Subiect: pesti bolnavi?

pestii mei(hoplo din cate am inteles de la voi) li se destrama,sau le dispare putin cate putin din codita si la baza dar si la margine.este o boala?

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

2

Re: pesti bolnavi?

cauta pe jbl onile hospital..
eu cred ca e finrot, dupa descriere.. oricum e si ceva in neregula in apa..

Re: pesti bolnavi?

da,cred ca este finrot
http://www.pacific-aquariums.com/images … artoon.gif
este foarte asemanator doar ca este mai extins.poate fi fatala aceasta boala?Se i-a?si de la ce se produce chestia asta?

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

4

Re: pesti bolnavi?

Din pacate boala poate fi fatala.
Este o infectie bacteriana, si omoara pestisorii incet si sigur. Trebuie tratata cu antibiotic.

"de la ce se produce chestia asta?"

Se spune ca in cele mai multe cazuri de vina este calitatea apei, apoi rani usoare si orice alt factor de stress. Cand pestisorii sunt stresati le scade imunitatea.

Nu e obligatoriu ca intr-un acvariu sa se manifeste la toti indivizii.

In mod normal se incepe un tratament cu antibiotic. Lasata netratata boala duce mai apoi la ciuperci...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

5

Re: pesti bolnavi?

eu am reusit sa tratez cu succes celofanul meu(betta) de finrot si columnaris.. a durat cam o luna..
dar betta e mai usor ca poate fi scos intr-un acvariu mic, chiar si recipient si nu are nevoie de filtru..
cu toracatele e mai greu.. iti urez bafta!

6 Editat de polar bear (2010-03-22 20:17)

Re: pesti bolnavi?

ce fel de antibiotic?ce doza?cum se administreaza?

oo,cu stresul,asta trebuie sa fie factorul.stres in apa,cand am schimbat apa(azi),cand i-am cumparat....da,trebuie sa fie de la stres.am sa-i pun in carantina,intr-un acvariu separat sau sa-i separ pe amandoi?totusi se simnt in siguranta cand sunt impreuna.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

7

Re: pesti bolnavi?

stresul le slabeste sistemul imunitar, dar nu ii imbolnaveste, mai putin cu discusii..
conditiile din apa sunt cauza reala, stresul doar a favorizat..
cu medicamentele eu nu pot sa te ajut, ce am folosit eu, e un medicament luat din afara si nu e la mine.. abia in weekend ajung.. oricum medicamentatia nu e tot..

8 Editat de polar bear (2010-03-22 22:34)

Re: pesti bolnavi?

ooooof sad .nu vreau sa moara.saracutii.se observa ca dispare codita din ce in ce mai mult pe zi ce trece sad .pana nu stiu ce sa le dau nu am ce sa fac sad
dar mai am o intrebare.urma sa imi i-au ancitrus.apa am schimbat-o azi.daca mut pestii bolnavi nu raman in fosta apa particule din pielea lor si chiar din codite si daca ii bag pe noii "locatari" in acvariu nu se inbolnavesc si ei?ca sa stiu daca opresc pentru un timp anuntul.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: pesti bolnavi?

apropo,si cu apa,este adevarat.oricat as incerca,nu pot obtine o apa clara(de exemplu: merlin21,pelly67,avatar...). s-au va referiti la ph?ca tot ziceti ca ceva nu este in regula cu apa,si nu inteleg ce ar putea fi.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: pesti bolnavi?

iau miercuri acvariu de 30 L.nu stiu ce sa pun in el:pestii bolnavi sau vitorii locatari?

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

11

Re: pesti bolnavi?

ektolfluid de la jbl ..din cate am inteles din descrierile altora este foarte eficient...am vazut si eu in piata mare smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

12 Editat de polar bear (2010-03-22 23:43)

Re: pesti bolnavi?

saracutii,ma uitam la ei,pestele cu 4 mustati are doar juma de coada si celalalt care nu i s-a mai agravat problema il alinta cu mustatile lui,si parca il tinea in brate cu cele 2 mustati ramase smile sad .totusi,i-am despartit,ca ma gandesc ca celalalt(cu douo mustati)sa nu i se agraveze problema din cauza celuilalt sad .dupa parerea mea,ii mai dau speranta de viata 2 zile (cel cu 4 mustati ).deja se lasa intr-o parte,nu mai inoata asa rpede,nu prea se misca,tot ce face este sa-si ia aer. sad sad sad

totusi,ati zis ca ceva este neinregula cu apa.problema este oare testoasa?!?

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

13 Editat de scifficus (2010-03-23 02:12)

Re: pesti bolnavi?

Ca si la om ca sa se vindece o rana trebuie tinuta curata asa si la pesti trebuie indepartate bacteriile care "rod" din tesutul pestelui si astfel se poate vindeca. Nu este valabil la toate bolile dar la fin rot si mouth rot o apa curata biologic ar trebui sa fie minim suficienta. Apa  curata insemnand un acvariu carantina sau spital in care se vor face schimburi odata la doua zile minim 50 % ca sa se evite formarea de amoniac si nitriti si totodata sa se mentina curatenia prin aspirarea dejectiilor si a resturilor de mancare.

Bineinteles folosirea de ecktol cristal sau fluid este recomandat care are efect de dezinfectant general.

14

Re: pesti bolnavi?

ai testoasa in acvariu ??? yikes:o:o

15 Editat de polar bear (2010-03-23 00:02)

Re: pesti bolnavi?

"ai testoasa in acvariu ??? "

mai mult testoasei ii este frica de pesti cand acestia se misca mai repejor.de obicei pestii acestia se ascundeau sub carapacea ei in unele momente dar ea nimic,se uita la mine.

"Ca si la om ca sa se vindece o rana trebuie tinuta curata asa si la pesti trebuie indepartate bacteriile care "rod" din tesutul pestelui si astfel se poate vindeca"
si cum fac asta?doar mai are juma de coada unul dintre ei, saracutul...

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

16

Re: pesti bolnavi?

Roxana de ce nu pui o poza sa vedem ce au pestii tai? broscuta din acvariu este un locatar permanent?...sau doar o ti ocazitional acolo?

Re: pesti bolnavi?

am de gand sa mut pestii intr-un alt acvariu.si cu pozele, am sa pun in aceste zile.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

18

Re: pesti bolnavi?

ai o mare problema. testoasa nu se tine niciodata in acvariul comun cu pesti. testoata are paraziti la care ea este imuna insa pestisorii tai sunt pur si simplu otraviti. mediile in care atat pestii cat si testoasa ta sunt asemanatoare insa foarte diferite. nu o sa incerc sa iti tin teoria chibritului insa ar trebui sa alegi ceea ce vrei sa cresti ori testoasa ori pestii. daca vrei sa le faci pe amandoua tine testoasa separat. din pacate cred ca o sa iti moara pestisorii. sfatul meu este sa o iei de la zero cu acvariul. sa il cureti si sa il dezinfectezi atat cu albastru de metil cat si cu verde de malachit.

in sfaturile acestea sunt in lipsa de specificatiile adiacente a ceea ce detii.

Re: pesti bolnavi?

mi-am luat pesti ca stiam cazuri in care sunt in acvariu si testoase dar si pesti si nu s-a intamplat nimic.atunci,din pacate am sa-i tin separat. sad

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

20

Re: pesti bolnavi?

polar bear A scris:

mi-am luat pesti ca stiam cazuri in care sunt in acvariu si testoase dar si pesti si nu s-a intamplat nimic.atunci,din pacate am sa-i tin separat. sad

exista si cazuri particulare in fiecare situatie. eu de exemplu am tinut timp de 3 ani jumatate 2 scalari cu guppy si corydoras,se stie ca scalarii sunt foarte agresivi si cel putin guppy nu au nici o sansa, insa repet sunt cazuri exceptionale.