1 Editat de Florin.Mazilu (2008-07-22 00:17)

Subiect: Clown-ul Ocellat

Amphiprion ocellaris - clovnul ocelat

Taxonomie: Familia Pomacentridae, genul Amphiprion

Origine:      Oceanul Indian si Pacific

Descriere:      Corp de culoare orange, cu 3 benzi albe tivite ingust cu negru, aripioara dorsala cu 11 spini

Talie:      8-10cm

Dimorfism sexual:  Toti clovnii ocelati se nasc masculi, sexul diferentiindu-se ulterior, pestele dominant se transforma in femela. Femela este mai mare si principalul aparator al teritoriului.

Varietati:     Varietate melanistica originara din Australia

Habitat:       Acvariu de minim 150l; temperatura optima: 25-26°C; densitate: 1022-1024; PH: 8,3-8,4;

Anemone asociate: Heteractis magnifica, Stichodactyla gigantea, Stichodactyla haddoni, Stichodactyla mertensii

Reproducere:    Dificila

Re: Clown-ul Ocellat

Aici imi permit sa vin cu niste completari daca imi permiteti.
Acvariul nu trebuie neaparat de minim 150 L .Am cunostinta de crescatori de Amphiprion ocellaris - clovnul ocelat care are perechea intr-un acvariu de numai 75 de litri si nu este un peste foarte pretentios si pe deasupra este foarte frumos si la moda.
La reproducere intradevar este mai dificil dar nu imposibil.
Cu stima si consideratie,
                   Nelu

Re: Clown-ul Ocellat

Si inca o completare care am omis-o este ca nu are nevoie neaparata de anemone .Au fost cazuri cand un crescator a cumparat o pereche si a ramas uimit ca nu stia ce sa faca cu anemona pesti.

Re: Clown-ul Ocellat

Dap are dreptate antevorbitorul meu, pentru ca pestii clovn au o relatie de simbioza cu anumite specii de anemona, folosita in scopuri defensive... (el trebuie sa faca `cunostinta` cu gazda, cunostinta cu veninul ei pentru a isi dezvolta imunitatea), dar in acvariu el nu se simte amenintat decat daca sunt prezente alte specii de pesti... cu toate acestea daca are o anemona el se va simti mai in siguranta, avand un comportament natural, deci luati in considerare acest lucru.
In legatura cu volumul acvariului, am inteles ca poate sa aibe un volum chiar mai mic de 70l.
Am observat ca cel mai mult este preocupat sa isi sape adapostul cu ajutorul guritei. Niciodata nu lasa nisipul ala cum il aranjezi, mereu il aranjeaza in felul lui.. acolo deja eu devin intrusul smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

5 Editat de um02122 (2013-12-12 22:58)

Re: Clown-ul Ocellat

Clownii pot trai in spatii mici atunci cand s-au atasat de o gazda. Nu inseamna ca e ideal. Eu tin o pereche in aprox 50-60 L si nu arata semne de agresivitate. Nu inseamna ca e un volum ideal. Probabil ca 120-130 L e un volum mai adecvat.
Daca in ocean traiesc in mod natural in Heteractis magnifica si aceasta anemona creste pana la 30-100 cm, imi pare clar ca pentru volumele inferioare sugerate trebuie cautat un surogat. Aceasta este motivul pentru care clownii nu adopta intotdeauna anemona. Unul din surogatele preferate este BTA, dar probabil xa rata adoptiei e mai mica de 50%.

Ambele perechi pe care le am folosesc un coral moale Sarcophyton drept gazda. Asta desi am multe anemone in acvariu.

Una din perechile de clowni nascuti in acvariu (full HD):

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OwSAAOIyoy0[/youtube]

Numai lucrurile rele se intampla repede intr-un acvariu de recif.