1

Subiect: Curatare filtru extern

Am filtru extern JBL Cristal Profi e 1500, la un acvariu de 250L cu 4 carasei.
A fost instalat in luna Ianuarie a acestui an.


Am mentionat in unul din topicuri (cel al lui Dodge) ca eu curat filtrul extern o data pe luna.
Mai precis l-am curatat in februarie si in Martie.
@Bondo, mi-a raspuns ca este cam des...

Am o nelamurire....

Este intr-adevar prea des?
Am scos cam 2 pumni de mizerie, filtrele din culoarea albastra... erau aproape maro...

Ar trebui totusi sa curat mai rar?
Voi ce spuneti?

Astept parerile voastre.
Multumesc frumos!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

2

Re: Curatare filtru extern

bradraqua A scris:
Lucia A scris:

Am filtru extern JBL Cristal Profi e 1500, la un acvariu de 250L cu 4 carasei.
A fost instalat in luna Ianuarie a acestui an.


Am mentionat in unul din topicuri (cel al lui Dodge) ca eu curat filtrul extern o data pe luna.
Mai precis l-am curatat in februarie si in Martie.
@Bondo, mi-a raspuns ca este cam des...

Am o nelamurire....

Este intr-adevar prea des?
Am scos cam 2 pumni de mizerie, filtrele din culoarea albastra... erau aproape maro...

Ar trebui totusi sa curat mai rar?
Voi ce spuneti?

Astept parerile voastre.
Multumesc frumos!

Lucia, nu exista nici o regula in privinta intervalelor de timp. Acum ai experienta si-ti vei da seama la ce interval de timp trebuie sa cureti filtrul. Regulile sunt demontate de realitati. Daca realitatea ta impune curatarea la o luna, asa sa fie! Atita timp cit protejezi coloniile de bacterii utile acvariului, poti curata filtrul si zilnic. Daca vei avea un singur peste cit un degetar, il poti curata si o data la 6 luni... cum zice un coleg de aici de pe forum. Eu imi iau ca reper starea tevilor transparente, in momentul in care mi se par colmatate de mizerie, spal filtrul. Asta este parerea mea.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Curatare filtru extern

bradraqua are foarte mare dreptate, iti vei da seama singur cand trebuie curatat, incearca sa-l lasi 5 saptamani apoi 6 si tot asa, asta e in functie de nr de pesti pe care ii ai, de ce material biologic ai in pompa si tot asa, iti vor spune cei care sunt cu mult mai experimentati decat mine

nu-tzi pune mintea cu omul prost, pentru ca e odihnit

4

Re: Curatare filtru extern

filtrul meu un biobox1, este o "minune" a tehnicii!!!!! tongue, cand trebuie curatat incepe sa caraie ca o rata dupa ce a ouat! asta dupa cca. 45 de zile....bagata sub jet de apa fierbinte pompa hydor si casetele filtrante clatite usor in apa de acvariu schimbata.

5

Re: Curatare filtru extern

bradraqua A scris:
bradraqua A scris:

Lucia, nu exista nici o regula in privinta intervalelor de timp.

Exista o regula si anume cat mai rar cu putinta. Si asta poti sa faci foarte usor si anume prin montarea pe tur a unui burete (spalat saptamanal) si astfel nu vei colmata canistra asa usor.

bradraqua A scris:
bradraqua A scris:

Regulile sunt demontate de realitati.

Ce am zis mai sus este o realitate.

bradraqua A scris:
bradraqua A scris:

Atita timp cit protejezi coloniile de bacterii utile acvariului, poti curata filtrul si zilnic.

Sa nu exageram cu curatatul pt. ca atunci vei "deraja" cultura de bacterii si vei decicla acvariul. Cat mai rar = culturi de bacterii cat mai fericite smile.

bradraqua A scris:
bradraqua A scris:

Eu imi iau ca reper starea tevilor transparente, in momentul in care mi se par colmatate de mizerie, spal filtrul. Asta este parerea mea.

Mai bine ai curata tevile nu filtru si mai bine ai acoperi tevile cu banda izolatoare neagra asa vei scapa de o parte din alge.

Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.

6

Re: Curatare filtru extern

Va multumesc frumos tuturor!

Am sa tin cont de fiecare parere in parte.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

7

Re: Curatare filtru extern

sorinhc A scris:
bradraqua A scris:
bradraqua A scris:

Lucia, nu exista nici o regula in privinta intervalelor de timp.

Exista o regula si anume cat mai rar cu putinta. Si asta poti sa faci foarte usor si anume prin montarea pe tur a unui burete (spalat saptamanal) si astfel nu vei colmata canistra asa usor.

bradraqua A scris:
bradraqua A scris:

Regulile sunt demontate de realitati.

Ce am zis mai sus este o realitate.

bradraqua A scris:
bradraqua A scris:

Atita timp cit protejezi coloniile de bacterii utile acvariului, poti curata filtrul si zilnic.

Sa nu exageram cu curatatul pt. ca atunci vei "deraja" cultura de bacterii si vei decicla acvariul. Cat mai rar = culturi de bacterii cat mai fericite smile.

bradraqua A scris:
bradraqua A scris:

Eu imi iau ca reper starea tevilor transparente, in momentul in care mi se par colmatate de mizerie, spal filtrul. Asta este parerea mea.

Mai bine ai curata tevile nu filtru si mai bine ai acoperi tevile cu banda izolatoare neagra asa vei scapa de o parte din alge.

Dragul meu, "cit mai rar cu putinta", inseamna de fapt "atunci cind este nevoie", ceea ce cred ca s-a inteles si din ce am spus eu. Montarea pe tur a unui burete inseamna eliminarea in buna parte a functiei de filtrare mecanica, ceea ce nu doreste toata lumea si sincer, nici eu nu sint adeptul acestui procedeu pentru ca, pe linga inconvenientul sus amintit, limiteaza debitul filtrarii. Nu spun ca procedeul nu ar fi benefic din alte puncte de vedere. Cu tot respectul, chestiunea cu curatatul tevilor si acoperirea lor cu banda izolatoare, o poti recomanda cu mare entuziasm altora, si anume acelora care nu stiu inca la ce interval de timp sa curete filtrele si care au probleme cu algele. Pentru simpla ta informare, circuitul tevilor mele este amplasat in asa fel, incit, sa nu fie expuse iluminarii intense. Sa auzim de bine!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: Curatare filtru extern

bradraqua A scris:
bradraqua A scris:

Dragul meu, "cit mai rar cu putinta", inseamna de fapt "atunci cind este nevoie", ceea ce cred ca s-a inteles si din ce am spus eu.

Nu ai inteles. Poti sa amani cat mai mult momentul "atunci cand este nevoie" prin acel burete si sa nu deranjezi culturile de bacterii. Sunt acvarisiti de top (nu ca mine) care nu au mai curatat canistra de foarte multi ani dar asta este o alta poveste wink.........

bradraqua A scris:
bradraqua A scris:

Montarea pe tur a unui burete inseamna eliminarea in buna parte a functiei de filtrare mecanica, ceea ce nu doreste toata lumea si sincer, nici eu nu sint adeptul acestui procedeu pentru ca, pe linga inconvenientul sus amintit, limiteaza debitul filtrarii. Nu spun ca procedeul nu ar fi benefic din alte puncte de vedere.

Pot sa-ti spun din experienta ca nu limiteaza debitul filtrarii. Daca tu vrei sa folosesti o canistra externa numai ca filtru mecanic poti sa o faci nu te opreste nimeni dar pacat de $ dati pe ea, puteai sa iei ceva mai ieftin si mai bun smile pt filtrare mecanica.

bradraqua A scris:
bradraqua A scris:

Cu tot respectul, chestiunea cu curatatul tevilor si acoperirea lor cu banda izolatoare, o poti recomanda cu mare entuziasm altora, si anume acelora care nu stiu inca la ce interval de timp sa curete filtrele si care au probleme cu algele.

Ma scuzi si am sa recomand altora care au alge smile smile smile am omis in judecata mea ca unii in bazine nu au alge deloc smile smile big_smile
Nu am de gand sa ma cert cu nimeni daca tu crezi ca ai dreptate .................................

Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.

9

Re: Curatare filtru extern

Cat timp discutia e constructiva.... lol eu si toti incepatorii vom profita.. lol

Tevile au venit in pachet negre, furtunul flexibil e aproape negru, fumuriu cumva... si totul e scuns in dulap inclusiv canistra si bucatile exterioare trec prin spatele acvariului care e cu "spatele" la perete.

Lumina cred ca ajunge foarte putina...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

10 Editat de Baracuda (2010-03-22 13:00)

Re: Curatare filtru extern

sorinhc A scris:
bradraqua A scris:
bradraqua A scris:

Dragul meu, "cit mai rar cu putinta", inseamna de fapt "atunci cind este nevoie", ceea ce cred ca s-a inteles si din ce am spus eu.

Nu ai inteles. Poti sa amani cat mai mult momentul "atunci cand este nevoie" prin acel burete si sa nu deranjezi culturile de bacterii. Sunt acvarisiti de top (nu ca mine) care nu au mai curatat canistra de foarte multi ani dar asta este o alta poveste wink.........

bradraqua A scris:
bradraqua A scris:

Montarea pe tur a unui burete inseamna eliminarea in buna parte a functiei de filtrare mecanica, ceea ce nu doreste toata lumea si sincer, nici eu nu sint adeptul acestui procedeu pentru ca, pe linga inconvenientul sus amintit, limiteaza debitul filtrarii. Nu spun ca procedeul nu ar fi benefic din alte puncte de vedere.

Pot sa-ti spun din experienta ca nu limiteaza debitul filtrarii. Daca tu vrei sa folosesti o canistra externa numai ca filtru mecanic poti sa o faci nu te opreste nimeni dar pacat de $ dati pe ea, puteai sa iei ceva mai ieftin si mai bun smile pt filtrare mecanica.

bradraqua A scris:
bradraqua A scris:

Cu tot respectul, chestiunea cu curatatul tevilor si acoperirea lor cu banda izolatoare, o poti recomanda cu mare entuziasm altora, si anume acelora care nu stiu inca la ce interval de timp sa curete filtrele si care au probleme cu algele.

Ma scuzi si am sa recomand altora care au alge smile smile smile am omis in judecata mea ca unii in bazine nu au alge deloc smile smile big_smile
Nu am de gand sa ma cert cu nimeni daca tu crezi ca ai dreptate .................................

Conotatia de "cearta" iti apartine in exclusivitate. Eu credeam ca discutiile in contradictoriu nu inseamna neaparat asa ceva, ci un schimb de pareri/idei ale unor indivizi care nu pot aduce dovezi irefutabile in sprijinul afirmatiilor lor. Cum nici unul din noi nu detinem adevarul absolut, sa lasam pe cei care citesc aceste consideratii, sa hotarasca ce li se protriveste situatiei in care se afla.:/ P.S. La deductia precedenta cum ca as avea probleme cu algele, ai adaugat inca una, accea ca folosesc canistra externa numai ca filtru mecanic. De asemenea sint surprins ca stii si ce model de filtru extern folosesc (unul scump, dar prost calitativ), altfel cum sa interpretez grija ta pentru banii pe care-i cheltuiesc? Incep sa ma intreb, daca nu cumva stai in blocul de vis-a-vis de mine si ma privesti cu binoclul, profitind de neglijenta mea de a trage perdeaua, cind umblu pe la acvariu.. Glumesc!!! Nu ma pot abtine, sper ca esti un individ cu umor!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!