Subiect: probleme acvariu ajutor

:pls  :pls  :pls  :pls .sunt incepator in acvaristica si am un acvariu de 4 luni insa de la inceputul lunii acesteia am observat ca imi mor pestii.am un acvariu de 63 litri cu tot c e necesar in el insa luna asta mia murit o pereche de platy si un sanitar.iam dus la petshop de unde iam luat sa imi dea un sfat si mi au zis ca par sanatosi nu sunt ciupiti deloc si am facut un tratament cu omnipur sera,insa nici un efect bun.mai am un platy mascul care sta pe la fundul apei cu coada sprijinita ca si cum iar fii firca de ceva insa nu am vazut sa il fugareasca cineva.pestii nu stau la suprafata sa zicem ca e lipsa de aer .ce as putea sa fac:(.va rog sa ma ajutati

Re: probleme acvariu ajutor

Salut si iti urez bine ai venit, chiar daca tu nu pari incantat de cei cu care este posibil sa te intalnesti pe aici! Virtual momentan...
   Nu stiu nimic despre acvariul tau decat ca are 63 litri si il ai de 4 luni! Este ca si cum ai spune ca ai un catel de 25kg care stranuta si evident ceri sfaturi de ce stranuta si nu latra? Cam ce poti spune despre acvariul tau? Schimburi de apa, plante, nisip, filtrare, hrana si ce consideri ca mai poate ajuta in a primi sfaturi constructive la problema ta!
PS: Foarte important era sa pui si poze cu acvariul aici!

Re: probleme acvariu ajutor

salut voi incerca sa dau mai multe detalii.pot spune ca am avut 12 pesti din care categoric acum au mai murit.nu sunt rapitori.schimbul de apa il fac odata la 3 saptamani undeva in procentaj pana la 70% si sifonez bine substratul.mancare dau pureci de balta ,am ul filtru de apa si o pompa de aer plus un termometru si clar si incazire.temperatura apei e de 25-26 de grade.pot preciza ca am decor o corabie si un fel de stanca luata de la petshop 2 plante din plastic si 2 naturalela fel luate din petshop.nu ma pricep foarte bine de aceea voi mai raspunde la ceea ce ma intrebati.maine voi pune si poze.am dus acei pesti morti la petshopu de unde cumpar pestii deobicei si sa uitat medicu la ei si a zis ca sunt sanatosi insa nu stiu de ce mor.maine voi merge iar la el si sa vedem ce e de facut.ca fenomen ciudat pot spune ca (toti mananca bine si umbla prin acvariu insa uneori cei ce au murit stateau la fundu apei de parca erau speriati si cu coada lasata dar asta se intampla cam cate 2 ore pe zi dupa care isi reveneau.am mai observat la femela molly ca e putin umflata la abdomen si sub coada e un punct alb acolo unde isi face nevoile in rest totul e in regula la comportamentul ei).daca credeti ca am facut ceva gresit dupa ce voi pune maine poze sa imi spuneti va rog ca sa pot repara prostia facuta de mine .e ciudat ca pana acum nu sa intamplat nimik ci totul a inceput de luna aceasta

Re: probleme acvariu ajutor

Salut
70% schimb de apa imi pare cam mult .... se schimba parametrii apei ... bagi apa la temperatura acvariului? E statuta ?
3 sapt - este cam rar (bineinteles ca perioada difera in functie de cat de multi pesti sunt in cati litri de apa)
pureci balta - nu este o mancare ok (e ca si cand am manca noi mamaliga zilnic)
filtru apa - pe asta il speli la 3 saptamani ? cum ?

Bucuresti Eroii Revolutiei

Re: probleme acvariu ajutor

salut.da apa e statuta(5 zil inainte sa o bag intre timp in ea pun solutie pentru eliminare clor plus bacterii solutie jbl)filtru il spal odata cu scoaterea apei in aceeasi apa ce e scoasa din acvariu de 2 ori.practic au fost 12 pesti.acum mai putini

Re: probleme acvariu ajutor

revin cu poza.asa arata acvariu cu exceptia ca acum pestii ramasi sunt sub tratament si plantele naturale le am scos

Re: probleme acvariu ajutor

Recomand sa nu mai bagi zemuri in apa de schimb decat daca e necesar. Clorul se elimina singur in cateva zile, solutie bacterii nu mai e nevoie, acvariul trebuie sa fie ciclat dupa o luna.
Si ca orice acvariu ciclat si-ar dori un test de apa sa stim cum e : nitrit, nitrat, ph, duritate ... ar fi bun
Tratamentul se face pestilor care sunt bolnavi (.... toti sunt bolnavi?) si acest lucru se face separat, nu in acvariul principal (e posibil ca medicamentatia sa decicleze acvariul). Ce tratament faci ?
Daca totul a inceput de luna asta ... ce pesti ai introdus luna asta ? Sau plante .... ce ?

Bucuresti Eroii Revolutiei

Re: probleme acvariu ajutor

Ar fi bune poze cu pestii presupusi bolnavi.

Bucuresti Eroii Revolutiei

Re: probleme acvariu ajutor

pesti noi nu am mai pus dar nici plante.toti sunt in acest acvariu.a doua maternitate are pestele care nu vrea sa manance si nici sa umble mai mult sta jos si din cand in cand face deplasari.prima are un bicolor ce e foarte agresiv si are ceva timp de cand e acolo.ce zemuri sa nu pun ca nu inteleg?

Re: probleme acvariu ajutor

"inainte sa o bag intre timp in ea pun solutie pentru eliminare clor plus bacterii solutie jbl"

Bucuresti Eroii Revolutiei

Re: probleme acvariu ajutor

Fa-ne poze cu pestele bolnav.

Bucuresti Eroii Revolutiei

12

Re: probleme acvariu ajutor

am inteles.e posibil sa fie si asta cauza?

13

Re: probleme acvariu ajutor

daca astepti putin am parca in telefon doua poze cu unul din pesti care a murit si iam dus si la medicu de la petshop care mia zis ca nu se vede a fii bolnavi la prima vedere

Re: probleme acvariu ajutor

Nu stiu. Nu stiu cum e apa (test), nu stiu cum arata pestii ....Ce tratament faci ?
Daca e un singur peste care pare bolnav nu trebuie sa chinui tot acvariul daca nu stii ce boala are. Intai se izoleaza pestele bolnav si se face tratament full, iar daca e nevoie se face tratament si acvariului principal ....
poze cu pestele bolnav.

Bucuresti Eroii Revolutiei

15

Re: probleme acvariu ajutor

asta e ultimul mort

16

Re: probleme acvariu ajutor

tratamentu acum pus e sare neiodata si verde de malachit

Re: probleme acvariu ajutor

Verde de malachit este dezinfectant, sarea e sa atenueze efectul dezinfectantului. (deci nu e tratament).
Ce pesti zici ca au murit ?

Bucuresti Eroii Revolutiei

18

Re: probleme acvariu ajutor

un sanitar si o pereche de platy si mai am un platy care e bolnav si e mascul femela pare a fii ok

Re: probleme acvariu ajutor

Verdele de malachit e nociv pentru sanitari.
Eu nu intelesai mare lucru din poze ....
Mi-ar placea ceva poze cu ala viu.

Bucuresti Eroii Revolutiei

20

Re: probleme acvariu ajutor

acum ii fac.numai putin