Subiect: Putine sfaturi

Buna ziua,
am si eu nevoie de niste sfaturi pt ca sunt si incepator si nepriceput in acvaristica .
Sotia mea isi doreste un acvariu da de care sa am eu grija si asta imi da batai de cap pt ca am citit multe pe net despre acvaristica si mai ales incepatori . Primul lucru trebuie spus ca locuiesc in Germania intr un oras mai mic Cottbus si nu sunt prea multe magazine cu pesti si pt pesti . Doi ma gandesc ce acvariu sa cumpar ? de exemplu am vazut Fluval Edge ll de 46 litri sau 23 litri dar nu stiu care ar fi mai usor de intretinut ? Problema pestilor : m-am gandit la cativa neoni , niste Barbus Tetrazona si 2 - 3 sanitari .Dar eu vreau si vreo 5 creveti rosii Intrebarea e daca merge combinatia asta ? Lucrul cel mai important pt mine sunt plantele acolo habarn nu am ce trebe . Ce vreau eu e un pic de culoare in acvariu ( verde ) Nu as vrea sa l incarc foarte mult si da as vrea pe mijloc sau in spate o planta mai inalta daca exista.
Am spus prima oara sa intreb si se le fac pe etape cu ajutor de la voi sa nu arunc cu banii pe geam sau mai ru cu pesti sau plantele.
Deci primul ar fi acvariul de mic ( 20 -30 l ) sau mai mare (46-50 l ) si daca e bun Fluval edge 2 cu led
Doi ar fi substrat , pietris si plante
Trei pestii si daca merg si crevetii
Astept ajutorul si cum fac ceva scriu sau descriu
Prima intrebare ce acvariu ?
Multumesc

2 Editat de MariusMinu (2016-03-08 12:00)

Re: Putine sfaturi

Salut.
Acvariu as zice de la 60 de litri in sus, dar daca nu exista posibilitate merge si de 50 l. Pesti as merge la sigur pe neon tetra sau rasbora espei sau chiar tetra amandae...de regula acesti pesti tolereaza crevetii maturi. Plante cumpara cate 5-6 specii diferite si vezi ce se acomodeaza in bazinul tau. Vezi ca sunt ceva cataloage pe net cu speciile de plante si necesarul de lumina si gradul de dificultate al lor (unele sunt mai easy, altele mai hard). Pietris cauta ceva natural (spre exemplu pietris cuatros 1-3 mm). La leduri si si substrat nu stiu, nu ma bag....
Ordinea este ca cumperi acvariul, filtrul si pietrisul. Dupa ce se cicleaza bazinul, cumperi si pestii/plantele. Trebuie neaparat sa parcurgi informatiile despre ciclare de aici:
http://www.acvariidevis.ro/articole/cic … n-acvariu/