1

Subiect: Acvariu nou

Salut
De curand fiul meu de 6 ani a primit cadou un acvariu de 15 litri de la biorb, cu filtru burete.
Plus 10 neoni, un sanitar doua zebre, doi xipho si doi molly.
Pentru ca nu e asa simplu, m-am apucat de citit.
Dupa o saptamana.....am mai cumparat un acvariu de 60 de litri, filtru intern de 600, incalzitor pe care inca nu l-am pus in functiune. Temperatura e cam 23 de grade.
Am pus si ceva plante, pietris....plus cateva artificiale de la biorb. Plantele nu am reusit sa le plantez deoarece pietrisul nu tune radacinile si pluteau daca nu le lasam in suportul cu care le-am cumparat.
Dupa o saptamana de la mutarea in noul acvariu si popularea cu inca 3 femele de xipho si 10 guppy....neonii si 2 guppy au murit. Pe rand....azi am aruncat ultimii 3. Coada alba, mancata sau disparuta.
Am comandat si astept un set de schimbare apa de la jbl, substrat si plante pentru acvariu pentru ca vreau sa si plantez in el....arata aiurea cu plantele in suport.
Ma gandeam sa mut pestii temporar in acvariul de 15 litri....cam inghesuiti dar cateva zile poate rezista....
Cum ar trebui sa procedez? Doua femele de xipho sunt si gravide, una sta in permanenta sub filtru

Re: Acvariu nou

Salutare,

Nu stiu daca ai citit despre ciclarea acvariului...presupun ca in momentul mutarii pestilor in acvariului de 60 ai pus apa de la robinet, filtrul plantele si gata.
Ai spus ca baietelul tau a primit de curand acvariul de 15, probabil nici el nu este ciclat.
Sunt sanse foarte mari ca pestii tai sa fi murit datorita nivelului prea mare de amoniac (adica nu este ciclat acvariul)...posibil sa mai ai decese.
Incalzitorul baga-l in functiune, seteaza-l la 25°C, dar sa fii cu ochii pe termometru deoarece unele incalzitoare nu sunt precise si poate va fi nevoie sa mai cresti sau sa scazi pana cand temperatura va fi constanta, 25.
Ce set jbl pt schimbarea apei ai comandat? Ce produs?
Ca sa grabesti ciclarea, deoarece ea pe cale naturala dureaza cam 3-4 saptamani, poti cumpara din comert un produs care contine bacterii, gen: jbl filter start, easy life easy start, tetra bactozym, etc...dupa 24-48 ore se pot baga pestii.
Cat despre mutarea pestilor, nu cred ca-i o idee buna, asteapta sa vina substratul si plantele (ser ca naturale) si atunci faci mutarea doar cat timp amenajezi noul acvariu.
Vasul sau daca-i vei pune in acvariul de 15, va trebui sa pui apa din acvariul de 60, adica aceeasi apa in care ei au trait.
Sfatul meu, fugi la magazin si ia un produs cu bacterii.
Inca ceva, de fiecare data cand vei spala buretele de la filtru, scoti apa din acvariu (cand faci schimbul saptamanal 25% din volumul net de apa) si cu acea apa speli buretele, in acel burete traiesc bacteriile, bine si prin substrat.
La filtreele externe ele traiesc in mediile filtrante, bureti, si niste pietricele poroase.

Seara placuta!

3 Editat de anca_ro (2017-10-20 09:24)

Re: Acvariu nou

Multumesc
Am tot citit despre ciclare
Apa la primul acvariu a stat cam 5 zile si la al doilea 2 zile. Am pus doar apa statuta
Si acvariul cel mic e pregatit cu apa statuta ca sa pun pestii in el. Acand in vedere ca au fost decese am zis ca apa respectiva ar putea fi contaminata si ma bine schimb tot. Va fi un soc dar macar raman cu cei sanatosi.
Ii voi tine acolo doar cat fac plantarea celui mare.
Jbl in-out este setul respectiv. Plus solutie de startare de la biorb si am mai comandat de la eheim pentru viitoarele schimburi
As fugi la magazin dar nu am nimic unde locuiesc. Astept oricum comanda

Re: Acvariu nou

Cu placere!
Sa inteleg ca nu esti in Romania, nu-mi suna cunoscut biorb  big_smile
Am inteles ce set pt schimbarea apei ai comandat.
In general dupa ce acvariul este ciclat nu trebuie sa pui vreo solutie in apa pe care o vei adauga, este suficient sa o tii intr-un bidon fara capac cca 24 ore pt declorizare.
In schimb este bine sa mai adaugam in acvarii, cam o data pe luna solutie cu bacterii, in cazul in care este o incarcatura biologica prea mare, adica mai multi pesti si bacteriile care traiesc in buretele filtrului nu fac fata, mizerie multa produsa de pesti.
La fiecare schimb de apa va trebui sa aspiri mizeria de pe substrat, cat poti.
Succes!

5

Re: Acvariu nou

Sunt in Romania. In Sebes
BiOrb este primul acvariu si avea set de solutii pentru startare. Am vazut ca sunt si pe emag
A venit comanda
Abia astept sa ajung acasa sa incep plantarea

6

Re: Acvariu nou

Salut
Revin cu poze dupa ce am plantat de doua ori acvariul.
Am pus substratul si pietrisul nu a fost suficient, apa s-a murdarit. Asa ca am schimbat toata apa, am mai luat pietris si de granulatie mica si mai mare si am acoperit bine. Am replantat. Si am pus si pestii (dupa cateva ore de Aqua safe si filtrat la maxim)
A iesit ok, mai vreau ceva muschi pe pietre dar deocamdata sa creasca cele plantate.
Aseara HC perla foarte frumos

Re: Acvariu nou

Neata'

Apa s-a deoarece nu ai spalat pietrisul sau era mizerie acumulata, oricum nu trebuia sa schimbi toata apa.
Vezi ca planta aia verde cu dungi albe se numeste fitonia si nu este pt acvarii, va muri.

8

Re: Acvariu nou

Pietrisul s-a spalat, dar substratul prea fin s-a deranjat si a murdarit apa. Am preferat sa schimb ca era mai usor sa pun pietris si tot de la zero
Mda. Fittonia am luat-o de la petshop....din acvariu. Aia vand orice cred
Deocamdata o pastrez dar o inlocuiesc cat de curand
Merci pentru sfat

Re: Acvariu nou

Cu placere!
Pune-o linistita intr-un ghiveci  tongue

10

Re: Acvariu nou

Am si aruncat-o. La ghiveci tin doar orhidee  big_smile

Re: Acvariu nou

Hopa smile am si eu 4 orhidee, dar imi place mult kalanchoe si nu numai.
Deja la 2 dintre ele va trebui sa fac upgrade de ghivece  big_smile

12

Re: Acvariu nou

daniel1402 A scris:

Hopa smile am si eu 4 orhidee, dar imi place mult kalanchoe si nu numai.
Deja la 2 dintre ele va trebui sa fac upgrade de ghivece  big_smile

Eu am avut vreo 20 dar cand m-am mutat au facut paduchi lanosi si mai am doar una  sad