1

Subiect: stiti cum se face CO2? (homemade)

am vazut ceva pe youtube de genu (o lingura de drojdie si o cana de zahar dizolvate in aproape 2 litri de apa) dopul sticlei sa fie gaurit si se introduce prin acea gaura un furtun de acvariu conectat la celalalt capat de o piatra de oxigen care vine introdusa in apa .....si cam intro ora ar trebui sa faca o reactie pein care sa se elimine CO2 prin piatra de aer.....insa la mine nu se intampla asa ceva (dc am  incercat si cu apa calda si cu apa rece si cu drojdie la plic si cu cea la cub)

2

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

Alex23 A scris:

am vazut ceva pe youtube de genu (o lingura de drojdie si o cana de zahar dizolvate in aproape 2 litri de apa) dopul sticlei sa fie gaurit si se introduce prin acea gaura un furtun de acvariu conectat la celalalt capat de o piatra de oxigen care vine introdusa in apa .....si cam intro ora ar trebui sa faca o reactie pein care sa se elimine CO2 prin piatra de aer.....insa la mine nu se intampla asa ceva (dc am  incercat si cu apa calda si cu apa rece si cu drojdie la plic si cu cea la cub)

offf...chiar asta am scris eu mai devreme

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

3 Editat de cardone (2010-03-14 10:26)

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

Despre bomba cu CO2 s-a mai scris, dar pe scurt intr-o sticla de 1l pune 4 degete (pe orizontala degetele) de zahar torni usor apa la 25-26 grade (poate fi si din acvariu) lasand un spatiu gol de tot 4 degete si pui drojdie cam o lingura (eu folosesc cu succes drojdie la cub) si in max 15 min iese gazul. Atentie sa nu ai scapari de gaze pe instalatie. La instalatie trebuie sa ai si un numarator de bule ala se ia de la o perfuzie unde ai si un "robinet" de unde sa reglezi cat de cat nr. de bule. Pentru ca compozitia sa tina mai mult (reactia este mai inceata) iei zaharul(o cana) il pui intr-un vas si il amesteci cu 1/2 cana cu apa la foc pe aragaz du pa cam 15 min pui un plic de gelatina dizolvata (aici te poate ajuta mama sora etc), dupa care mai invarti nitel pana se omogenizeaza lasi la racit si cand e inca caldut torni in sticla si dai la frigider. In jumatate de ora trebuie sa fie deja inchegata compozitia si pui celelalte elemente. Recomandare ar trebuie sa cauti prin petshopuri o valva antiretur, pentru ca sa nu vina invers gazul si apoi apa din acvariu. Nu inchide instalatia de tot pe timpul noptii, co2 este un gaz greu comprimabil si sa nu-ti zugravesti camera neplanificat lol . Daca mai e cava ce nu ai inteles am sa-ti raspund atat cat ma pricep si eu, bafta

Natalie Cardone "Hasta Siempre - Comandante Che Guevara"

4

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

reteta pe care am spus-o eu nu mai ai nevoie de numarator pentru ca are o bula pe secunda
la inceput am avut un vas decantor unde puteam vedea si numarul de bule si intradevar asa era..o bula pe secunda si am renuntat la el pt ca era instalatia prea complicata
o sa imi fac si un numarator,dar simplu,din seringa sau din chestia aia de la seringa
stima

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

Ce rol are gelatina?

6

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

acelasi rol ca la piftii! lol cand bagi benzina la pompa intrebi ce rol are? si daca ai afla cu ce te incalzeste?....sincer! sunt intrebari fara rost!

7 Editat de cardone (2010-03-14 23:14)

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

lol pelly nu fii rau. Gelatina tine zaharul legat (pe romaneste spus) daca nu se face compozitia cu gelatina , reactia are loc aproape in toata masa zaharului, asa cu gelatina reactia are loc numai la suprafata de contact a apei cu masa gelatinoasa. Rezultatul este: cu acceasi cantitate de zahar produci co2 mai mult timp. Cred ca am fost destul de explicit.
Nu mai pune intrebari ci treci la treaba tongue (am glumit)



Celelalte elemente???? APA SI DROJDIA FRATE

Natalie Cardone "Hasta Siempre - Comandante Che Guevara"

8

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

Razvan 35 A scris:

Care sunt celelalte elemente dupa ce o scoti de la Frigider ?

Ti-am editat topicul de mai sus.  Celelalte elemente este doua: apa calduta si drojdia

Natalie Cardone "Hasta Siempre - Comandante Che Guevara"

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

http://www.aquascaping.ro/index.php/diy … e-diy.html
daca nici de aici nu intelegi ce trebuie sa faci iti fac eu unul si ti-l trimit prin posta si tu pui doar apa

10

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

Daca nu intelegi nici asa da un clik aici http://www.google.ro/search?um=1&hl … amp;tab=iw

Natalie Cardone "Hasta Siempre - Comandante Che Guevara"

11

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

poti sa imi faci mie unul ??? big_smile

12 Editat de pelly67 (2010-03-15 01:09)

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

cardone, frate nu sunt rau ! dar nu pot pricepe nici in ruptul capului cu ce te ajuta o explicatie de 20 de randuri despre cum sta zaharul legat cu gelatina si mai stiu eu cu ce? de maine ma apuc de "bombe" si le bag la vanzari! ...apropo....daca te rog esti amabil poti si mie sa-mi explici de ce nu sforaie pestii? tongue

13

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

paulica....ai ramas ultimul samaritean! wink

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

sunteti culmea arunci niste zahar intr-o sticla de 2 litrii o dizolvi cu apa dupa care pui drojdia o arunci si pe aia tot in sticla ....si dinainte sa ai pregatit un dop normal de la sticla de 2 litrii gauresti dopul bagi un furtun care sa incapa prin gaura facuta de tine arunci furtunul in acvariu si pui sticla mai sus decat acvariul si ai scapat si de valva aia antiretur...faci si tu asa de proba si pe urma mai avansezi in timp cu alte prostii difuzor si nu mai stiu ce...fa prima data asa ca sa intelegi despre ce este vorba

15

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

ALELUIA !!!!!!!!!!!!! lol

16 Editat de polar bear (2010-04-08 12:42)

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

e o problema daca am pus la un capat al furtunului putina panza ca sa fie bulele mai fine?(stiu de cat timp nu s-a mai discutat)

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

17

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

nu are nimic.  mie insa nu imi ajunge bulele in acvariu:D numaratorul merge bine mersi insa nu poate impinge coloana de apa de vreo 20 cm de pe furtun big_smile

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

"bomba" are putere sa sparga sticla de plastic in caz ca nu are o iesire...cred ca ai gresit tu ceva pe acolo ..20cm de apa e un nimic la ce presiune face... ai pus zahar cat trebuie? drojdie? mai era cineva pe aici care vroia sa faca bomba cu 2 linguri de zahar si un cub de drojdie...

19

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

Ingrediente pentru o sticla de 2l:
- 5.5 cani cu apa (distilata, dar vad ca merge si de la robinet)
- 1.5 cana cu zahar
- 20g gelatina (eu folosesc doua plicuri de 10g gelatina alimentara Dr. Oetker (cca 1.5 RON)): 
- 0.5 lingurita drojdie (folosesc tot Dr. Oetker (cca 1.5 RON)):

Preparare:
1. In jumatate de cana cu apa rece se pune gelatina, se amesteca si se lasa la hidratat cam 5 minute (altfel face cocoloase).
2. Intr-o craticioara se pun 2.5 cani cu apa calda in care se dizolva zaharul.
3. Se adauga cana cu gelatina.
4. Se pune craticioara pe foc si se amesteca des.
5. La primul clocot se ia de pe foc (nu e bine sa fiarba, ca se distruge gelatina).
6. Se lasa la racit pana se poate turna in sticla.
7. Se pune sticla in frigider si se lasa cateva ore sa se inchege bine.
8. Cand s-a inchegat gelatina se adauga 2.5 cani de apa calduta in care a fost in prealabil dizolvata drojdia.
9. Se conecteaza bomba la furtunul de CO2. In cateva ore trebuie sa inceapa productia de CO2.

am facut exact ca aici doar ca am folosit drojdie la cub. aproximativ jumatate un pic mai mult de jumatate.
in numarator bulele vin exact la 2 secunde.insa nu poate impinge coloana de apa de pe furtunul bagat in acvariu. acest furtun nu are nimik in capat.

insa eu ma gandesc: daca presiune nu se face, gazul nu iese, el nu cumva se dizolva in coloana de apa aflata pe furtun???  ca unedva terbuie sa mearga, in sticla nu se face presiune mare, in numarator la fel, deci unde se duce codoiu meu ???

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

incearca sa pui furtunul fara numaratorul de bule sa vezi ce se intampla eu cred ca pe acolo pierzi tu co2...gelatina se pune in apa calda nu in apa rece....o pui in apa calda si o amesteci pana se face asa mai densa apa..si la frigider trebuie lasata pana ingheata vreo 20 de ore asa...