Subiect: Alegerea pestilor

Ce specii de pesti ar trebui sa punem in acvarii

Re: Alegerea pestilor

Aceasta e partea cea mai dificila, dar trebuie sa va exersati autocontrolul! Orice magazin care se respecta are o oferta bogata pe care si-o improspateaza periodic. Aceasta inseamna: o multime de specii tentante, unele pe care nu le-ati mai vazut niciodata. Infranati-va si nu cedati impulsului de a cumpara orbeste, deoarece achizitionarea de vietuitoare acvatice fara o documentare prealabila duce, de cele mai multe ori, la incurcaturi. Unele specii foarte atractive se dovedesc in final incompatibile cu comunitatea din acvariu sau aflam (prea tarziu!) ca necesita o ingrijire foarte pretentioasa.

Focalizati-va asupra speciilor dupa care ati intrat initial in magazin, deoarece se presupune ca le-ati ales in functie de conditiile specifice acvariului vostru.

3

Re: Alegerea pestilor

Mihai,
As vrea sa te intreb cite ceva....:
1.care sunt dimensiunile optime....daca exista asa ceva....pentru un acvariu de 80 litri in care vreau sa cresc discusi?

2.cunosti magazine in Bucuresti sau locatii de unde pot procura acvarii....in sensul raspunsului de la prima intrebare?

3.ce mai pot combina cu discusi....ce specie(ii)...si de unde sa ii procur...?

Merci

Re: Alegerea pestilor

kassa A scris:

Mihai,
As vrea sa te intreb cite ceva....:
1.care sunt dimensiunile optime....daca exista asa ceva....pentru un acvariu de 80 litri in care vreau sa cresc discusi?

2.cunosti magazine in Bucuresti sau locatii de unde pot procura acvarii....in sensul raspunsului de la prima intrebare?

3.ce mai pot combina cu discusi....ce specie(ii)...si de unde sa ii procur...?

Merci

1. sincer daca te gandesti sa cresti discus este un acvariu un pic cam mic, dar merge , este la limita
lungime 65, latime 30, inaltime 45, din 80 de litri nu cred ca poti sa scoti mai mult.

2. sunt cam 2 magazine in bucuresti unde poti sa gasesti discusi frumosi, unul este in piata la Moghioros, si celalalt in spate la Unirii in blocul cu fosta pizzerie Acapulco, in piata la Moghioros gasesti si acvarii.
Acvarii deosebite mai fac si cei de aici insa din cate stiu eu fac numai acvarii mai mari de 200 litrii

3. poti sa mai pui neoni sau neoni rosii, pe care ii gasti tot la cele 2 locatii, poate cand o sa iti termini acvariul o sa ne arati si noua poze

5

Re: Alegerea pestilor

As vrea sa completez aici cu "ramirezi" cat si sanitari gen: Hoplosternum, Corydoras, si chiar Ancistrus. Incearca sa eviti Labeo si Plecostomus, datorita comportamentului si marimii pe care o pot atinge - in cazul lui "Pleco"!
Sfat: trateaza intotdeauna sanitarii inainte sa-i introduci cu discusii! te va scuti de multe porbleme! si nu te poti limita cu tratamentul doar la sanitari...!

6

Re: Alegerea pestilor

Cum si cu ce trebuie facut tratamentul asta prealabil?
Exista si Solutii gata preparate?

7

Re: Alegerea pestilor

relu74 A scris:

Cum si cu ce trebuie facut tratamentul asta prealabil?
Exista si Solutii gata preparate?

In ziua de azi poti gasi tratamente la aproape orice pet-shop... Sincer sunt adeptul tratamentelor "Sera". Parerea mi-o asum doar eu! Insa esti liber sa "experimentezi"
Sfat: incearca sa eviti verdele de malachit (eu unul de cate ori l-am folosit de atatea ori mi-am omorat pestii!!! poate altora le-a iesit, mie nu!)

Re: Alegerea pestilor

cand pui verde de malachit, din axperienta proprie, pune cu 2 picaturi mai putin decat scrie pe cutie.
Daca tratamentul este pentru gris ridici temperatura pana la 30 de grade , cu conditia sa reziste pestii, treptat cate 1 grad pe ora wink daca o ridici brusc risti sa ii omori.

Re: Alegerea pestilor

legerea unor pesti potriviti pentru un acvariu necesita mai multa gandire decat asortarea culorii lor cu canapeaua dvs. Urmati acesti pasi simpli.

Pasi

   1. Vedeti cati pesti puteti gazdui, tinand cont de marimea acvariului. O regula generala este de a permite 6 centimetri de peste pentru fiecare 3 litri de apa.
   2. Cumparati pestele de la un magazin recunoscut. Doriti pesti sanatosi. Un semn bun ce arata ca vanzatorul stie despre ce vorbeste este felul in care se prezinta acvariul. Pestii par fericiti? Asa va imaginati ca va arata acvariul dvs dupa ce va fi terminat? Daca vedeti lucruri moarte ce plutesc in acvariu, cautati in alt loc.
   3. Cititi despre pestele pe care il doriti. Unii pesti au nevoi speciale, fie temperatura, nivelul de chimicale, dieta sau compatibilitatea cu alti pesti.
   4. Luati pesti ce prefera sa fie in grup. Problemele de compatibilitate sunt minime si este usor sa vedeti daca pestii se comporta ciudat.
   5. Rezistati impulsului de a cumpara cate un peste din fiecare specie ce va place.
   6. Intrebati vanzatorul de probleme legate de compatibilitate cu pestii pe care ii aveti deja.
   7. Evitati sa impresionati lumea cu pesti piranha. Acesti pesti timizi au neplacuta onoare de a manca si alti pesti. Nu numai ca sunt scumpi dar au si probleme legate de boli si paraziti. Sunt pesti ce umbla in grup, dar trebuie sa fie bine hraniti, in caz contrar putand sa se manance intre ei.
   8. Ganditi-va la un peste rechin Bala, un peste ce arata bine. Cresc pana la 30 de cm asa ca daca nu aveti conditii de acomodare mai bine nu va cumparati.
   9. Evitati pisicile de mare. Sunt pradatori si au tendinta de a creste. Si cresc. Si cresc.

Sfaturi

    * Inainte de a pune un nou peste in acvariu, tineti-l cateva zile in carantina.
    * Atunci cand aduceti noul peste acasa, inveliti punga in ceva opac. Cel mai simplu este sa il puneti intr-o punga de hartie.
    * Introduceti pestele in noul mediu usor. Egalizati temperatura apei tinand punga in apa din acvariu. Adaugati periodic apa din acvariu.
    * Pentru primele zile lumina trebuie sa fie minima.
    * Asigurati-va ca exista destule locuri unde pestele dvs se poate ascunde.
    * Nu adaugati mai mult de 4 pesti o data; nu doriti sa creati un dezechilibru chimic in acvariu.

Atentie

    - Feriti-va de pestii aurii, deoarece nu sunt cu adevarat pesti tropicali si au nevoie de temperaturi mai joase decat alte specii. De asemenea au tendinta de a avea mai multe probleme de sanatate.
    - Pestii cutit sunt o achizitie suspecta pentru acvariu. Daca pestii incep sa dispara din acvariu, aveti grija la acest pradator nocturn.

10

Re: Alegerea pestilor

Lista cu compatibilitatile pestilor:

Carassius auratus : conconius, corrydoras, molly, macropodus opercularis,

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

11

Re: Alegerea pestilor

Scalari: betta splendens, leeri,discusi

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

12

Re: Alegerea pestilor

Trichogaster lerri: colisa lalia, betta splendens, , colisa lalia, molly, xipho, scalari, discus. puntius tetrazona, rasbora

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

13

Re: Alegerea pestilor

Lebister reticularis ( guppy) : brachidanio rerio, danio malabaricus

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

14

Re: Alegerea pestilor

Sumatrani: tetrazone, , platy, leeri. brachidanio rerio, danio

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

15

Re: Alegerea pestilor

Brachidanio rerio: puntius conconius, danio malabricus, hemigrammus pulcher, hemigramus cauduvittatus, lebistes reticulates, alte specii de brachidanio, puntius nigrofasciatus, puntius tetrazona, varietatile de corydoras, colisa lalia, platy, molly, puntius oligolepsis, hasemania marginata, sumatrani, badis badis.

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

16

Re: Alegerea pestilor

Xiphophorus helleri : danio, molly, branchidanio, puntius, platy, corrydoras, tricogaster leeri.conconius, colisa lalia, betta splendens

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

Re: Alegerea pestilor

as vrea sa populez si eu un acvariu de 60 de litri cu 4 carasi ce alti pesti as mai putea sa combin cu ei

18

Re: Alegerea pestilor

jila pitis a pus BuBu lista cu compatibilitatea la carasi uitate mai sus wink

You can't change the world ...But you can make a difference hmm

19

Re: Alegerea pestilor

jila pitis A scris:

as vrea sa populez si eu un acvariu de 60 de litri cu 4 carasi ce alti pesti as mai putea sa combin cu ei

cam cu asa ceva Carassius auratus : conconius, corrydoras, molly, macropodus opercularis, dar eu iti recomand sa ii tii singuri doar cu sanitari e mai bine asa!!

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

20

Re: Alegerea pestilor

Gurami au tendinta de a fi rapitori? Intreb pentru ca acum 3 zile aveam 28 de pui de guppi iar acum mai am in jur de 25- 26.:(