Subiect: Acvariul de acasa

Pot sa spun ca este un proiect mai mare pentru mine doarece am avut unele dificultati tehnice legate de amplasarea acvariului.

Deoarece la mine spatiul este foarte limitat am optat pentru solutia unul acvariu integrat in mobila.
Cam asta a iesit

Re: Acvariul de acasa

Mai am de facut cateva modificari minore la mobila dar in mare cam asta este.

Capacul l-am comandat si e pe drum deci, revin cu poze imediat ce ma apuc de el.

Re: Acvariul de acasa

Bravo,bine gandit,asteptam poze.Succes in continuare.Un sfat,intareste rezistenta mobilei pt ca nu o sa ti se mai deschida usile cand o sa pui apa,nisip in acvariu.

Re: Acvariul de acasa

Incerci sa faci un acvariu cu decor de spuma?Ar da bine la tine mai ales ca il ai introdus in mobila,ce zici.;)

Re: Acvariul de acasa

e bine ca ai gasit si solutia asta , eu din cauza spatiului stau cu 2 acvarii de 20L fiecare lol:lol::lol::lol:

6 Editat de Laurentiu A (2009-02-05 23:53)

Re: Acvariul de acasa

Mobila este gandita inginereste smile

Placa pe care sta acvariul (blat termic ptr mobila de bucatarie, e rezistent la apa) este asezata pe placi de pal de 4 cm (pe interior) care merg pana jos. Mobila mi-a facut-o un prieten bun ce face mobila la comanda. A mai facut mobila pentru acvarii si stie cum sa o intareasca. Acuma bat in lemn, sper sa fie totul ok.

In partea de sus am prins mobila de perete ca sa nu se miste si am reglat picioarele ca sa fie la nivel.

Nu pot sa-mi imaginez cum ar arata cu un decor de spuma. Daca te uiti bine este un acvariu aproape patrat. Vreau sa se vada la fel de frumos si din lateral. De aia am decupat blatul de la mobila pe lateral.

In spate voi pune un placaj alb ca sa maschez intrerupatoarele si priza. Am prevazut sisteme de prindere pentru placaj ca sa-l pot da jos usor.

Re: Acvariul de acasa

Florin,

In locul acestei mobile a fost un dulap, cu o usa mare, pana in tavan. Ideea este ca desii am facut acel dulap, acum sase luni, ca sa am mai mult spatiu de depozitare in casa. Cu timpul iubita mea a reusit sa il acapareze in proportie de 80%.

Nu ma deranjat asa de mult faptul ca la ocupat ea. Dar patru rafturi erau cu cutii goale de la pantofi, colectia de la Cosmopolitan pe ultimii cativa ani (doua rafturi) si alte lucruri banale pe care puteam sa le ducem in alta parte.

Acvariul a fost si o modalitate de debarasare, destul de eleganta zic eu.

Adica sa fim seriosi .... cosmopolitan vs. un acvariu hmm ... greu de ales asa-i big_smile

Re: Acvariul de acasa

No comment...

9 Editat de Florin.Mazilu (2009-02-06 00:18)

Re: Acvariul de acasa

cam acelasi lucru am si eu in camera doar ca la mine e un sifonier de 250x70x150 , sper ca in 2 luni sa zboare si sa vina un acvariu de 150L apa dulce si la mine si un nano reef big_smile

Re: Acvariul de acasa

http://www.acvariidevis.ro/forum/viewto … 39&p=3

Continuarea acestui proiect o gasiti la link-ul de mai sus.