Subiect: acvariu 20 litri

Buna! Am un acvariu mic de 40x25x20 cm cu filtru intern, incalzitor 50W setat la 25 C, o lampa de iluminat de 9 W, substrat de 1.5 cm si plante. Cu ce pesti as putea popula acvariul? Pana acum m-am gantit la 3 xipho (mascul+2femele) SAU 8 neoni albastri. Ce combinatie imi recomandati. Mersi!

Re: acvariu 20 litri

4 neoni si eventual cativa creveti. Intr-un acvariu mic xipho nu se dezvolta bine si raman mici. Daca vor face pui si sigur vor face, o sa ai o aglomeratie de nedescris. Sau poti pune un betta

Re: acvariu 20 litri

Ok am inteles. Un grup de 5 femele ar putea sta sau este prea mic acvariul? Daca nu, imi cumpar doar un mascul.

Re: acvariu 20 litri

Nu vreau sa mai redeschid inca un topic, asa ca intreb aici, daca 6 zebre nu au probleme intr-un acvariu de 20l cu filtru intern, incalzitor, lampa 9W,  plante naturale (gazon) la care folosesc CO2 si fertilizanti. Am reamenajat acvariul si nu vreau sa fac vreo greseala. Multumesc!

Re: acvariu 20 litri

In afara de betta sau cativa creveti, n-are rost sa chinui vietuitoare !Poti sta 4 persoane intr-o garsoniera, supravietuiesti, dar nu inseamna ca traiesti normal!  Alegerea iti apartine!

Re: acvariu 20 litri

Multumes! Aleg atungi crevetii creveti red cherry.