1

Subiect: filtrare exterioara

buna ziua
astazi mi-am cumparat un filtru tetra ex 600 pentru acvarii intre 60 si 120 lacvariul meu fiind de 100 de l nu am sa renunt inca la filtrarea interioara... in cazul in care nu e bine sa combin aceste doua tipuri de filtrare,normal ca am sa renunt,Aceasta combinatoe este temporara pentru ca m-am hotarit sa im construiesc un al 2-lea filtru si , pe unde am mai citit , multi spuneau ca e bine sa ai si un al 2-lea filtru.. in cazul in care unul se strica... aici am nevoie si de sfatul dumneavoastra
Filtrul pe care vreau sa il construiesc  nu vreau sa fie modelul galeata... imi fac eu si cutia dar problema e ca nu stiucam ce volum de depozitare de material filtrant am nevoie. Eu m-am gindit la un spatiu de 5l dar aici sunt nedumerit cu procesil de filtrare.....multe filtre facute...si ce am vazut si la .. nu imi vine in minte numele...material filtrant din plastic...deci ce am vazut si la el si la altii... materialul filtrant e barbotat.... acest lucru e obligatoriu sau poate sa fie si static.. umplu spatiu si apatrece.....  daca e obligatoriu atunci am nevoie sa maresc spatiu de stocare ca sa asigur barbotarea...
ca material filtrant vreau sa folosesc siporax..am vazut ca multi il folosescsi un prefiltru cu burete cu un volum cam cit un bidon de 2,5 litri
pompa...ca pompa m.am gindit la o pompa de instalatii de caldura cu debite mai mici... daca stiti alte tipuri care se pot utiliza....
m-am gindit la o astfel de pompa pentru ca am nevoie de butina presiune... nu va ginditi la presiune mare... atit cit sa duca apa in acvariu , pri prsiunea exercitata datorica greutatii pe coloana si coloana nu are mai mult de 1 m ,cutia filtrului vreau sa fie ermetica
daca aveti idei ,cunoasteti materiale mai bune ,pompe care ma pot ajuta .. asta de instalatii stiu sigur ca duc.. in rest nu prea cunossc motorase de anduranta.. sa mearga non stop.....volum de stocare de material filtrant.... mi-ar prinde bine niste idei....
va multumesc...
ape limpezi

2

Re: filtrare exterioara

am schimbat putin borcanul..am incercat sa fac un borcan mai decent pentru pestisorii mei stoiu ca multi dintre voi detestati plantele artificiale...dupa cum stoiti ca nu prea au plantele sanse linga carasi... dar nu pot sa nu vad putin verde....
asta am facut .. simbata.. 17 09

3

Re: filtrare exterioara

am  mai cumparat si niste solutii de la GBL pentru declorinare si pentru imbunatatire cu bacterii si...
azi am cumparat si o planta sa vac un test...am cumparat o (un) anubis... sa vad daca rezista o saptamina atunci mai cumpar...anubis si am sa incerc si cu altele....deocamdata.. l-au mirosit si si-au vazut de treaba