1

Subiect: Acvariu nou

:acv  Salutari . Imi cer scuze daca am postat in locul gresit.

Mi am cumparat acum 2 luni un acvariu cu tot cu pesti de la cineva . Acvariu este de 160l 2 filtre , plante si ceva pesti divesificati , 2 carasi auri 2 negri 6 7 scalari , sanitari 2 3 specii , 4 5 micuti nu le stiu denumirea. Am schimbat prima data apa .. totul ok nici o problema , apoi dupa 1 luna am decis sa fac curat,sa schimb apa in totalitate . Zis si facut . Spalat tot tot tot inclusiv pietre sticla etc. Am pus ceva solutie pt apa si albastru de metil.  Au trexut cca 5 zile totul ok , apoi am.plecat in vacanta in romania pt o saptamana si au inceput sa moara pe capete . Au murit cca 70 la suta . Nu am idee de ce . Le am mai schimbat 50la suta din apa am cumparat alti carasi aurii mai mici .

Cineva idei ? Pareri ?

2 Editat de adrian.soare22 (2017-05-13 17:45)

Re: Acvariu nou

nu prea se schimba apa in totalitate , ai spalat si buretele filtrului, daca da cum ?

asta o sa te ajute http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/2998/ciclul-azotului-sau-sindromul-acvariului-nou/

3

Re: Acvariu nou

Da , am spalat si buretele am si schimbat un burete ... tot am spalat cu apa calda.
Am citit ca nu prea se schimba in totalitate ... dar am zis sa fac o spalare completa am zis ca e mai bine..

4

Re: Acvariu nou

[img][/img]

5 Editat de adrian.soare22 (2017-05-13 23:51)

Re: Acvariu nou

intai nu se schimba toata apa 20 % odata la saptamana, in cazul tau nu mai e cazul pentru ca ai pierdut toate bacteriile benefice , filtrul la fel nu se spala decat cand se colmateaza ( adica se reduce debitul) nu se schimba buretele decat daca e ceva extrem, cand speli buretele intotdeauna in apa din acvariu
Pietrisul de pe fund se aspira cu un aspirator de substrat , daca e cazul il misti cu mana sa iasa mizeria din el , la fel in pietris se dezvolta bacterii benefice.

Acum nu mai investii in pesti pentru ca o sa iti moara din cauza azotului din apa , lasa apa asa cumpara easystart bacteria (sunt bacterii benefice ) si schimbi doar 15-20% din apa la 3-4 zile.

Daca ai plante o sa le afecteze la fel si pe pesti care ii mai ai. Practic trebuie sa iei tot de la capat

Intr-o luna o sa il ciclezi la loc, citeste despre azot si ciclul sau o sa te ajute mult

6

Re: Acvariu nou

Am inteles . Mai am cativa pesti care par sa fie ok pt moment ....Multumesc  ^:)^  :fcry  ^:)^  sad

Re: Acvariu nou

daca vrei sa amenajezi acvariul acum e momentul

8

Re: Acvariu nou

Mai am circa 15 pesti .. par sa fie ok ... de vreo saptamana nu au mai murit niciunul.
Ce a mai fost nou , chiar dupa ce am achimbat apa , sanitarii au depus icre dar dupa cateva zile au disparut , cres ca le a mancat

Re: Acvariu nou

ok dar sa nu mai faci nimic la filtru sa l lasi in priza sa mearga mereu

10

Re: Acvariu nou

nu ai citeva poze ?.Mersi  :acv  :frog