Subiect: Apa tulbure

Buna! Am un pestisor Betta Spendens primit cadou de nici o saptamana,o superbitate  :acv . Am incercat sa ii ofer un mic coltisor de rai intr-un bol de 10l, ii pun vreo 6l nu vreau sa am vreo surpriza  :of  are pietris culoare alba, o plantuta dupa care sa se ascunda (artificiala) scoici ,pietricele,cochilii,mentionez ca ii place sa stea intr-una,e preferata lui. Apa am incercat sa ii pun de la robinet lasata la decantat,ii adaug aquasafe, astazi i-am fiert-o si racit-o pana la o temperatura acceptabila,am zis sa fac asta pentru ca am vazut ca se tulbura cand i-am pus-o pe cea de la robinet,dar acum am alta problema cu toate ca e fiarta +aquasafe nu este foarte clara,pare ca e tot neschimbata...Ce sa fac? As incerca sa ii pun cateva picaturi de albastru de metil preventiv pentru boli. Este foarte vioi, s-a acomodat rapid,nu mai fuge cand ma vede langa bol. De regula mananca granule de la tetra, i-am dat putin spanac maruntit,azi i-am dat si putina carne de vita maruntita cat granulele lui, i-au placut, le-a devorat :hug Multumesc!

Re: Apa tulbure

Fara pietris alb, scoici si cochilii la Betta, pentru ca sunt calcaroase si cresc duritatea si pH-ul apei! Sa nu mai vorbim cum arata... Betta sunt pesti de apa acida, adica pH sub 7!
   Schimburi zilnice de 30-40% apa, tratata cu Aqua Safe si fara alte chimicale! Eventual o temperatura a apei de 27-28°C ar fi recomandat.

Re: Apa tulbure

Si ar fi ok acvariu dreptunghiular, bolul e .... rotund, vede deformat totul ...

Bucuresti Eroii Revolutiei