1

Subiect: Proiect nou..reincep nano-ul

Salut...desi nu am mai discutat,vreau sa il incep din nou...nano-ul pe care il amenajasem adineaori l-am desfiintat deoarece cresteau prea multe alge...acuma l-am umbrit mai mult si arata mai bine...momentan e gol si am donat femela de betta...acuma in acvariu vor veni: 1 betta crowntail mascul si poate si o femela ca pe viitor vreau sa ii inmultesc ..eventual si melci ca sa opresc cresterea algelor..o poza va veni imediat cu ce am facut momentan

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

2

Re: Proiect nou..reincep nano-ul

ee...abia se udase acvariul si ramasara niste bobite de pietris...apropo...la betta trebuie incalzitor ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

3

Re: Proiect nou..reincep nano-ul

Razvan 35 A scris:

Salut Aqua !!!



     La betta le trebe cam 25-26 grade C. Le trebe incalzitor. Poti sa nu mai pui filtru ca nu ii trebe dar sa schimbidin apa o data la 3 zile cam un sfert din acvariu.  Ce culoare de betta vrei sa iei ?  Acvariul e frumos !!!  Bafta !!!

mersi pentru apreciere...rosu cred ca voi lua dar depinde de ce gasesc
in piata mare se vand varietati foarte frumoase...plante vor fi din acelea ca iarba care raman mici ca am uitat cum se numesc...si niste melci bineinteles ca sa curete algele big_smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

4

Re: Proiect nou..reincep nano-ul

la beta NU se tine femela in acelasi acvariu cu masculul. vrei un mascul ok.. vrei sa ii inmultesti, fa un acvariu separat pt asta nu il folosi pe asta ca nu e bun.. dupa depunre scoti femela.. daca o sa o bagi aici in acvariu cu el.. o sa o omoare.
cu temperatura.. eu ii tin la 27

5 Editat de Lucia (2010-03-30 23:07)

Re: Proiect nou..reincep nano-ul

Si la Stelica tot la 27 ii placea...
Si adora Cabomba... si sa fie sef in casa lui.. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

6

Re: Proiect nou..reincep nano-ul

ok iau numai mascul si bag incalzitor: BIFAT
incalzitor am deja si e destul de bun dar mi-e teapa ca nu ajunge firul

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

7

Re: Proiect nou..reincep nano-ul

aqua A scris:

ok iau numai mascul si bag incalzitor: BIFAT
incalzitor am deja si e destul de bun dar mi-e teapa ca nu ajunge firul

tai pe langa stecher la aproximativ 20 cm si inadesti inca vreo 2 metri de cablu si om te-ai facut.

sau daca ai stecher care se desface il desfaci frumos adaugi cablul ai apoi stecherul in capat. simplu

8

Re: Proiect nou..reincep nano-ul

planta  este ophiopogon japonicus si pe viitor va veni un anubias...momentan acvariul e la ciclat

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

9

Re: Proiect nou..reincep nano-ul

Am pus ophiopogon si in acvariul cel mare

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

10 Editat de bogdivaio (2010-04-01 17:18)

Re: Proiect nou..reincep nano-ul

acvariul e bine sa se cicleze cu tot cu plante,nu sa le adaugi dupa...si tu ciclezi acvariul fara filtru?!

Acvariul nu se pune in batia directa a luminii pentru ca favorizeaza aparitia algelor...se vede foarte  clar la tine in acvariu pe pietre ce cultura frumoasa de alge ai!

11

Re: Proiect nou..reincep nano-ul

lol..
aqua fara suparare, dar mai ai mult de citit

12 Editat de aqua (2010-04-01 20:16)

Re: Proiect nou..reincep nano-ul

bogdivaio A scris:

acvariul e bine sa se cicleze cu tot cu plante,nu sa le adaugi dupa...si tu ciclezi acvariul fara filtru?!

Acvariul nu se pune in batia directa a luminii pentru ca favorizeaza aparitia algelor...se vede foarte  clar la tine in acvariu pe pietre ce cultura frumoasa de alge ai!

ba e dom'ne filtru...furtunul ala ce e ?
nu e lumina de la soare,ci de la lampa!!
alge vreau eu sa tin pe pietre ca asa arata mai natural

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

13

Re: Proiect nou..reincep nano-ul

merlin21 A scris:

lol..
aqua fara suparare, dar mai ai mult de citit

Merlin zi-mi cu ce gresesc...ciclare cu filtru,hrana pentru bacterii...intr-adevar la capitolul plante stau cam prost..

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

14 Editat de bogdivaio (2010-04-01 20:30)

Re: Proiect nou..reincep nano-ul

ba e dom'ne filtru...furtunul ala ce e ?

poate daca ai mai pune si un burete la furtunul ala al tau te-as lua mai in serios

nu e lumina de la soare,ci de la lampa!!

in poza respectiva numa lumina de la lampa nu este sau tu ai reusit sa captezi raza de soare?!

alge vreau eu sa tin pe pietre ca asa arata mai natural

poi la ce mai pui plante atunci?!..lasa asa ca-i mai natural..nu mai schimba nici apa vreo luna poate iti face "matasa broastei" la suprafata si va arta foarte natural lol


Nu stiu la ce mai ceri sfaturile oamenilor daca tu nici macar nu ai de gand sa le aplici.
Nu stiu cum ai vrea tu sa te i-a lumea in serios cand tu faci tot posibilul sa fi neserios.

15

Re: Proiect nou..reincep nano-ul

bogdivaio A scris:

ba e dom'ne filtru...furtunul ala ce e ?

poate daca ai mai pune si un burete la furtunul ala al tau te-as lua mai in serios

nu e lumina de la soare,ci de la lampa!!

in poza respectiva numa lumina de la lampa nu este sau tu ai reusit sa captezi raza de soare?!

alge vreau eu sa tin pe pietre ca asa arata mai natural

poi la ce mai pui plante atunci?!..lasa asa ca-i mai natural..nu mai schimba nici apa vreo luna poate iti face "matasa broastei" la suprafata si va arta foarte natural lol


Nu stiu la ce mai ceri sfaturile oamenilor daca tu nici macar nu ai de gand sa le aplici.
Nu stiu cum ai vrea tu sa te i-a lumea in serios cand tu faci tot posibilul sa fi neserios.

Ok...de acuma fac ce ma taie capul..Daca tot ai chef de glume...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

16 Editat de aqua (2010-04-01 21:24)

Re: Proiect nou..reincep nano-ul

Nu inteleg dumneata de ce nu esti serios...de ce nu zici frumos "pune un burete la filtrul ala nenorocit "
sau"Curata ba prostule algele"...ca oricum ma simteam mai bine sa primesc un sfat decat un misto...eu inteleg ca e 1 aprilie.....
si inca un lucru....daca nu ma crezi iti fac o poza la toata camera sa vezi si tu cata lumina vine la domnul acvariu...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

17 Editat de bogdivaio (2010-04-01 21:45)

Re: Proiect nou..reincep nano-ul

aqua nu e nevoie sa-mi spui "dumneata" am doar 23 de ani,deci Bogdan e suficient big_smile

Nu am facut misto de tine,am fost putin sarcastic pentru ca am observat ca tu nu iei in considerare sfaturile colegilor care incerca sa te ajute...ai primit multe sfaturi practic cam la aceleasi situatii si tot nu s-a schimbat nimic..am observat prin multe din postarile tale,ca inca ai unele lacune in ceea ce priveste notiunile de inceput...nici eu nu le stiu pe toate si nici nu pretind ca le voi sti dar macar incerc sa ma informez inainte de a posta lucrui neadevarate,sa nu zic aberatii,pentru ca s-ar putea ca cineva sa le i-a drept bune si aplicabile in acvariul lui.
Inceraca pe viitor sa filtrezi informatiile pe care crezi ca le cunosti si sa ti le imbunatatesti.
Bafta in noul proiect!

P.S.imi cer scuze daca te-am ofensat

18

Re: Proiect nou..reincep nano-ul

bogdivaio A scris:

aqua nu e nevoie sa-mi spui "dumneata" am doar 23 de ani,deci Bogdan e suficient big_smile

Nu am facut misto de tine,am fost putin sarcastic pentru ca am observat ca tu nu iei in considerare sfaturile colegilor care incerca sa te ajute...ai primit multe sfaturi practic cam la aceleasi situatii si tot nu s-a schimbat nimic..am observat prin multe din postarile tale,ca inca ai unele lacune in ceea ce priveste notiunile de inceput...nici eu nu le stiu pe toate si nici nu pretind ca le voi sti dar macar incerc sa ma informez inainte de a posta lucrui neadevarate,sa nu zic aberatii,pentru ca s-ar putea ca cineva sa le i-a drept bune si aplicabile in acvariul lui.
Inceraca pe viitor sa filtrezi informatiile pe care crezi ca le cunosti si sa ti le imbunatatesti.
Bafta in noul proiect!

P.S.imi cer scuze daca te-am ofensat

Deci zici ca trebuie sa curat algele de pe pietre ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

19

Re: Proiect nou..reincep nano-ul

eu asa as zice...mai pune o plantuta,doua prin acvariu si un burete si nu lasa lumina mai mult de 10 ore pe zi...alegele de pe pietrele care le ai tu tind sa cred ca apar cand nu ai o circulatie prea buna a apei in acvariu(imi par alge de apa statuta)

20

Re: Proiect nou..reincep nano-ul

bogdivaio A scris:

eu asa as zice...mai pune o plantuta,doua prin acvariu si un burete si nu lasa lumina mai mult de 10 ore pe zi...alegele de pe pietrele care le ai tu tind sa cred ca apar cand nu ai o circulatie prea buna a apei in acvariu(imi par alge de apa statuta)

introduc elodea,maine iau burete daca gasesc si curat algele

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise