Subiect: iluminare

ce ziceti de iluminarea acvariului cu leduri ??

Re: iluminare

niste pareri ? eu nu cred ca nu va-ti gandit la varianta asta avand in vedere cat de usor se poate face iluminarea cu leduri si cat de variate sunt acestea...

3 Editat de bogdivaio (2010-03-13 22:55)

Re: iluminare

uite aici o discutie pe tema asta,poate te ajuta sa-ti dai seama daca merita sau nu
http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php? … mp;t=10384

Re: iluminare

ok. deci m-am hotarat am un acvariu de 20l si o sa pun leduri in loc de neon (care nu incape nicicum mad). daca sunt doritori care vor sa stie cum evolueaza lucrurile sa ma anunte. proiectul il voi incepe de saptamana viitoare candva big_smile si voi posta niste poze despre evolutia dansului

5

Re: iluminare

bogdivaio A scris:

uite aici o discutie pe tema asta,poate te ajuta sa-ti dai seama daca merita sau nu
http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php? … mp;t=10384

as citi dar sunt banat pe forumul respectiv si nici macar nu stiu de ce.

treaba cu ledurile este cam cu doua fete. este migaleala cu ele si trebe sa ai rabdare si lumina nu este dintre cele mai bune. insa ca aspect sunt frumoase. am vazut undeva un acvariu luminat cu leduri, daca o sa il gasesc o sa ti-l arat.

Re: iluminare

migala nu e nimica electronica e al doilea hobby al meu o sa le fac fara transformator si o sa le lipesc direct pe sticla. cu forumul respectiv si eu am avut probleme din cauza alcuiva care cica tot eu sunt de vina. cred ca toti am avut de a face cu...incerc sa ma abtin sa nu vorbesc urat...

7

Re: iluminare

Eu zic ca cu leduri e cea mai buna metoda referitoare la consum atata timp cat poti crea exact spectrul necesar plantelor. Din pacate la noi eu zic ca nu e rentabil deoarece pretul ledurilor depaseste valoarea cu mult a unei instalatii cu tuburi florescente, dar da-i bice vreau sa vad ce iasa.

Re: iluminare

avand in vedere ca neoanele "ar trebui" schimbate tot la 6 luni, iar un led are durata de 6 ani... eu zic ca mi-am scos bani wink

9 Editat de catag (2010-03-14 00:54)

Re: iluminare

Eu zic ca te inseli cu schimbatul tuburilor, daca ai un droeser cum se cuvine poti sa il schimbi chiar si la 2 ani, eu zic sa te interesezi, iar un led cum se cuvine insemna (led albastru, rosu ,  alb (care contine intreg spectrul dar nu suficient pentru plante), si sa aiba un unghi cat mai larg (peste 80 grade) daca nu vrei spoturi tip disco in acvariu). Un tub cu doreser normal tine 20000 chiar mai multe de ore iar un led pana in 50000 de ore. Compara preturile si vezi care e mai avantajos si la care depui mai putin efort.

10

Re: iluminare

Ati omis un aspect destul de important, caldura emanata, atat de leduri cat si de tuburi. Care credeti voi ca emana mai multa caldura ? smile

11 Editat de catag (2010-03-14 01:57)

Re: iluminare

Depinde ce leduri depide ce tuburi, nu am omis dar nu era pus in calcul caldura ci doar lumina in acest topic.

12

Re: iluminare

Da, stiu...dar daca e sa aleaga omul acest tip de iluminare, nu ar trebui sa i se prezinte si acest aspect ? Se apropie vara, dau caldurile, tuburile fluorescente degaja caldura, temperatura in acvariu creste, lumea cauta solutii alternative de racire a apei din acvariu.
Ar fi ledurile o solutie ?

13

Re: iluminare

stiam si de acest aspesct. sincer eu nu imi fac probleme cu temperatura. la blocul unde stau eu e destul de racoare vara. iar daca nu am vreo 15 coolere sa le pun in functiune wink

14 Editat de catag (2010-03-14 03:02)

Re: iluminare

Si tuburile si ledurile degaja caldura asa ca spune tu o solutie, s-ar putea face o lampa suspendata totusi pentru a evita caldura sau montarea unor coolere.

Off topic: Pacat ca nu ai ajuns la intalnire avatar tongue.

15

Re: iluminare

Sunt solutii puse in practica, iar altele in curs de dezvoltare. Este un topic pe la hardware parca, deschis de mine.

Da, dormeam la ora aia smile tu ai fost pana la urma ?

16 Editat de catag (2010-03-14 11:57)

Re: iluminare

Off topic: Da eu am fost? Am fost vreo 11 si am adus si plante la donat dar daca nu ai venit... ai ratat.

17

Re: iluminare

Avea cineva HC ? Sunt sigur ca nu....alte plante nu am nevoie ca nu am unde sa le mai bag...doar de HC mai am nevoie

18

Re: iluminare

Nu neaparat ai nevoie de neon ca sa iluminezi un acvariu de 20 litri. Exista becuri economice 865, si cu doua fasunguri si doua reflectoare croite in casa eu cred ca este o solutie destul de eleganta. Plus ca nu mai trebuie sa stai cu o gramada de fire si la droser. Parerea mea.

Re: iluminare

sece4u20 A scris:
bogdivaio A scris:

uite aici o discutie pe tema asta,poate te ajuta sa-ti dai seama daca merita sau nu
http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php? … mp;t=10384

as citi dar sunt banat pe forumul respectiv si nici macar nu stiu de ce.

treaba cu ledurile este cam cu doua fete. este migaleala cu ele si trebe sa ai rabdare si lumina nu este dintre cele mai bune. insa ca aspect sunt frumoase. am vazut undeva un acvariu luminat cu leduri, daca o sa il gasesc o sa ti-l arat.

stai linistit ca si eu sunt banat pe site-ul ala...aveam un id prea provocator....cica smile)) daca vreau sa intru acolo sa imi schimb nick-ul si sa cer printr-un mail sa mi se scoata bann-ul smile)) ma .... pe ei

20

Re: iluminare

am amanat proiectul un pic de vreme poate cateva luni ca nu am timp sa ma ocupde el, dar nu ma las pana nu testez cumva cum merg plantele cu leduri. cand o sa ma reapuc de proiect o sa poztez aici...