1 Editat de bogdivaio (2010-03-05 14:13)

Subiect: Tetra CO2 Optimat Set

A folosit careva Tetra CO2 Optimat Set ?!..imi poate spune careva cum functioneaza,mai in detaliu...da rezultate?!...merita incercat?

Orice informatie utila e binevenita.

2

Re: Tetra CO2 Optimat Set

florinv2006 foloseste asa ceva! abordeaza-l wink

3

Re: Tetra CO2 Optimat Set

Index » Mandreste-te cu acvariul tau » Acvariul dupa 10 zile de la plantare

Re: Tetra CO2 Optimat Set

poi o sa-l abordez eu daca pana diseara nu primesc raspuns big_smile

Re: Tetra CO2 Optimat Set

eu il folosesc de peste o luna, inca nu sa terminat butelia(spun ca tine aproximativ 3 saptamani). Plantele s-au dezvoltat super, mai adaug si fertilizant  de la Cristi Ionescu. Am cateva plante care sunt pretentioase , insa si-au pastrat culoare si s-au dezvoltat foarte mult. Trebuie deja sa le tai caci sunt cat acvariul.

6

Re: Tetra CO2 Optimat Set

cat CO2 bagi odata in "galma" aia verde? adica pentru o zi!

Re: Tetra CO2 Optimat Set

da, dimineata

Re: Tetra CO2 Optimat Set

din cate am inteles e ca un spray si trebuie sa apesi in fiecare zi...unii am intels ca dozeaza de mai multe ori pe zi in functie de necesitati...

Cert e ca toti mi-au confirmat ca nu se compara cu o bomba home-made

Re: Tetra CO2 Optimat Set

intradevar un tub de spray mai mare. Eu am 2 acvarii. La cel de 75 l (cel expus in rubrica Mandrestete cu acvariul tau), nu se consuma toata coloana intr-o zi(pun doar 3/4). La cel de 126l se consuma foarte repede , aproximativ 2-3 coloane pe zi(e posibil sa aibe membrana defecta, o sa ma duc sa o schimb).

10

Re: Tetra CO2 Optimat Set

Ce membrana sa fie defecta, sita aia de plastic tesuta fin? Poate e murdara sau plina de alge sau bacterii.

Rata de dizolvare a CO2 este data, in cazul tau, de acel buffer-KH din apa si de cat de curata este sita aia. Sunt cazuri, si la mine se intampla, cand la doua acvarii care au acelasi tip de substrat fertil, pietris, plante sa difere KH-ul de unde si rata de dizolvare diferita. Un factor important de altfel este si consumul CO2-ului mai mare la un acvariu bine plantat, de unde si rata de dizolvare crescuta. Este destul de simpla treaba.

Se scoate usor acel inel verde, nu prin insurubare, dupa care o sa se separe o bucata de material fin tesut alb. Spalati cu grija fara a o destrama dupa care o asezati la pozitie pe tubul transparent verde si puneti la loc inelul verde prin presare. Efetuati operatiile incet si astfel nu veti avea probleme. Succes.

Eu folosesc asa ceva si sunt intradevar multumit de el, adica duce PH la 6,5 cu un KH de 4-5 la un acvariu de 11 litri net. Asa ca la un acvariu de peste 40 litri este intradevar numai un efect placebo. De bagat, baga CO2, dar foarte putin.

11 Editat de bogdivaio (2010-03-06 12:32)

Re: Tetra CO2 Optimat Set

Asa ca la un acvariu de peste 40 litri este intradevar numai un efect placebo. De bagat, baga CO2, dar foarte putin.

CORECT!!!

...la fel e si la cel de la JBL,doar pentru acvarii pana in 30-40 de litri ai rezultate

Re: Tetra CO2 Optimat Set

nu vreau sa va contrazic, dar la mine la cel de 75 litri are un efect foarte benefic. Plantele au crescut si-au pastrat culoare si s-au inmultit.
asa arata cand l-am plantat
http://www.acvariidevis.ro/forum/viewtopic.php?id=2377

si asa arata acum.

13

Re: Tetra CO2 Optimat Set

poi asta nu e neaparat din cauza sitemului de la tetra ci a fertilizarii si a luminii bune....asteapta sa treaca macar o luna si mai vorbim dupa daca  intradevar a influentat in bine sitemul CO2 de la tetra

Oricum ideea e ca eu nu am timp sa tot apas pe spray toata ziua..deci pica!

14 Editat de catag (2010-03-13 01:57)

Re: Tetra CO2 Optimat Set

Hai sa imi dau si eu cu parerea daca tot am de vre-un an si ceva si l-am folosit pe mai multe acvarii chiar si de 200l. Eu zic ca merge si baga cat timp sita e curata si cilindrul e pus la adancime cat mai mare, cu cat e mai jos cu atat presiunea care se exercita asupra co2-ului din cilindru este mai mare (de jos in sus) si prin aceasta cauza dizolvarea este mai rapida si bineinteles conteaza si kh-ul apei (a fost testat cu test permanent de co2 si am ajuns chiar si la acvariul de 200l sa il aduc pe galben dar intradevar in timp mai indelungat si bagand si noaptea (ca sa il aduc pe verde deschis si dupa numai ziua)). Dar eu unul nu recomand ca se colmateaza foarte repede si scapa la sprei (asta in caz ca nu stiati, incercati sa faceti intreg sistemul etans fara scapari).

15 Editat de scifficus (2010-03-15 17:27)

Re: Tetra CO2 Optimat Set

Totusi eu am o mica nelamurire, inafara ca un spray din ala contine 11 grame de CO2 si costa 28 lei, iar o incarcare de dioxid de 1 kg ( la butelie mare ) e 5 lei, cum va ajunge voua o luna de zile 11 grame si cei care baga din instalatii presurizate consuma peste 100 grame de CO2 pe luna la acelasi volum de acvariu? Evident, ca sa perleze plantele.

Huh? Ca gramelea alea sunt la fel, eu nu stiu sa existe mai multe tipuri de grame.

Si ca se produca perlare plantele le trebuie cam tot din gama de fertilizare, atat micro cat si macro. Siu cum multi de aici deabia aud pentru prima oara de bomba, evident ca nu mai are rost sa intreb cu ce fertilizati, vreti sa si perleze plantele? Cu apa chioara, lumina de la un neon de bucatarie si un fas de CO2?
Sunte-ti comici rau de tot unii dintre dumneavoastra.

16

Re: Tetra CO2 Optimat Set

Sa iti explic scifficus de ce noi astia care avem sistem de co2 la butelie consumama mai mult (in primul rand nu folosim acel difuzor tip cinlindru cu membrana care dizolva 100% co2 ci cu totul atceva de la difuzor ceramic care are cele mai mari piedreri pana da reactor cu heder de diferite firme sau adaptate de noi. La difuzorul tip cilindru cu membrana, dizolvarea este foarte lenta, de accea tine atat (dar bineinteles ca niciodata nu o sa poti pune un astfel de difuzor sa iti regleze ph de exemplu sau sa aduci un raport constant de co2 dizolvat, mai ales in cazul unui acvariu plantat care poate sa ajunga sa aiba un consum mai mare de co2 decat difuzorul poate dizolva), iar la cei cu butelie nici nu ne mai zgarcim la co2 (dam mai tare cand ne tuna in functie de ce ne arata testul de co2, asta pentru a ridica nivelull la o valoare optima de co2 si la noi nu se dizolva 100% doar daca avem ceva reactoare calumea, iar la phcontroler e acelasi lucru numai ca nu o mai facem noi ci controlerul)). In concluzie noi ne permitem sa stricam mai mult si nu ne uitam la astfel de amanunte, mai degraba cum sunt plantele, cum perleaza ce le mai lipseste, etc.

17

Re: Tetra CO2 Optimat Set

Cel mai mult conteaza cat e de curata membrana (daca e colmatata cu mizerie, alge sau alte minuni clar raman mai putin pori sau chiar niciunul prin care sa se dizolve co2-ul si prin urmare te pote tine si mai bine de o saptamana), iar al doilea parametru si cam la fel de important este kh (gradul de asimilare de catre apa a carbonatilor). Preferabil sa pui de 2 ori pe zi la volumul tau chiar de 3-4 ori daca e bine plantat acvariul si ai lumina si micro si celelalte macro ca fertilizare si numai ziua nu si noaptea.

Re: Tetra CO2 Optimat Set

nu sa terminat inca primul tub. are 6 saptamani. Plantele sunt foarte ok. rezerve am luat de la hornnback. Eu sunt foarte multumit de el.

19

Re: Tetra CO2 Optimat Set

Multumesc @catag pentru raspuns. Oricum stiam cum sta treaba dar intrebarea fusese pusa putin retoric si pentru ceilalti ca sa le dau un imbold la mai mult interes din partea lor de a se informa asupra acestor fapte. Am vazut la persoane care folosesc reactoare bune unde dizolvarea ajunge pana la 98% ca au necesitati mari de dioxid pentru a mentine si un PH de 6,5 pe langa ce consuma plantele. Eu din toata treaba asta vreau sa fac pe omuletii astia sa inteleaga ca, cu doua fasuri pe zi din Optimat nu o sa perleze plantele si nici nu o sa creasca frumoase si fara alge. Eu ma dau peste cap si nu stiu cum sa fac ca am ajuns sa bag de la 3 bombe dioxid de carbon intr-un acavriu de 70 litri brut si , din calculele facute, nu resusesc sa scad PH-ul sub 7,2. Respectiv dintr-o bomba bag intr-un tub de optimat si mai scapa din cand in cand cate o bula pe la baza pentru ca nu reusesc sa scad debitul ei iar de la celelalte legate in paralel bag printr-o piatra fina amplasata in partea opusa returului filtrului si cum bate nu lasa sa se ridice bulele mai sus de jumatatea acvariului unde, din ce vad, se dizolva o cantitate destul de mare de gaz. Chiar am sta zilele trecute sa urmaresc sa vad procentual cate bule scapa si nu prea sunt multe. Binenteles secretul consta in obtinerea unor bule cat mai fine.

20

Re: Tetra CO2 Optimat Set

Off topic: Ai mare dreptate dar tot a insistat omul si nu am putut sa-l las asa (ma ars si pe mine, nu pot sa las omu nelamurit, macar vrea sa invete, nu ca altii care pierd vremea si-si bat joc de ce au si de vietati)