1 Editat de mirceajifcu (2017-02-23 02:17)

Subiect: Acvariu na-nou

Salutare prieteni! Dupa o perioada de absenta, datorita lipsei timpului, m-am decis sa ma reapuc de treaba. Vreau sa ma apuc de gradinarit si fructe de ... balta.
Am nevoie de niste pareri, pana sa ma apuc iar sa fac experimente.
Unele din cele enumerate sunt achizitionate, unele sunt pe vine dupa ce ma mai documentez.

Acvariu
Dennerle Scapers Tank 50

Substrat: ADA (Power Sand Special, Amazonia Soil, Amazonia Powder, Bacter 100, Clear Super) si nu stiu daca imi trebuie PenacW si P ca pe site-ul lor le-au taiat de pe lista substratului optim.

Lumina:
ADA Aquasky (2100Lm, 7000k)
Dennerle Trocal LED (2100lm, 5500k)
Intrebare: Ambele, Doua Dennerle sau ajunge ADA? E necesar un LED Controler de la Dennerle sau e doar o fitza?

Incalzire: In substrat Dennerle 20w (e putin supradimensionat, dar aici e rece). As fi vrut filtru extern cu incalzire, dar nu gasesc pe masura acvariului, ca sa nu imi faca taifun in interior.

Filtru:
As vrea ADA , dar nu stiu in ce masura isi merita banii. Am citit ca au pentru fiecare etapa a acvariului un alt mediu de filtrare, da as vrea cateva pareri. Alte optiuni sunt cele clasice, JBL e701, Eheim samd.

CO2: Orice cu elementele de sticla din interiorul acvariului de la ADA. Controler e necesar sau ajunge test permanent de sticla si valva pentru noapte? Nu vreau electrodul in acvariu.

Plante... cand va fi vremea ca nu stiu daca vreau pietre sau radacini.

Re: Acvariu na-nou

Salut Mircea!

mirceajifcu A scris:

Incalzire: In substrat Dennerle 20w (e putin supradimensionat, dar aici e rece). As fi vrut filtru extern cu incalzire, dar nu gasesc pe masura acvariului, ca sa nu imi faca taifun in interior.

   Incalzitorul de substrat stiam ca are alte functii, nicidecum de incalzit apa din acvariu! El incalzeste putin apa din substrat, atat cat sa se ridice si sa lase loc sa patrunda apa mai rece din acvariu, in felul asta facand sa circule apa mai bine la nivelul substratului. Asta inseamna ca se foloseste in acvarii unde se fertilizeaza in coloana de apa!

mirceajifcu A scris:

Filtru:
As vrea ADA , dar nu stiu in ce masura isi merita banii. Am citit ca au pentru fiecare etapa a acvariului un alt mediu de filtrare, da as vrea cateva pareri. Alte optiuni sunt cele clasice, JBL e701, Eheim samd.

   Eu zic ca ADA pentru unii e de "fițe", pe bune... ai Eheim la indemana si te uiti dupa ADA? Sa nu mai vorbim de diferenta de bani...