1

Subiect: cum pot schimba apa la pesti?

vrau sa stiu daca tre sa o schimb toata apa sau partial 
     acvariu 50x35x30 doar  un filtru in el fara incalzitor

Nu vreau raul nimanui, puteti sa vil pastrati.

2

Re: cum pot schimba apa la pesti?

Niciodata nu o sa se schimbe apa total, doar daca vrei sa faci un nou setup. Se scoate saptamanal daca ai filtrare (ce filtru?) calumea intre 10-20 % sau poate chiar mai mult daca testele (in caz ca le ai) de no3 sau nh4 sau no2 nu sunt intre valorile corespunzatoare. La acvariul tau daca ai multi pesti poti schimba pana in 15 l pe saptamana daca nu 10 e destul.

3

Re: cum pot schimba apa la pesti?

ok multumesc de sfat dar pe geam se depune ceva ca o mazga aia cu ce o curat?
filtru este dinala de incepator la fel cum sant shi eu:) este cu piatra inin mijloc

Nu vreau raul nimanui, puteti sa vil pastrati.

4 Editat de catag (2010-03-14 12:05)

Re: cum pot schimba apa la pesti?

In cazul asta poti schimba de 2 ori pe saptamana cate 10 l de apa lasata ulterior la decorinat 24-48 ore intr-un vas cu gura larga (pentru a iesi colorul din ea). Ce se strange pe geam poti curata cu un burete de vase nou, care sa il folosesti doar la acvariu, sau orice altceva. Acea mazga sunt defapt bacterii de la incarcarea biologica sau excesul de hrana (daca ai multi pesti, si ii hranesti in exces). Sfatul meu ar fi sa schimbi filtrul (ca in mare doar filtrare mecanica face (foarte putina filtrare biologica)).

5

Re: cum pot schimba apa la pesti?

ms mult sper ca am invatat ceva din asta lol

Nu vreau raul nimanui, puteti sa vil pastrati.

6

Re: cum pot schimba apa la pesti?

uite cam asa rata acvariu si se vede si filtru

Nu vreau raul nimanui, puteti sa vil pastrati.

Re: cum pot schimba apa la pesti?

cauta si tu pe site care e treaba cu scoicile alea.....

8

Re: cum pot schimba apa la pesti?

Vorba colegului, cauta dar pana cauti, si scoatele (scoicile), (e acvariu de apa dulce).

9

Re: cum pot schimba apa la pesti?

dar sant doar carapace de la ele poate sa fie ceva rau?

Nu vreau raul nimanui, puteti sa vil pastrati.

10

Re: cum pot schimba apa la pesti?

Pai cauta, dar pana cauti ca vad ca nu vrei, iti spun ca acele scoici se descompun si cresc duritatea apei Gh si nu e bine la ce ai tu acolo (ca nu-s ciclide).

11

Re: cum pot schimba apa la pesti?

ok  acuma le scot vad ca am multe de invatat ce sa faci asa e la inceput;)

Nu vreau raul nimanui, puteti sa vil pastrati.

12

Re: cum pot schimba apa la pesti?

Ce sa-i faci, majoritatea gresesc, unii mai putin alti mai mult sau unii chiar deloc (doar cei care se documenteaza) inainte de a se apuca de ceva.

Re: cum pot schimba apa la pesti?

buna ziua..fara sa stim am schimbat apa complet din acvariu.am pus apa de la robinet si acum este tulbure..ce am putea face??trebuie sa o schimbam din nou??este vreo solutie care sa scoata clorul din apa?/

14 Editat de bogdivaio (2014-12-07 15:53)

Re: cum pot schimba apa la pesti?

Salutare ,

nu se schimba apa niciodata 100% , este suficient sa se schimbe circa 30% din volum acvariului saptamanal pentru reimprospatare si bunastarea vietuitoarelor.
Tind sa cred ca apa este albicioasa din cauza ca s-a produs deciclarea acvariului.
Eu ti-as recomanda sa bagi cat mai repede o aditie de bacterii.
Un produs bun la un pret rezonabil este Easy Life Fluid Filter Medium pe care sa-l folosesti la schimburile saptamnale de apa sau macar o data la doua schimbari.

Nu ne-ai spus nimic despre filtrarea acvariului?

Bafta!