1

Subiect: Acvariul meu, Juwel Rekord 60

Salut! De craciun am primit cadou cativa pesti intr-un acvariu mic, asa ca am inceput sa ma documentez putin si am realizat imediat ca am nevoie urgent de un acvariu mai mare si cateva zile mai tarziu am cumparat un Juwel Rekord 60 de 54l. In el acum sunt 2 scalari, 1 caras, 2 barbusi, 2 colisa labiosa, 2 xipho si 2 melci. Plantele nu le stiu denumirile. As avea si eu nevoie fiind incepator, de niste sfaturi de la cei care se pricep. Multumesc

2 Editat de Dribbler (2009-01-14 04:08)

Re: Acvariul meu, Juwel Rekord 60

Poza acvariului, cateva sfaturi va rog in legatura cu ce trebuie sa scot, daca trebuie si ce ar mai trebui sa adaug ? Plante stiu sigur ca mai trebuie si asta urmeaza, oricum va las pe voi sa imi spuneti.:)

3

Re: Acvariul meu, Juwel Rekord 60

parerea mea ca tetrazonii nu pot sta cu scalarii si mai ales cu carasul!o sa le faca cozile franjuri!iar caraselul este un peste de apa rece 20-22 grade iar scalarul este un peste de apa calda 27-28 si nu prea poti sai impaci pe amandoi!in rest acvariul mi se pare super!
ps:planta din dreapta va fi salata pt carasel am avut si eu si a durat 1 saptamana!:P
uite uitate pe lista asta cu compatibilitatile intre pestii de apa dulce http://www.acvariidevis.ro/forum/viewtopic.php?id=58

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

4

Re: Acvariul meu, Juwel Rekord 60

Da, stiu ca pestii nu se potrivesc dar asa i-am primit. Ms:)

5 Editat de Dribbler (2009-01-30 04:31)

Re: Acvariul meu, Juwel Rekord 60

Am modificat acvariu si am schimbat cam tot in el. plantele erau mai mici si acum astept sa mai creasca si voi mai pune o poze. Astept pareri, critici smile

6

Re: Acvariul meu, Juwel Rekord 60

Acum arata mult mai bine!poate poti sa tragi furtunul de aer pe langa coltul din dreapta spate sa pui ceva o piatra la baza sa stea acolo!in rest e ok! wink

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

7

Re: Acvariul meu, Juwel Rekord 60

da, cu furtunu ala ma gandeam si eu cum sa il pun si gasesc eu o solutie sa nu se mai vada asa. Am pus mai multe poze in album, sunt la moderare. Ms smile

Re: Acvariul meu, Juwel Rekord 60

Daca rezolvi cu furtunul de aerare, si scapi ce caraselul acela care iti va creea probleme peste o luna 2, acvariul in rest este ok.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.