1

Subiect: feemela guppy gestanta...ajutor...

nu stiu ce sa fac...este foarte umflata dar nu stiu cind ai vine sorocul....Saptamina trecuta am separat-o vreo # zile si... nimic...imi puteti spune cam cind ar trebui sa o separ?
postez si niste poze... nu sunt prea clare dar se vede cit e de mare burta...

2

Re: feemela guppy gestanta...ajutor...

de ce nu s-au afisat pozele?

3

Re: feemela guppy gestanta...ajutor...

no

4

Re: feemela guppy gestanta...ajutor...

am separat-o.. in $ zile nimic.... minca si inota prin acvariu.. am bagato inapoi in acvariul mare...dupa 3 zile.. nu mai era asa umflata.. am zis ca poate a "fatat"...nu am gasit pui... am zis ca i-o papat filtrele...
dupa 2 sapt iar cu burta mare... mare.... am zis no.. iara feti?...zic hai sa o mai las o zi si o bag in partea cealalta....din pacate a doua zi....:(... se pare ca saraca era bolnava... dar fiind asa mica..... nu am vazut ceva deosebit... pete ceva.. si umflatura nu era intr-o parte sau ceva.. de solzi.. nici nu imi inchipui ca as putea sa vad daca erau zbirliti...
  dupa ce am scos-o am facut in tratament  antibacterian cu temerol trei zile cu schimb de apa in fiecare zi cite 30% cu completare temerol.. a patra  si a 5 zi am schimba 50% si am pus carbunele activ la filtru.. asta era acum o saptamina... intre timp simbata am schimbat totul in acvariu si substrat nou...am cumparat si solutie de declorinare a apei pentru schimb si solutie cu bacterii de la GBLdeja am facut al 2-lea schimb si si astazi mai fac unul si apoi cred ca intru la normal cu schimbul de apa