1

Subiect: Fittingaraie - Ce si cum de unde si cu cat

Salut.
Cei care vor sa faca ceva(sa inventeze) cu siguranta si-au pus intrebarea de unde sa cumpere si ce sa cumpere cand e vorba de fittinguri, tevi, legaturi, robineti si alte chestii.

Prima mea intrebare este daca se poate folosi intr-un acvariu fitinguri de ppr cu filete metalice cromate speciale pentru transportul apei potabile.
Am inteles ca se contamineaza apa in timp.
Stie cineva ceva ?
Multumesc anticipat.

2

Re: Fittingaraie - Ce si cum de unde si cu cat

bradraqua A scris:
AdrianS A scris:

Salut.
Cei care vor sa faca ceva(sa inventeze) cu siguranta si-au pus intrebarea de unde sa cumpere si ce sa cumpere cand e vorba de fittinguri, tevi, legaturi, robineti si alte chestii.

Prima mea intrebare este daca se poate folosi intr-un acvariu fitinguri de ppr cu filete metalice cromate speciale pentru transportul apei potabile.
Am inteles ca se contamineaza apa in timp.
Stie cineva ceva ?
Multumesc anticipat.

Cea mai indicata "fitingaraie", teava, racorduri, robineti, este cea din PVC, care se lipeste cu adezivul dedicat. Eu nu mai am nici un centimetru de furtun la cele doua acvarii de 500 si 240 litri, am inlocuit totul cu teava PVC transparenta pentru industria alimentara. Te asigur ca nu exista ceva mai bun.

Tot ce inseamna metal, fie chiar bronz sau alama, se oxideaza in timp si elibereaza acesti oxizi in apa acvariului, poluind-o. Intra pe net si vei gasi importatori de teava PVC (mata sau transparenta) cu preturi si tot ce ai nevoie.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: Fittingaraie - Ce si cum de unde si cu cat

bradraqua A scris:

Tot ce inseamna metal, fie chiar bronz sau alama, se oxideaza in timp si elibereaza acesti oxizi in apa acvariului, poluind-o. Intra pe net si vei gasi importatori de teava PVC (mata sau transparenta) cu preturi si tot ce ai nevoie.

Din pacate eu nu am gasit nicaieri ceva ce ar putea sa inlocuiasca acea piesa ce o montezi la prea plin. Dai gaura si apoi vine piesa cu filet si cu garnitura ca sa nu ai probleme.
Are cineva ceva sugestii ?
Multumesc.

4

Re: Fittingaraie - Ce si cum de unde si cu cat

AdrianS A scris:
bradraqua A scris:

Tot ce inseamna metal, fie chiar bronz sau alama, se oxideaza in timp si elibereaza acesti oxizi in apa acvariului, poluind-o. Intra pe net si vei gasi importatori de teava PVC (mata sau transparenta) cu preturi si tot ce ai nevoie.

Din pacate eu nu am gasit nicaieri ceva ce ar putea sa inlocuiasca acea piesa ce o montezi la prea plin. Dai gaura si apoi vine piesa cu filet si cu garnitura ca sa nu ai probleme.
Are cineva ceva sugestii ?
Multumesc.

Foarte vag "acea piesa pe care o montezi la prea-plin". Daca pui o poza, poate te ajutam.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: Fittingaraie - Ce si cum de unde si cu cat

bradraqua A scris:

Foarte vag "acea piesa pe care o montezi la prea-plin". Daca pui o poza, poate te ajutam.

http://www.joetruhan.com/New%20Photos/Bulkhead10.jpg

6 Editat de Baracuda (2010-03-08 15:06)

Re: Fittingaraie - Ce si cum de unde si cu cat

AdrianS A scris:
bradraqua A scris:

Foarte vag "acea piesa pe care o montezi la prea-plin". Daca pui o poza, poate te ajutam.

http://www.joetruhan.com/New%20Photos/Bulkhead10.jpg

Incearca la magazinele Hornbach, Bricostore, Praktiker etc., la sectiunile instalatii sanitare, poti gasi variante. Piese identice cu cele pe care le-ai pus, gasesti sigur la importatorii de fitinguri PVC.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!