Subiect: Acvariu nou!

Buna Ziua Eu sunt George din Brasov, acum doua saptamani cineva mi-a oferit un acvariu de 54 l gol, doar aspiratorul l-am primit si un castel si cateva plante copacei de plastic.
Ce am facut, dupa ce m-am documentat cat de cat cu chestiile de baza m-am hotarat sa amenajez acvariul.
am adus de la un izvor apa cat sa incapa in acvariu, am lasat-o vreo doua zile pe balcon sa se mai incalzeasca apoi am introdus-o in acvariu. M-am dus si mi-am cumparat un filtru intern cu furtunas pentru oxigen, 5 kg de pietris de decor din acela albastru si o cutie Filter Start de la JBL, am mai luat si o solutie Biotopol cu care am tratat apa inainte sa folosesc Filter Start. Am introdus sticlutza de Filter Start in Buretele de la filtru si l-am pus in functiune.
Am montat un termometru si apa observ ca se mentine la 25 - 26 de grade. Nu am incalzitor.
Pentru ca apa este de la izvor are PH-ul mai maricel, aproape 8.
Timp de o saptamana am presarar zi de zi, cate un pic de mancare tip fulgi..asa am inteles ca trebuie.
Azi se implinesc doua saptamani decand sta apa in acvariu, am tot facut teste peste teste si rezultatele sunt urmatoarele:

Amoniacul este cam mare NH3 - 3.0mg/l
NO3 - intre 0 si 10 mg/l
NO2 - 0.5 mg/l
GH - >14 d
KH - 10 d
PH - 8
Cl. - 0

NH3 a fost testat cu tetra test cu reactivi, si celelalte cu Easy Test 6 in 1 de la JBL

Nu stiu cat is de bune analizele, dar observ ca exista mult amoniac.
Eu nu am plante naturale in acvariu nici nu vreau sa pun.
Sa il mai las o saptamana gol acvariul si sa incerc sa pun doi sanitari asa cum scrie in indicatii?, dar nu mor la valuarea amoniacului asta de 3mg/l?
Ce fac de nu scade amoniacul?, nu pot schimba apa pana nu se cicleaza!
Sa mai adaug o sticluta de bacterii Filter Start sau nu e nevoie?

Apa la inceput cateva zile a fost tulbure parca era o ceata in acvariu, acum s-a lipezit e chiar clara.
Oare bacteriile alea traiesc?...observ ca apa a inceput sa prinda un miros ciudat...sa fie de la aminiac?

Va rog frumos niste sfaturi pentru un biet incepator...eu am rabdare dar sa vad ca merg pe drumul cel bun!

Re: Acvariu nou!

Se pare ca nu e nimeni pe aici!

Re: Acvariu nou!

si totusi topicul tau a fost deschis de peste 10o ori. Eu o sa-ti dau niste informatii generale pe intelesul tuturor http://www.consolegames.ro/forum/f63-pe … hipamente/

Re: Acvariu nou!

scorpionul A scris:

si totusi topicul tau a fost deschis de peste 10o ori. Eu o sa-ti dau niste informatii generale pe intelesul tuturor http://www.consolegames.ro/forum/f63-pe … hipamente/

Multumesc!

Re: Acvariu nou!

Salut George! Ai curaj sa pui o poza cu acvariul tau? smile

Re: Acvariu nou!

Iata si acvariul meu in imagini...probabil nu o sa va placa, dar mie mi-e tare drag! Sa nu ma puneti sa scot substratul, ca nu am chef sa deciclez luna de zile care m-am uitat la el doar asa cum e!
Si valorile s-au imbunatatit, a crescut, nitritii, a scazut un pic amoniacul...dar il mai las pana ce valorile ajung din nou la 0

Re: Acvariu nou!

NH3 - 0,25 mg/l
NO2 - 5 , a fost 10 acum o saptamana
NO3 - intre 25 si 50
GH - >7d pana la >14d
KH - 10d
PH - 8
Cl - 0

Apa are 28 de grade

Incerc saptamana viitoare sa bag doi Corydoras, daca mor sa le fie apa usoara!
Daca nu mor dupa inca o saptamana, sa fac un mic schimb partial de apa.
Sau sa astept cu el gol pana cand NO2 Si NH3 sunt fix pe 0, fara schimb de apa cred ca trebuie sa dureze mult mai mult!

Re: Acvariu nou!

eu zic sa mai astepti sa mai scada no2. Pe urma baga melci. Ph iar e mare. Baga-l sub 7

Re: Acvariu nou!

Nu vreau sa populez acvariu, cu melci, creveti si alte lighioane, ...Doar pesti!

Re: Acvariu nou!

melci pomaceea pentru ciclare