Subiect: cum va mentineti apa cristal?

la fel si la titlu:cum va mentineti apa cristal?
ca am observat ca multi dintre voi o au foarte limpede.care este "secretul"?  plante?filtrul?

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

2 Editat de bogdivaio (2010-03-26 20:46)

Re: cum va mentineti apa cristal?

secretul este in ciclarea acvariului!;) si schimburile saptamanale de apa

Re: cum va mentineti apa cristal?

asta e?deci,iti trebuie rabdare pentru un acvariu cristal.multumesc.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: cum va mentineti apa cristal?

filtre si mai ales medii filtrante de calitate

5

Re: cum va mentineti apa cristal?

....eu mai adaug si multa pasiune si suflet in ceea ce faci! wink

Re: cum va mentineti apa cristal?

filtru extern, putini pesti,  fara mancare in exces, melci si pesti sanitari in acvariu....cam toate aste ajuta sau duc la o apa cristal:D bine si mai sunt si anumite substante care limpezesc apa

Re: cum va mentineti apa cristal?

Pe langa toate astea care sunt inerente eu folosesc la prefiltrare perlonul. Umilul perlon face ca apa sa fie ultra cristal.

Re: cum va mentineti apa cristal?

intr-un filtru extern perlonul unde trebuie asezat jos de tot sau sus? habar nu am si sunt curios

Re: cum va mentineti apa cristal?

sus

10

Re: cum va mentineti apa cristal?

sus in prima caseta de filtrare

Re: cum va mentineti apa cristal?

ok ms o sa ma duc zilele astea sa imi cumpar vreau sa am apa si mai curata big_smile

12

Re: cum va mentineti apa cristal?

Sus doar daca filtrarea se face de jos in sus (apa murdara intra jos si urca in sus), daca nu invers (trebuie sa fie ultimul mediu filtrant inainte ca apa sa ajunga in acvariu).

Re: cum va mentineti apa cristal?

eu am un jbl e700 oricum mi se pare cam o prostie pt ca ambele gauri pe unde intra si pe unde iese apa  sunt situate sus aman2 asa ca....nush ma rog oricum apa o mentine curata

14

Re: cum va mentineti apa cristal?

Pai presupun ca ai si o gaura prin mediile filtrante sau pe langa prin care coboara apa si dupa aceea urca prin medii filtrante (eu unul asa am la tetratec ex700), si am mai vazut chiar si facut si alte filtre externe si din documentatiile mele, perlonul sau orice material filtrant cu porozitate mica se pune ultimul tocmai pentru a opri si cele mai mici particule care sunt in masa apei si reusersc sa treaca de filtrarea mecanica si biologica dinainte.

Re: cum va mentineti apa cristal?

mie normal mi se parea ca filtrul sa aibe o teava jos si una sus ... cam asa zic ei ca circula apa dar e clar ca apa intra si iese haotic nu e nimic controlat...ca sa zici ca apa e fortata sa treaca prin toate mediile de filtrare

16

Re: cum va mentineti apa cristal?

la bioboxul meu prima caseta de filtrare este cu vata perlon iar ultima cu bile ceramice! am verificat si pe site-ul lor si ordinea asta este.

Re: cum va mentineti apa cristal?

ok dar la filtrul care am pus eu poza sunt foarte mari sanse ca apa proaspat bagata in filtru sa fie direct trasa inapoi in acvariu fara sa mai treaca prin mediile filtrante

18

Re: cum va mentineti apa cristal?

la filtrele canistra principiul este al vaselor comunicante deci nu are cum sa iasa aceeasi apa care intra! daca vrei un raspuns avizat contacteaza-l pe bradaqua si te vei lamuri sigur!

19

Re: cum va mentineti apa cristal?

Filtrarea la tetratec si la jbl si nu numai e de jos in sus, apa trecand tin tur pe langa mediile filtrante sau prin ele printr-o gaura si ajunge jos de unde trece prin mediile filtrante. Poate acest filmulet de la jbl te va lamuri (si sa sti ca e adevarat) http://www.youtube.com/watch?v=CYnk7HHA8i4 .

Re: cum va mentineti apa cristal?

am vz dar mie unul mi se pare tot o porcarie....e parerea mea....imi sustin ideea ca era mult mai eficient daca avea o teava care sa duca apa sub mediile filtrante ...parerea mea