1 Editat de Manole.Daniela (2017-08-02 13:16)

Subiect: Probleme cu oxigenatul acvariului (cred)

Am primit un acvariu acum 10 zile, de aproximativ 23 de litri cu 6 tetrazona, 3 sanitari, 3 plante si multi melci. Amicul meu ii are de 3 ani si nu a avut probleme cu ei pana acum, insa din anumite motive a trebuit sa "scape de acvariu" si i-am luat eu ca sa il ajut, desi nu am experienta cu ingrijitul de pesti.

Ieri mi-a murit un tetra, si altul a dezvoltat o problema la ochi, si anume - i s-au incetosat. Stateau numai la suprafata apei, asa ca m-am gandit sa o schimb, conform indicatiilor lui. Totul parea in regula si pareau oarecum mai vioi, desi acum toti 5 stateau mai mult sub filtru. Azi le-am pus jumate din mancarea pe care mi-a zis sa le-o dau initial (in caz de asta era problema, overfeeding). Si de dimineata de cand le-am dat mancarea, iar s-au adunat si stau numai la suprafata apei. Nu prea imi dau nici eu, nici el, seama ce anume nu functioneaza. Si ar fi trist ca dupa 3 ani in care totul a fost bine, sa moara in cateva zile din cauza neglijentei mele.  :fcry

Sugestii? Sfaturi?
Multumesc mult.

Re: Probleme cu oxigenatul acvariului (cred)

Mai mult ca posibil probleme cu apa. Daca ne spui cum ai transportat acvariul poate ne este mai usor sa ne dam seama unde ai gresit. Incerca sa oxigenezi apa. Tetrazonele sunt sensibile la oxigen. Daca respira de la suprafata apei sau cea care a murit, a murit cu gura deschisa, e clar ca a murit din lipsa de oxigen