Subiect: Femela xipho gestanta

Buna! si bine v-am gasit! Sper sa ma lamureasca si pe mine cineva....am un acvariu comunitar de 80l in care am 26 de pestisori dintre care 2 femele de xipho gestante una mai mica una mai mare pe care le am de o saptamana...imi poate estima cineva data cand o sa dea nastere puiutilor? cand ar trebui le pun in maternitatea aia de plastic? pun un link cu un filmulet cu cele doua femele...sa le fac poze este mai greu. multumesc mult!

https://www.youtube.com/watch?v=-2VCXRA4yco

Re: Femela xipho gestanta

Rar mi-a fost dat sa vad asa ciorba intr-un acvariu... culmea este ca ai postat bine prima data, respectiv la rubrica Incepatori (apa dulce), dar nu ai pus intrebarea care trebuie!

Re: Femela xipho gestanta

Da...stiu ca am o ciorba in acvariu...reprezentantii magazinelor au zis ca sunt ok sa ii bag pe toti intr-un acvariu, probabil doar ca sa isi vanda marfa. O sa imi achizitionez inca un acvariu mai mare in curand si o sa fac un pic de ordine in cel de 80l. Dar pana atunci ma poate ajuta cineva? Cand ar trebui sa pun femelele gestante in maternitate? Acvariul nu este foarte plantat asa ca nu o sa traiasca nici un pui daca las femelele sa dea nastere puiutilor in el.

4

Re: Femela xipho gestanta

pana la "fatare" trebuie sa renunti de urgenta la ceva: ramai ori pe cichlide, ori pe Characidae ori pe vivipari, sau combina-le in asa fel incat sa nu ai suferinta in acvariu.

stiu ca e greu ca ai platit pt ei, insa crede-ne pe cuvant ca le faci un mare bine, plus ca "is" tareeeeeeeee inghesuiti si nu le e bine deloc.

catalos