1

Subiect: combinatie pesti

Merg intr-un acvariu acestia?

- scalari
- betta splendens
- ramirezi
- ceva sanitari (corydoras cred)
- gurami

2

Re: combinatie pesti

nu

3

Re: combinatie pesti

absolut....nuuuuuuuu!

4

Re: combinatie pesti

Ce trebuie scos din lista? Betta sau Scalar?

5

Re: combinatie pesti

scalarii sunt agresivi si betta sunt teritoriali. aceste doua specii eu unu i-as pune separat eventual cu ceva ancistrusi sau cory. pune si tu toata descrierea acvariului daca vrei mai multe sfaturi sa stim ce sa iti zicem. nu mergem pe ghicite.

6

Re: combinatie pesti

100L. Nisip de 1-2mm amestecat cu 3-4mm. Plante, voi merge pe natural si substrat! Filtru FAN Filter FAN-3 (cel mai mare parca). Incalzitor Resun 200W.
- vreau in primul rand sa bag ramirezi si scalari ( sau betta, ce merge mai bine )
- eventual gourami
- si alti pesti pe care mii recomandati.

Multumesc!

7

Re: combinatie pesti

ramirezii sunt compatibili cu scalarii din cate stiu eu dar sa nu bagi betta

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

8

Re: combinatie pesti

Ce vrei tu in primul rand nu are ce cauta impreuna, dupa cum au mai zis colegii mei. Intr`un caz fericit te vei alege cu un grup de pesti stresati, a caror imagine va fi departe de relaxanta, cum ar trebui sa fie un acvariu. Ai ales niste pesti destul de agresivi/teritoriali. Te sfatuiesc sa te documentezi macar putin despre fiecare in parte, ca sa intelegi mai bine ce ai tu de gand sa faci. Intr`un caz mai putin fericit, nu vei face decat o investitie inutila, pentru ca este posibil ca dupa lupte,stres, sa cedeze ala mai destept, adica pestele.

Etiamsi omnes, sed non ego.