frunze subtiri sau sensibile pot fi afectate(sa piarda cateva frunze), conteaza si cantitatea folosita se recomanda 50ml - maxim 80ml/H2O2 la 100l de apa, se aplica "ïnjectii" localizate asupra algelor concentratia mare realizata local pentru scurt timp va distruge alga, H2O2 se va dilua in masa apei destul de repede, riscul unor reactii adverse este foarte mic,trebuie sa opresti filtrarea 15-20 minute cat aplici tratamentul. In ziua urmatoare se recomanda sa schimbi 50% din apa si repetarea tratamentului daca este necesar, tratamentul nu afecteaza pestii, crevetii sunt mai sensibili si pot fi afectati. Poti incerca si cu "ïnjectii" cu Easy Carbo dar nu au acelasi efect ca apa oxigenata.

Re: Primul meu acvariu adevarat

Mersi frumos pentru sfaturi! Asa o sa procedez.

64

Re: Primul meu acvariu adevarat

Salut,
Intru si eu in discutie desi nu am mai postat pe forum de ceva vreme. Vagile mele cunostinte de acvaristica spun ca algele apar de obicei datorita dezechilibrului de care zicea colegul panait. Cel mai adesea e prea multa lumina si prea putin CO2. De aceea, eu nu as opri CO2-ul, dimpotriva.
De asemenea, nu mai stiu ce neoane spuneai ca utilizezi, dar poate ar fi o idee buna sa investesti in niste giesseman.
Si acuma am vazut ca iti opresti CO2-ul peste noapte. Si eu faceam la fel si imi aparusera alge. La sfatul unui coleg de pe forum am decis sa il tin 24/24 si s-a rezolvat problema.
2-3 bule/secunda 24/24. Pestii nu au nicio problema daca ai valurire la nivelul oglinzii apei.

Re: Primul meu acvariu adevarat

Co2-ul merge nonstop. La 2 b/s bba-ul prospera. Cand scad la 1 b/s sufera. Cred ca are legatura si cu apa dura din Braila (gh-18, kh-5). Era o explicatie pe undeva potrivit careia la apa dura co2 - ul mult favorizeaza bba-ul. Am incercat si cu co2 mult, la limita capacitatii de dizolvare a reactorului extern. Rezultatul - cultura de bba.
Neoanele sunt Osram t5 865. In viitor o sa fac, probabil o investitie in Giessman.

66

Re: Primul meu acvariu adevarat

Uite aici o explicatie, poate te ajuta
http://aquarium-fertilizer.com/nitrate-no3-and-phosphate-po4-dont-cause-algae-ammonia-does

Re: Primul meu acvariu adevarat

Vladone A scris:

Uite aici o explicatie, poate te ajuta
http://aquarium-fertilizer.com/nitrate-no3-and-phosphate-po4-dont-cause-algae-ammonia-does

Multumesc pentru recomandare!
Am citit articolul si am retinut o idee interesanta: plantele trebuie hranite bine in continuare. Cand plantele se inmultesc si  o duc bine, algele dau inapoi.
Obiectivul meu pentru urmatoarea perioada este sa inmultesc/adaug plante. Umplu bine acvariul cu verdeata si ignor bba-ul. Sa vedem ce iese.

68 Editat de stefancelmare_1978 (2015-06-30 00:27)

Re: Primul meu acvariu adevarat

Prin bunavointa userului alinutz198 am reusit plantez intr-o masura rezonabila acvariul. Sper sa ajute in lupta cu bba-ul.

Re: Primul meu acvariu adevarat

Si o fotografie actuala...