Subiect: Biobox

Vreau si eu cateva pareri...Acvariu Biotope 240l  de la Aquatlantis vine echipat cu filtrul intern Biobox...este suficient sau e de preferat un filtru extern?

2

Re: Biobox

depinde de ceea ce o sa bagi in acvariu. daca o sa fie carasi o sa fie suficient. acum insa multi opteaza pt un filtru extern pentru o rentabilitate si o eficienta mai mare. sincer sa fiu nu am lucrat cu biobox dar din cate stiu este destul de bunicel:

BIOBOX® este un sistem intern compact de filtrare a apei acvariului,
care, datorita cartuselor EasyBox, are o excelenta capacitate de
filtrare biologica, mecanica si chimica. Filtrul BIOBOX ®echipat cu
cartusele de filtrare EasyBox (incluse) limpezeste apa acvariului.
Continutul sistemului de filtrare:
  filtru din vata perlon
  filtru din carbune activ
  filtru din burete grosier
  filtru din argila

eu zic ca odata ce atinge toate elementele de filtrare ste bun, insa sa ai grija daca vrei plante frumoase sa scoti filtrul cu carbune activ si sa pui niste inele ceramice,siporax sau inca un burete grosier. ( carbunele nu lasa plantele sa creasca frumos de tot)

Re: Biobox

In acvariu nu vor fi carasi.Referitor la carbune,am inteles ca este activ in jur de 3 luni.Deci,in concluzie nu are rost un filtru extern,biobox-ul intern e destul de bun.ms frumos!

4

Re: Biobox

Salut,
eu am avut varianta 120 l cu biobox 2,
Este foarte bun dar are cateva bube.
Aici poti gasi o descriere mai ampla.
Am descris in detaliu un biobox. http://www.acvariidevis.ro/forum/viewto … 131#p23131

5

Re: Biobox

este un filtru foarte bun iar in acea cutie numita biobox ai de la dreapta la stanga, sistemul de incalzire,bateria de filtre (4 tipuri),pompa de apa de la hydor. pompa trebuie curata la cca.2 luni fiindca se colmateaza si face un zgomot enervant, in rest e brici.