1

Subiect: Cumpar Accesorii Acvariu Nano

smile Buna tuturor, Am un Acvariu Nano de 20l de la Dennerle si doresc sa cumpar la un pret corect foarfeca si penseta 26-28 cm plus un Hranitor automat nou sau second la un pret bun . Deasemeni ce alte accesori pentru acest tip de acvariu ar mai fi necesar? . E dotat cu Lampa, Incalzitor, filtru, termometru , pompa de aer nu are Co2. Mentionez in acest acvariu locuiesc 4xGuppy , 3xNeoni, 2xSanitari si un Betta si este plantat deocamdata sumar. Recomandari la plante daca aveti ?

Multumesc  smile

2

Re: Cumpar Accesorii Acvariu Nano

Nu ai spus nimic de substrat, asta inainte sa primesti ceva sugestii ptr plante

3

Re: Cumpar Accesorii Acvariu Nano

smile Substratul este cel care vine in pachetul de la Nano Cube Dennerle 20l Dimensiune: 25cm x 25cm x 30cm, aprox: 20 Litri, Substrat nutritiv Nano DeponitMix, Pietris Nano Shrimps Gravel Bed, Sulawesi Black. Am reusit sa fac rost de de penseta si foarfeca si de plantute cateva fire. Mai am nevoie de doua femele guppy si 3 neoni. Multumesc

Re: Cumpar Accesorii Acvariu Nano

Un SET nou nout de 2 pensete plus foarfeca curbata (25-27 cm) speciale de acvaristica, inox, iti spun eu de unde sa cumperi cu 26-27 lei tot setul... daca-mi spui cu ce te ajuta pentru un acvariu nano, avand in vedere experienta ta! Asta referitor la pestii care doresti sa-i combini in acest "acvariu"!

Re: Cumpar Accesorii Acvariu Nano

atmaro A scris:

Am reusit sa fac rost de de penseta si foarfeca

   Daca le-ai luat de aici de la vanzari... iti cam dai seama cat ai dat pe ele fata de ce am spus eu smile

6

Re: Cumpar Accesorii Acvariu Nano

Nu le-am luat de aici ar fi fost ........... le-am luat de la un acvarist darnic 80 ron tot setul de 3(foarfeca,penseta dreapata si curba foarte bine intretinute noi.

7

Re: Cumpar Accesorii Acvariu Nano

asta e greseala se plateste ..... pai ce sa-ti zic imi trebuia pt a planta cateva fire de planta eventual a taia plantele care nu au prins  puse deja saucare cresc in exces pe parcurs. Am zis ca sunt utile. Am nevoie in continuare de sprijinul tau as vrea un Hranitor automat care se preteaza la acest gen de acvarii daca exista. Il folosesc ocazional cand plec in delegatii 2 sapatamani sau concedii 3 sapatamani . Am gemulet pe acvariu si nu stiu cum sa fac.
M-ar interesa daca esti din Buc 2 femele guppy si neoni eventual si sfatul tau in aceasta directie. Daca ai un nr de tel vorbim. Multumesc.

8

Re: Cumpar Accesorii Acvariu Nano

Acum in acvariu am guppy, sanitari, peste arlechin si un betta foarte pasnic si frumos.
Tu ce imi recomanzi viu colorat peste micut dar frumos compatibili cu ce am acum . Multumesc

Re: Cumpar Accesorii Acvariu Nano

Nu merg Guppy cu neonii sau Betta in acelasi acvariu. Guppy sunt pesti de apa usor salmastra, adica au nevoie de adaos de sare in apa. Hranitor automat nu prea merge la acvariu asa mic, sigur arunca mancare mai mult decat trebuie... e mai complicat, aici depinde de producator si de perioada/cantitatea de mancare setata.

10

Re: Cumpar Accesorii Acvariu Nano

am inteles dar betta al meu se intelege perfect cu guppy nu am nici o problema cu betta. Apropo o femela betta ar merge pusa in acvariu cu un mascul? Dar molly sar intelege cu guppy , rasbora si sanitari. In primul rand imi plac guppy,sanitari,molly .....tu ce imi recomanzi pesti micuti frumosi pt acvarii mici si compatibili.

11

Re: Cumpar Accesorii Acvariu Nano

apropo pe multe saituri acvaristica se spune ca neoni se inteleg cu guppy gresesc dansi ca sunt cam multe asemenea compatibilitati? Pot sa-ti dau si link-urile lor.....

12

Re: Cumpar Accesorii Acvariu Nano

Nu-mi da link, nu recomand nimic! Succes cu acvariul!

13

Re: Cumpar Accesorii Acvariu Nano

Apropo pe timp de vara cand sunt caldurile acelea tropicale de + 30 grade cum faci cu acvariul unde il pui sau cum il racesti sau cu ce il racesti? Adica cum ai rezolvat situatia asta. Unde pot gasi si eu diverse accesorii , targuri recomandate sau magazine care au preturi rezonabile la hrana pesti, tratare apa si plante, plante diverse etc..... Ponturi mai ieftine care se merita . Multumesc. Sunt din Buc.

14

Re: Cumpar Accesorii Acvariu Nano

Vreau doua femele frumoase de guppy cine are ? Multumesc

15

Re: Cumpar Accesorii Acvariu Nano

Daca un acvarist si un forumist cu o buna experienta ( da, de Ancistrus vorbesc) iti spune ca nu e in regula sa ti betta cu guppy in acelasi nano, ar fi bine sa ti cont de sfat.
Desi pare in regula acum, in curand vei vedea guppy fara coada, mai tarziu nu vei mai vedea guppy, asta daca nu faci ceva. Daca citesti cate ceva despre betta vei vedea ca e foarte teritorial si nu se recomanda sa fie tinut cu alt betta si nici cu pesti asemanatori, si aici guppy e primul exemplu, oriunde ai citi.
Pana la caldura de la vara mai este, deocamdata ai alte prioritati, zic eu. Te rog sa privesti acest post ca pe un sfat, ceea ce si este!

16

Re: Cumpar Accesorii Acvariu Nano

Doresc magneti de curatare alge acvariu cine are?

17

Re: Cumpar Accesorii Acvariu Nano

Am scos betta din tank , am inteles mesajul , dar vreau sa-l populez cu pesti de talie mica si nu stiu ce sa iau asfel incat sa fie si frumosi , sanatosi si compatibili intre ei. Acvariul este plantat dar mic 20L . Ma gandeam la microrasbora galaxy, cili, Poecilia wingei, endleri N , Neoni,  dar de unde sa-i cumpar ? ????

18

Re: Cumpar Accesorii Acvariu Nano

am gasit tot ce am nevoie la hornbach dar cam piperati microrasbora galaxi nu am luat inca dar sunt frumosi am luat insa endleri N

19

Re: Cumpar Accesorii Acvariu Nano

Renunta la hornbach, au putine exemplare. Treci odata pe la Coralis ( google it), iti faci o idee, poate iti place ceva. Sper sa nu fie problema daca se considera reclama