1 Editat de orly (2010-03-16 22:28)

Subiect: Endleri

Iata pestisorii mei de la servici
http://img24.imageshack.us/gal.php?g=endleri2.jpg
Atept pareri smile

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

Re: Endleri

sunt frumoase exemplarele...pacat ca nu gasesc prin cluj sa-mi sumpar si eu big_smile

3

Re: Endleri

Acum ma crezi ?
Si pe deasupra astazi mi-am gasit acvariul cu peste 20 de pui smile

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

4 Editat de ciprian01 (2010-03-16 23:46)

Re: Endleri

orly, nu vreau sa te superi!
sunt frumosi, dar sunt hibrizi de endler!

aripioara dorsala, nu are voie sa fie colorata asa sau in forma de steag! rosul este destul de mult pe ei!

acesta este un site care te poate ajuta mult:
http://www.endlers-usa.com/

Adrian Hernandez este cel care s-a ocupat de aceasta specie de pesti, cel care a propus clasificarea lor, si cel care se ocupa de ,,recoltare,, din locurile de bastina dar si de hibridizari controlate!

Dar ce ai tu e f fain!

5

Re: Endleri

sunt frumosi foc! cinste tie ca te ocupi de guppy..endleri  cum le zice la cei puri!

6 Editat de ciprian01 (2010-03-16 23:48)

Re: Endleri

pelly67 A scris:

sunt frumosi foc! cinste tie ca te ocupi de guppy..endleri  cum le zice la cei puri!

guppy nu sunt endleri! apartin aceleiasi mari familii, dar sunt specii diferite! nici endleri nu sunt guppy! nici macar guppy salbatici.

sunt 2 specii: poecilia reticulata si poecilia wingei!

7

Re: Endleri

Multumesc pentru apreciere si totodata si pentru observatie ciprian01.
Dar din pacate la engleza mea cam greu cu forumul sad , iar referitor la acel link images. google nu reusesc sa identific poza la care te referi sad
pestisorii au portocaliu pe coada , poate din cauza pozei apare senzatia de rosu si arata ca acesta http://www.goodeids.com/docs/wingei/InternetEndler.jpg

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

8

Re: Endleri

Sunt tare frumusei. Sa fiu sincera pana sa intru pe forum nici nu auzisem de aceasta specie, dar chiar imi plac. Si ei si guppy, niste pestisori simpli, dar interesanti.

Etiamsi omnes, sed non ego.

9 Editat de pelly67 (2010-03-16 23:55)

Re: Endleri

scuze...am incurcat marfa cu ambalaju' wink am mai invatat ceva.

10

Re: Endleri

nu coada ci innotatoare dorsala nu are forma si nu este colorata cum trebuie!
o sa caut un link mai explicit!

11 Editat de bogdivaio (2010-03-17 00:20)

Re: Endleri

orly A scris:

Acum ma crezi ?
Si pe deasupra astazi mi-am gasit acvariul cu peste 20 de pui smile

dar cine a spus ca nu te crede?!..eu ti-am spus ca ce ai tu nu sunt linie curata de endleri si din cate stiu nu are nimeni din Romania(cica au dar nu stiam eu...my bad big_smile)..cum ti-am spus si ciprian sunt hibrizi

Sa ai plinie curat de endlerii e mare lucru..ti-am spus eu diabia am adus din Germania o linie curata de guppy orange-sunshine...mai ai multe in invatat vis-a-vis de aceasta specie

Oricum,felicitari pentru exemplarele pe care le ai..sa-ti fie sanatosi,sa te poti bucura de ei

12

Re: Endleri

Ba da! Are cineva in Romania! Sunt 2 persoane care au! Din aceeasi sursa: Adrian Hernandez!
Cu una dintre aceste persoane am avut o discutie f aprinsa si de multe ori am depasit limita acceptabilului (pe alt forum). Intre timp am cunoscut-o si acum pot sa afirm cu toata certitudinea ca este o persoana deosebita, care cunoaste f bine multe dintre aspectele acvaristicii si in care pot sa am deplina incredere!

Cea de-a doau persoana are endleri din aceeasi sursa!

Ambele persoane au poecilia wingei clasa N 100%. Mai sunt si altii care intre timp au luat pui sau cate 1 trio, dar nu stiu daca ii mai au sau intre timp i-au hibridiza! Pt cei 2 pot garanta oricand!

Nu imi cereti nume si nu ma includeti si pe mine! smile

13

Re: Endleri

frate eu atat am cautat si nu am gasit nicaieri,defapt pe mine ma intereseaza mai mult Lyretail guppy big_smile

14

Re: Endleri

Nu te include nimeni in nimic smile
Daca persoanele pe care le cunosti stau in Bucuresti , poate sunt unul dintre continuatorii acestei specii. si  cum bine ai scris clasa N smile

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

15 Editat de ciprian01 (2010-03-17 00:59)

Re: Endleri

Ok!
Dar ce este in poza e hibrid!

Re: Endleri

sunt frumosi:D:)

Un cerc de prieteni nu se face cu compasul…
Acvariul meu: http://www.acvariidevis.ro/acvarii-util … -litri/323

17

Re: Endleri

http://www.endlers-usa.com/viewtopic.ph … ht=gelcast

in avatarul userului ,,GelCast,, este un endler clasa N!
uita-te la innotatoarea dorsala(de pe spate) si la coada! la forma si culorile lor!

18

Re: Endleri

SALUT CIPRIAN 01 DE LA TINE AM PRIMIT NISTE PESTISORI CREZAND CA SUNT ENDLERI PURI ACUM NU STIU CE SA CRED POVESTEA ARE DOUA PARTI UNA BUNA SI UNA PROASTA
PARTE PROASTA E CA CEI DOI MASCULI DE LA TINE AU MURIT UNUL CRED CA AXFISIAT IN PUNGULITA PANA ACASA IAR CELALAT A REUSIT SA SARA DIN ACVARIU INSA PARTEA BUNA SI FRUMOASA E CA FEMELELE AU AVUT CEVA DE MUNCA SI MI-AU FATAT IN DUSMANIE:D:lol:ACUM AM UN ACVARIU PLIN DE PUIET PESTE 60 DE BUCATI AM FEMELE DE LA TINE CARE AU FATA SI A DOUA OARA FAR MASCUL (IN ACVARIU COMUN UNDE II TIN NU AM NICI UN FEL DE GUPPY ) ASTEPT CU NERABDARE SA CREASCA PUISORII SI SA MA POT MANDRI SI EU CU EI TU CE CREZI ERAU PURI AI TAI SAU CEL PUTIN APROPIATI DE CEI PURI?

19

Re: Endleri

daca te intereseaza asa mult calitatea pestilor pe care ii ai.. poti sa cauti singur.. informatii sunt atatea si f usor de gasit.
din ce a zis mai sus ciprian si din cunostintele mele doar 2 persoane au clasa N adica puri.. ce avea ciprian erau alta clasa..
despre puritatea lor nu are rost sa mai vorbim si nici el nu cred ca mai vrea, sunt multe pagini pe alt forum despre subiect..
cum cel putin nu cred ca ai experianta necesara sa te ocupi de clasa N, bucura-te ca ai niste pesti frumosi.

20

Re: Endleri

merlin 21 care parte nu ai inteleso din faptul ca din cei doi masculi primiti de la ciprian nu mai am nici unu cred ca dupa femele e foaarte greu sa ii deosebesti pe clase iar cei mici inca nu au prins culoare ce atata rautate si atat ingamfare nu sunt vreun pusti cordit care nare ce face si pune intrebari aiurea ceream o parere un sfat .binenteles ca sunt mandru de pestisorii primiti de la ciprian si chiar si far culoare dau un aspect placut relaxant si imbucurator acvariului pe care l-am amenajat pentru ei.cat despre experienta necesara ingrijirui inmultiri si a altor aspecte de ce iti dai asa simplu cu parerea chiar ma cunosti asa de bine incat sa faci astfel de afirmatii gratuite nu cred ca am adus nici un afront nimanui speram totusi sa fie o atmosfera relaxanta pe acest forum si sa primesc ajutor de la cei mai experimentati decat mine in materie cu acesti pesti daca chiar nu aveam nici o treaba cu acvaristica din toata cresea cred ca ramaneam doar cu unul si ala trebuia sa creasca in chinuri nu o rata a natalitatii de peste 80% si cei morti fiind doar pui ce nu au reusit sa iasa din sacul vitelin>
terminati cu inganfarea si daca e totusi forum si vreti sa postati dati sfaturi si mandritiva cu ce aveti nu cu ce poate cauta toata lumea pe "google".