1 Editat de adi_alina2006 (2017-04-25 17:05)

Subiect: Probleme cu neoni

New member
Online
Inregistrat: Ieri
Mesaje: 2
Salut am si eu o problema.am un acvariu de 54l si unul de 30 ambele au fost ciclate timo de 3 saptamani cel de 54 este plantat si cel de 30 nu il pregatisem pe post de marenitate.In acvariu de 54l am 2 blak molly 4 gupy si 7 neoni.Acum 3 saptamani am cumparat o planta noua pe care am puso in acvariul de 30 la o saptamana am transferat in el toti pesti pentru ca in cel de 54l a aparut o alga bruna si am decis sa fac un tratament cu algumin de la tetra si mi-a fost frica sa las pesti.De aici au inceput problemele la ceva timp 3 4 zile am observat ca cei doi molly aveau puncte albe pe coada aripioare si corp .M-am documentat si din cate am inteles este vb de gris asa ca am ridicat treptat temperatura pana la 30° si am inceput tratamentul cu sare am adaugat in prima zi 6 linguri de sare calculat la cei 24l de apa bineinteles nu direct in acvariu si in a doua zi la fel.In urmatoarea zi am observat ca 2 neoni aveau miscari necontrolate unul a murit pana seara si celalt de dimineata dupa ce il separasem intrun alt acvariu de 6l.La pranz a mai murit unul dar fara nici o simptoma sau cel putin n-am vazut eu. Daca cineva ar putea sa ma ajute v-as ruga tare mult.Mentionez c a imediat ce am observat cei 2 neoni am schimbat 30% din apa din acvariu apa pe care am lasat-o cam doua ore si am tratat-o cu tetra aquasafe.Multumesc.
E-mail

Re: Probleme cu neoni

A mai murit unul au mai ramas trei.Multumesc oricum pt ajutor

Re: Probleme cu neoni

Cand folosesti termenul "ciclare" o sa ramai uimita cate variante exista numai aia buna nu! Algele "brune" spun mai multe!