1

Subiect: probleme tetratech ex700

Salut tuturor.
Cand s-a nascut fimea am renuntat la acvariu din camera.
Acum vreau sa il repun in fuctiune dupa 1 an de zile. Problema mai veche,dinainte sa il demontez filtru tetratech ex700 imi facea un zgomot mai puternic de la rotor. Rotoru face un zgomot de zdranganit. Mam uitat la el in timp ce mergea iar rotorul in timp ce se retoste are intreruperi de  1 sec 2 cum ar atinge si ceva il opreste pentru o secunda si atunci se produce zgomotu. Acu 2 luni am cumparat alt rotor cu ax ceramic, imi face aceias problema. Se opreste si tot acelas zgomot imi face..debitu de apa este ok , doar zgomorul este problema. ma puteti ajuta, se mai poate face ceva , sa mai cumpar alt rotor? multumesc si astept parerile voastre.

2

Re: probleme tetratech ex700

Nimeni nici o idee, parere ? :ang

3

Re: probleme tetratech ex700

T-Spike A scris:

Nimeni nici o idee, parere ? :ang

Sa inteleg ca sa facut proba cu apa in el si aerisit.

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.

4

Re: probleme tetratech ex700

Da. Cand nu este aerisit bine sunetul este diferit, ceva mai silentios fata de acel zgomot care il face acum de zbarnait de la rotor.  am scos capacu si l-am bagat in priza si la fel, face acelas zgomot de zbarnait. In lacasut rotorului un strat suptire de calcar depus, am curatat cat am putut, dar degeaba ...acelas zgomit cu rotor nou si ax ceramic.

5

Re: probleme tetratech ex700

T-Spike A scris:

Da. Cand nu este aerisit bine sunetul este diferit, ceva mai silentios fata de acel zgomot care il face acum de zbarnait de la rotor.  am scos capacu si l-am bagat in priza si la fel, face acelas zgomot de zbarnait. In lacasut rotorului un strat suptire de calcar depus, am curatat cat am putut, dar degeaba ...acelas zgomit cu rotor nou si ax ceramic.

Daca vrei ia nr de tel si ne auzim.

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.