21 Editat de scorpionul (2017-04-18 19:49)

Re: Al 13-lea razboinic

stai linistit ca nu m-ai deranjat cu nimic. Toni(fostul proprietar) tinea temperatura in jur de 25 grade cu aceste coolere. Iti dai seama ca si pe mine ma intereseaza sa reduc consumul, caldura emanata si sa am lumina ok. Dar pana se mai fac teste pe leduri mai dureaza, iar lampile dedicate pe led gen Giesemann sunt foarte scumpe deocamdata. Vedem mai departe ce se intampla

Re: Al 13-lea razboinic

am mai avansat un pic. Urmeaza prizele si alte cele

23

Re: Al 13-lea razboinic

:apl

Re: Al 13-lea razboinic

am revenit cu noi idei. Voi face filtrarea la cest acvariu cu 2 filtre Eheim 2080. Pentru cei care nu stiu, filtrele 2080 au in dotare 2 tururi si un retur. Adica au 2 furtunuri prin care se trage apa din acvariu si un furtun pentru retur. Am zis sa folosesc asta in avantajul meu si m-am gandit sa fac in felul urmator: s-a tot discutat de filtrul de substrat. Pana acum nu am gasit argumente ca nu isi face datoria si am hotarat sa folosesc si eu asa ceva. Ca sistem de filtrare voi folosi tevi gaurite si imbinate intre ele, sau m-am mai gandit sa folosesc o tabla de inox perforata. Mai mult ma tenteaza tabla perforata. Stiu ca multe gauri se vor infunda, dar ma gandesc ca vor ramane suficient de multe libere sa isi faca datoria. Acum ca la orice filtru de substrat se ridica mai multe probleme: 1) nu sunt decis daca sa folosesc substrat fertil sau nu(deocamdata am substrat inert de la Dupla, pe care il voi folosi cu certitudine). Din cate stiu eu cele mai bune rezultate se obtin cu substratul fertil, dar acesta fiind pus direct deasupra filtrului de substrat nu stiu cat va fi de bine. In mod normal bunatatile din substratul fertil trebuie sa urce direct catre plante, nu sa faca un ocol ca pe urma sa fie aruncate in masa apei(din acesta cauza as renunta la substratul fertil) 2)avand in vedere ca voi folosi ca pompa cate un tur de la fiecare filtru, toata apa cu toate elementele din ea se vor duce mai intai in filtru si apoi va reveni in acvariu. Nu stiu cat de ok este ca toate mineralele si alte cele din apa sa ajunga la coloniile de bacterii si apoi in apa 3) voi face schimb la picatura in apa si ca sistem voi folosi un overflow ca sa nu mai gauresc acvariul 4) asa cum vedeti in pozele alaturate, retururile mele vor veni undeva la jumatatea acvariului, fiecare retur va avea un spraybar orientat cu gaurile in stanga si in dreapta ca sa am un circuit de apa complet. Datorita acestor tururi si retururi am desfacut intaritoarea de sus din spate a acvariului, si ma gandesc ca nu ar trebui sa am o flambare a acvariului datorita geamului foarte gros din care a fost facut. In mod normal la o inaltime de 65 era suficient un geam de 12 cu intaritoare, dar eu am fata si spatele din geam de 19 si lateralele mici din geam de 15. De aceea nu cred ca o sa am o problema cu flambarea geamului. Ce parere aveti despre ideile mele?

25

Re: Al 13-lea razboinic

Salut vezi ca daca nu ai egale furtunele la cele doua intrari la eheim 2080 ,nu faci mare lucrucru decat sa traga apa decat o singura teava.Din experienta cu ele baga un y si folosete dact un o intrare  ,va trage la fel.

Re: Al 13-lea razboinic

nu m-am gandit la asta, dar eu vreau sa traga din zone diferite si implicit lungimea furtunurilor o sa fie diferita. De fapt o sa fie diferenta intre ele de vreo 20cm ca furtun. Unul in schimb o sa fie liber in acvariu, iar celalalt va trage din substrat

27

Re: Al 13-lea razboinic

Incearca dar nu va merge sigur. :fok

Re: Al 13-lea razboinic

o poza cu acvariul cu capac

Re: Al 13-lea razboinic

am facut instalatia pentru filtrul de substrat. Am dat cate 3 randuri de gauri pe fiecare teava pentru a trage apa din 3 directii. In partea stanga am montat pompa, iar in partea dreapta am ridicat tubul in sus( tub care fiind in spate va fi mascat de plante si alte cele), gandindu-ma ca daca o sa fie nevoie vreodata sa desfund tevile, sa pot baga pe acolo o alta pompa care va impinge apa. De asemenea pe acolo mai pot baga din cand in cand putin albastru de metil ca sa vad ca iese pe partea cealalta. Acum urmeaza sa cern substratul dupla ca sa pun in partea de jos porozitatea mai mare, evitand obturarea gaurilor. Sa speram ca totul o sa mearga ok. Tuburile le-am fixat pe fundul acvariului cu silicon, altfel riscam sa le trag afara odata cu mutarea plantelor cu radacini mai tari

Re: Al 13-lea razboinic

Azi am cernut substratul si l-am pus in acvariu. I doua din ele apare prima parte cu acoperirea tevilor( in care am pus substratul de marime mai mare) si in a treia e uniformizarea