1

Subiect: Ajutor alegere lumina

In primul rand Salutari tuturor
Mentionez ca sunt incepator cu cunostinte zero in ale acvaristici
Dupa 2 saptamani de studiat forumuri de acvaristica si fiind presat de timp am decis sambata sa startez nul acvariu primit cadou (bazin 120l cu capac si instalatie iluminat led cool withe diy si atat)
Am facut rost de restul si i-am dat drumul in urmatoarea configuratie
Substrat JBL Manado +JBL Aquabasis
Instalatie CO2 homemade cu reactor intern
Filtru extern aquaviva 500 3 cosulete cu mediu filtrant eheim classic cu bile si inele ceramice
Incalzitor 200w
Termometru
5 pietricele
Cateva fire de plante (astept restul si gazonul)
Solutii pt apa tetra: safe start,aqua safe si astazi plantamin
Din pacate banuiala mi sa confirmat lumina proasta plantele sunt pe moarte.
Peste tot pe unde am citit parerile fiind impartite (ma refer aici la producator si model) rog pe cei mai experimentati sa ma ajute cu o combinatie de neoane care sa fie ok atat pt plante cat si pt viitori pesti.
Multumesc pt rabdare

2 Editat de Paul (2016-01-19 17:38)

Re: Ajutor alegere lumina

Salut si bine ai venit.
Din start Plantamin nu e ok, daca citesti cate ceva despre produs, o sa vezi ca acesta stagneaza evolutia plantelor si chiar le distruge, folosit in combaterea algelor. Pe langa faptul ca nu au lumina ok sa se dezvolte, le-ai ingropat si mai mult cu plantamin.
O instalatie diy relativ ieftina si ok pt inceput, ar fi 2-4 balasturi pt t5 de 24 de w si 4 neoane aferente. Poti folosi OSRAM, sunt des intalnite in randul acvaristilor, pe parcurs daca evoluezi si o sa studiezi suficient, o sa-ti raspunzi singur la aceste neclaritati.
2 saptamani de cercetare sunt nesemnificative pt a starta un bazin. Ok substratul si manado, dar inca mai ai de munca.
Spor si ape limpezi, ramai la plante pana stabilizezi bazinul si nu cumpara si pesti, nu merita sa moara pt necunostinta ta. Cicleaza bazinul in timpul necesar, foloseste teste pt apa, solutii de declocurare...citeste pt ca ai de unde, e plin forumul de maestri care si-au facut jurnal cu evolutie de la 0.
Toate cele bune.

3

Re: Ajutor alegere lumina

Ms de raspuns sunt foarte de acord cu tine in ceea ce priveste studiatul, dar dupa cum spuneam am fost presat de timp din cauza ca am primit plantele de la un prieten si oricum au stat 3 zile intrun bol cu apa pana am facut rost de cele necesare
Testerele sunt comandate de pe net tre sa ajunga maine( in alba iulia nu am de unde sa cumpar asa ceva)
Referitor la neoane, am observat ca majoritatea optiunilor de pe forum merg pe gisemann dar diferite tipuri, Aquqflora, superflora, tropic nu stiu ce combinatie sa aleg, daca e de investit as vrea sa investesc in ceva de o calitate cat mai ok la bani de care dispun( merg pe ideea "prea sarac pentru lucru ieftin")
Avand in vedere ca bazinul are 100 cm mam gandit la varianta 3x39w dar daca nu e ok o sa fac 4x24w , nu stiu in ce combinatie ar fi mai ok

4 Editat de GODlike (2016-01-20 03:10)

Re: Ajutor alegere lumina

Din ce am inteles eu pana acum citesc de ceva vreme dar poate ma mai lamuresc si pe mine altii am aflat urmatoarele variante

160 Litri 90x40x45
3x 865 osram + 1x830 (testat crestere ok la plante fara fertilizanti)

3x 965 osram + https://www.materialeelectrice.ro/tub-fluorescent-t8-fluora-l-18w-77-10x1-osram

4x965

3x965 osram + 1 dedicat plante incerc sa il gasesc


aceste solutii au fost folosite cu succes pana acum dupa declaratiilor celor care le-au folost.
el mai probabil eu o sa folosesc 4x965 sau sau 3x965+1 830

asta daca nu ma lamuresc cu led cum sta treaba pana la urma
pentru tine cred ca ar fi necesare de 3x965 , daca folosesti combinatii vezi ca e recomandat reflector comun
tine cont si de treaba asta http://www.acvaristica.com/index.php?act=articol&target=iluminare
nu uita sa ti cont si daca in general camera ta este una luminata sau este pe nord

5 Editat de dane005 (2016-01-20 21:49)

Re: Ajutor alegere lumina

Ms f mult
Camera mea desi este la E este foarte slab luminata din cauza celor 10 etaje din fata ferestrei mele, eu stau la parter
De tuburile jbl ce parere aveti?

6

Re: Ajutor alegere lumina

Momentan rezolvat ms

Re: Ajutor alegere lumina

GODlike A scris:

tine cont si de treaba asta http://www.acvaristica.com/index.php?act=articol&target=iluminare

   Sa inteleg ca articolele de aici de pe site nu sunt utile? Sa luam de exemplu asta!

8 Editat de dane005 (2016-01-25 11:32)

Re: Ajutor alegere lumina

Buna din nou
Puteti va rog sa dati o parere despre valorile obtinute dupa 8 zile de ciclare (fara pesti) la acvariul meu
No3-0
No2-0
Gh-9
Kh-3
Cl-0
Ph-6.4
Co2 21
Cam pe cand pot sa bag si pestii? Sau ce ar trebui sa mai fac
Ms

9

Re: Ajutor alegere lumina

Salut!
Citeste pe aici despre ciclare.
Testele tale nu cred ca sunt bune, deoarece NO3 - 0 nu are cum sa apara din apa de la robinet.