1 Editat de adrian09 (2016-08-08 18:58)

Subiect: pete negre la carasul auriu

astazi dimineata am schimbat apa in acvariu... asa cum am citit... 30 la suta , apa am pus-o de 3 zile intr-o cuva de plastic...acum am observat niste pete negre pe masculul caras
va postez si niste poze... ce pot sa ai fac?
nu ma intrebati de parametri apei...nu am cum sa fac analiza...este primul acvariu pe care il am si nu ma gindeam a e asa complexa treaba... incerc cit mai repede posibil sa cumpar si pentru teste, filtrul il curat la  3 zile...nu il bag la jet de apa...mincare le dau odata pe zi cit iau intre 2 degete...sunt niste chestii albe de la JBL,nu folosesc numic pentru tratamentul aper...

va rog un sfat ceva...

Re: pete negre la carasul auriu

Salut! Filtrul se curata in apa scoasa din acvariu, nu de la robinet, doar atunci cand se colmateaza, sau functioneaza ingreunat!
   De unde stii ca este mascul carasul? Cel putin din poze nu se intelege mai nimic! Din ce inteleg din poze carasul se simte bine, ochi limpezi, culori normale... inclusiv acele "pete negre" de care spui. Pot fi doar niste culori de tranzitie care vor disparea asa cum au si aparut. Repet, din poze cam atat se intelege!

PS: Substratul ala colorat este groaznic in acvariul unui acvarist! Merge in acvariul unei gagici, sa se asorteze cu unghiile etc big_smile

3

Re: pete negre la carasul auriu

salut... :apl razi tu harap alb da sa vezi cind vine zmeul..
   ti-am spus ca l-am luat de la cineva... vreau sa schimb multe...si substrat ... vreau sa iau pietris alb.....plante inca ceva pestisori... si chiar am vazut niste carasei... superbi.... dar asta cu timpul ca sunt foarte scumpe aici...
  pata aceea mare de la ultima aripa de linga coada... daca n cunosc nimic ... intreb....dar am fost si la magazinul de pesti si mi-a zis sa fac o dezinfectie generala si mi-a dat o solutie de la aquascience temerol care elimina bacreriile patogene...pentru prevenire 5ml la 40 l apa si pentru tratament 10 ml la 40 l apa la 2 zile se face de 3 ori...si sa le dau mincare odata la 3 zile...acum nu stiu cit e de bine pestele...caraselul.. (stiu ca e un el pentru ca saptamina trecuta .. pina sa sra gardul la ... "vecinele" ... gupi... era tot cu nasul pe la burta ei...),ca il vad ca mai sta pe fund nemiscat ,destul timp ... si apoi iar incepe sa ia guri de aer...sre la suprafata si dupa ce e aproape de fund da drumul la bula de aer

e bine sa  fac tratamentul?
? pentru ca la startul care l-am facut.... fara ciclare a apei ....supra alimentatie...ffiltrele spalate la jet.....asta a fost inceputul...am urmat sfaturile tale, nu mai spal filtru la jet si in apa de schimb am bagat un litru de apa de la acvariu care a stat 3 zile intr-o cuva de plastic fara capac( daca nu-i bine cearta-ma) ...astazi am schimbat iarasi apa ... asa cum ai spus sa schimb la 3 zile... de acum daca fac tratamentul....  ma gindesc sa o fac la o saptamina... 30 la suta....intrebarea e...e bine sa fac tratamentul?ma gindesc ca ar fi bine la felul cum am inceput si nu cred ca apa e ciclata ..e a treia saptamina de cind am schimba-o toata
Pentru tratament mi-a zis ca trebuie sa scot carbonul activ....sa pun burete in locul lui....e problema.?

Re: pete negre la carasul auriu

Pietrisul alb este mai urat decat ce ai acum, iar nisipul alb este pentru alt tip de acvariu si ca sa se poata fixa plantele in el ii trebuie o anumita granulatie (1-3 mm) si grosime a stratului (5-6 cm).
   Nu inteleg ce vrei sa tratezi si daca ai inteles bine ce este cu ciclarea asta... Pestele arata oarecum ok, aripioare intregi si transparente, ochi limpezi, iar in legatura cu comportamentul lui, multi carasi stau pe fundul acvariului... asta nu inseamna ca le place apa din acvariul tau neaparat smile

PS: Baga tu plante cu carasii, care daca reusesc sa creasca la tine sa vezi distractie smile

5 Editat de adrian09 (2016-08-09 04:27)

Re: pete negre la carasul auriu

adica?.... ce distractie?...ok... o sa am nevoie de sfaturi....asta e clar... dar cu caraselul nu e asa...acea pata si m-am uitat mai bine.... aripa de pe spate nu mai are acel virf in sus... si la partile de sus care le are acum e inegrit... si si la coada a inceput....incerc sa postez o poza clara sa vad daca reusesc..
la tratat... pai nu stiu... am intrebat .. ca nu stiu care e treaba cu petele si ma gindeam ca totul e din cauza ca nu am facut ce trebuia acum 3 saptamini si plus ca am bagat mincare ca nebunul....de incepuse sa prinda nuanta galbena apa...
iarasi am citit o informatie...nestiind ce e acela carbunele activ....am aflat ca de fapt este o parte din sistemul de filtrare care e ca un burete...si ca ar fi garantat cam o luna... dupa... este riscul de a reintrduce in acvariu acele bacteriii pe care le filtreaza... atit cele bune cit si cele periculoase. eu nu stiu daca acea persoana a schimbat vreodata acel filtrusi poate ca...nu stiu... sa fie si de acolo aceasta reactie ....
" Nu inteleg ce vrei sa tratezi si daca ai inteles bine ce este cu ciclarea asta..". Daca am inteles bine , este o metoda de a redobindi unele calitati pierdute prin tratarea apei pentru a fi potabila si dobindirea altora specifice mediului pentru acele specii... adica un timp in care apa are calitatile necesare pentru acea specie....
am reusit sa fac citeva poze...nu sunt chiar clare dar se poate vedea destul de bine....petele de pe corp... ca nu mai are la aripa de pe spate partea aceea alb transparentape partea de sus a cozi char unde incepe partea transparenta si la ultima aripa de pe burta... pete
o ora mi-a trebuit sa fac aceste poze.... parca le place sa fie fotogtafiati.... unde ma duceam cu telefonul se intorceau spre mine cu fata....:))
eu cred ca e ceva.. la celalalt nu se vede nimic......
Cind dau cu batu in balta ... nu ierta...i-al si da cu el dupa mine....nu ma supar...

Re: pete negre la carasul auriu

adrian09 A scris:

adica?.... ce distractie?

   Carasii, pe langa alte chestii negative, sunt si mari consumatori de plante de acvariu! Ce alte chestii negative? Pai, sunt foarte sensibili, cel putin exemplarele cumparate din magazin si nu de la crescatori, au nevoie de spatiu mult (50 litri pentru un caras) fac multa mizerie, avand in vedere aripioarele voalate nu pot fi tinuti cu alte specii...
   Eu am reusit sa tin 3 carasi cat de cat ok, din 15, in acvariu de 120 litri! Pestii I-am tinut intr-un acvariu steril (fara plante/decoruri/substrat) si ii hraneam si de cate 5-6 ori pe zi! Dar cu schimburi de 50% apa zilnic! Ii hraneam cu granule speciale de la JBL, broccoli, salata verde, dovlecel, pepene si altele. Filtrare externa cu material dedicat filtrarii biologice, filtrare care este cea mai importanta intr-un acvariu. Carbunele activ filtreaza chimic!
   Despre ciclare poti citi articolul asta, care in masura de 80% este corect!

7

Re: pete negre la carasul auriu

nu stiu ce sa zic in legatura cu plantele si carasii.. nu esti primul care spune ca sunt mincatori de plante....dar ...ciudat atunci... am vazut ,aici,la petshop,carasi auri intr-un acvariu cu pietre si plante verzi... si chiar aratau bine plantele...frumoase.... Nu pot sa spun ce plante erau dar aveau frunze destul de late...putin lunguiete..in fine... astaeste acolo... voi aveti experienta .. eu ..nu pot decit sa fac cum spuneti.....pentru ca nu am degind sa fac experiente ....cel putin pentru moment....
  cu filtrarea.. da ..am mai citit... si ..cam peste tot se spune ca filtrarea interna nu prea e buna la carasi....nu face fata... peste tot sugerau filtrare externa...sa vad cum fac rost de o pompa sa imi fac un filtru... aici e foarte scump totul...si .. inca nu m-am ineresat cit ar costa asa ceva dar cred ca pot sa m-il construiesc singur...doar pompa imi trebuie...
    acum am niste pete albe pe carasel... se pare ca e o infectie bacteriana...se vedeau si ciind erau cele negre dar.. nu stiam daca e ceva.. acum s-au decolorat mai tare..sunt mai vizibile..nu seamana cu descrierea petelor de la boala de bumbac si nici cu grisul...sunt pete mari si nu sunt pufoasesunt lucioase..parca s-ar decolora...parca isi schimba modelul ,asa cum sunt alti cu alb si auriu.. dar ma-am gindit ca trebuia sa fie deja modelul.. nu in timp
  maine iau bactopur... am inteles ca e bun

8

Re: pete negre la carasul auriu

uite

Re: pete negre la carasul auriu

Continui sa nu tii cont de nimic! Apa din acvariu este albastruie si in ceata... acelasi substrat oribil, o mana de schelet pe acolo... ma depaseste! Mult succes in continuare!

10

Re: pete negre la carasul auriu

asa crezi.. ca nu tin cont...sticla oricum nu este asa transparenta ca la acvariul mic.... albastruie nu stiu de la ce sa vir ca  eu nu folosesc nici un fel de tratamente pentru apa....este culoarea naturala....
  ca sa schimb asa cum as vrea sicum poate ca ai aprecia... nu pot sa o fac asa rapid...aici sunt foarte scumpe doar setul de teste de la GBL a fost 20 Eca sa nu mai spun ca .. material de substrat de al 15 E la 70 E pentri 5kg... daca tu crezi ca daca sunt in Paris.. imi permit sa o fac rapid te inseli..daca tu crezi ca a fi limitat inseamna sa nu vrei...nu e traba mea .. oricum iti multumesc de sfaturile pe caremi le-ai dat

Re: pete negre la carasul auriu

Din ca vad in poze, nu sunt chiar sigur ca ar fi boala. Colegul are dreptate, e posibil sa fie ceva pete de tranzitie.
Ce mi se pare aiurea e ca te-ai inhamat la ceva ce nu poti duce. Adica spui incontinuu ca toate sunt scumpe, trebuia sa faci un mic plan la inceput.
La petshop plantele alea stau verzi si frumoase pt ca nu au timp sa le manance....zic si eu...dar acasa le vor paste imediat ce se vor invata cu noul camin.
Succes!

12 Editat de adrian09 (2016-09-05 06:06)

Re: pete negre la carasul auriu

devil...poate ca nu ai citit ce am scris  in alte postari...acvariul acesta l-am luat de la cineva cu 2 carasi aurii.. era verde pe geamuri si apa...a zis ca nu are timp... si nu prea il interesa...imi era mila de acesti pesti..dupa ce am facut o prostie... adica am schimbat apa in totalitate,,, spalat tot... am si populat acvariul....nu stiam nimic destpre asta... la o saptamina si ceva... au aparut o pata neagra pe corp....atunci am inceput sa citesc si sa caut informatiii... asa am inceput sa imi dau seama cu ce se maninca acvaristica...crezi ca daca stiam ce am nevoie.. in plus fata de ce imi daduse el... mai incercam?nu pentru ca imi plac foarte mult pestii de acvariu si nu vreau sa ai omor...dar asta nu inseamna ca voi renunta la prioritatile vietii mele ca sa cumpar ceva pentru pesti...un medicament si sa vad cum as putea sa scd din NO3care in apa de la robinet este peste 25d in rest deocamdata prioritatile sunt altele...in primul rind trebuie sa rezolv filtrarea... din cite am citit si mi sa spus si aici... este cam slaba pentru carasi .. asa ca va trebui sa rezolv prima oara filtrarea....asta e viata pestilor...si am sa o consteruiesc...totul e sa vad unde gasesc o pompa....si voi gasi la piata ... second hand....
  Am prioritatile mele.. cum ar fi chiria,si intretinerea...masina,transportul,,,si apoi sa vad ce pot sa fac si pentru pest...daca nu ma interesa sa fac ceva pentru ei....umblam pe forumuri de nebun..Nu ma deranjeaza criticilre despre cum arata acvariul... sa nu creada cineva ca imi place cum arata....nu ,nu imi place si voi face cumva sa schimb aceasta imagine...daca as putea sa o fac peste noapte as face-o
Ma deranjeaza cind se spune ca nu ascult nimic sau nu vreau sa fac...chiar daca s-a suparat ancistrus,ai sunt recunoscator,,, a fost primul acvarist care mi-a dat explicatii si indrumari tot respectul pentru el... si pentru toti acvaristiii...este un hoby al dracului de complicat,scump,cu multe dezamagiri dar si multe bucurii.. oricum indiferent ce credeti... nu am sa ma opresc... tot inceputul e greu...incep si eu ca multi.. de la borcan.. asta nu e acvariu e borcan... singura diferenta e ca nu e un spatiu suprapopulat..
  80 l 2 carasi aurii,4 guppy
va multumesc pentru indrumari si sfaturi...

Re: pete negre la carasul auriu

Nu investi in filtrare ineficienta...vei cheltui mai mult decat crezi pt nimic. Fa un efort....strange putin si ia un filtru exterior. Ar fi cea mai buna investitie, am trecut prin asta si am cheltuit multi bani degeaba, pana am luat un fluval 206, merita fiecare leu.

14

Re: pete negre la carasul auriu

mersi...chiar acum o sa caut pe net sa vad ce gasesc...la ce preturi...

15 Editat de adrian09 (2016-09-05 15:26)

Re: pete negre la carasul auriu

poti monta un filtru la 2 acvarii?pentru ca mi se pare mai rentabil sa cumpar unul pentru 300l asta costa 124E si pentru 200l costa 95...100E...

Re: pete negre la carasul auriu

cred ca se poate, dar nu recomand. Poti folosi principiul vaselor comunicante, dar e destul de riscant.
Din bazinul 1 in bazinul 2 bagi un furtun (pe care va curge apa), in bazinul 2 va fi sorbul filtrului extern iar in bazinul 1 evacuarea filtrului. Treaba asta trebuie calculata destul de bine.
Filtrul pe care il folosesc eu este pt bazine de 200l....al meu are 40l, Daca se poate regla debitul nu este problema.

17 Editat de adrian09 (2016-09-06 14:55)

Re: pete negre la carasul auriu

pai de aceea am intrebat... ca e mai rentabil sa iau unul de 300l...si poate o sa am nevoie sa il cuplez la 2 acvarii...dar dupa cum spui... e riscant.. nu m-am gindit....o problema in unul din acvarii se transmite si in celalalt...ok...saptamina viitoare il cumpar...
  Nu stiu daca puteti sa imi dati un raspuns...stiu ca nu se poate sa combini orice planta cu orice peste in acvariu...ca si pestii de altfel,datorita necesitatilor mediului in care traiesc.....
  Am gasit un muschi...nu necesita mediu special pentru ca e planta moarta sa spui asa,isi mentine culoarea fara sa fie nevoie de fotosinteza...astia le spun plante stabilizate..nu au nevoie de apa lumina...nimic...am pus acest muschi intr-un borcan sa vad daca schimba proprietatile apei....in primul test unde a stat 3 zile in apa ,mi-a ridicat NO3 la maxim pe testul GBL... am schimbat apa..clatindul in 10 ape inainte.. al 2-lea test dupa inca 3 zile de stat in apa NO3 era la valoarea apei de la robinet...adica intre 25 si 50 ,l-am mai lasat inca 3 zile... nici o schimbare dor o slaba nuanta de verde...in rest nici o schimbare...mentionez folosesc teste GBL 6in 1 sti ca nu sunt prea bune....am schimbat apa .. la fel clatire ... dupa o sapt nici o schimbare...am pus apa fierbinte pe el ..s-a colorata apa nu foarte tare dar s-a colorat... l-am clatit cu apa fierbinte pina a ramas apa limpede...l-am lasat cu apa fierbinte...inca o saptamina... normal .. se racise apa.....la fel o slaba nuanta de verde... a urmat inca o clatore abundenta in apa fierbinte... si lasat inca o sapta...nici o schimbare....simbata se fac  sunt 2 saptamini de cind e in apa... si nu am semnalat nici o schimbare dupa testele GBL sunt la fel ca  testele de la apa pentru schimb...unde cl s-a evaporat...
  Deci, dupa testele GBL as putea sa introdic aceasta planta in acvariu fara sa imi modifice caracteristicile... dar.. acum e problema..daca caraseii incep sa ciupeasca din ea... oare se intimpla vre-o problema?
Inca nu am degind sa fac teste de acest gen....deja ...au saracii destule.. au trecut prin experiente dure cu mine si.. asta mai lipseste sa le bag " momeala"
  Stiti careva ce efecte au acest plante in acvariu si asupra pestilor?
Poate cineva a facut vreo experienta