1

Subiect: care ati incercat tablete de co2 ???

ati incercat careva asa ceva ?
Fertilizant Aquatic Nature CO2 Nutri Tabs 20 tablete
sau alte tipuri?

efectul este cel scontat??? sau tot mai bun este un "bomb" home made ??

2

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

coco sunt bune daca vrei sa participi la concursul de Flatuatii si Flacari. lol:lol::lol:

3

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

big_smileroll:/

4

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

baga co2 presurizat, restul e placebo!

5

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

adica o bomb de la mama de acasa. am inteles

6

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

ori daia ori un jbl gata facuta

7

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

crezi ca mai intrebam daca imi permiteam sa iau un jbl ??? daca castigam la bingo imi luam setul ala de 25oo ron de la jbl ''all inclusive'' lol:lol::lol:

8

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

nu ala ....jbl bomba, cum am si eu!

JBL Bio CO2 Complet 100
47.00 RON

9

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

interesant. acpoi o sa gasesc sticla din aia de reincarcare sau trebuie sa iau mereu tot setul ??

10

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

intra la mine si citeste!...sau pe happy pets

11

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

mai are si tetra o solutie asemanatoare.. tetra optimat parca..
in fine.. eu am incercat cu pastile de co2.. ceva ceva misca.. am avut pearling inca de la prima.. doar ca se topeste imediat.. deci nu stiu cat tine
cel mai bine bomba.

12

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

Si care e spilu??sa ai o bomba mai scumpa?daca tot nu poti avea presurizat,baga o bomba home made

13

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

corect..

14

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

narcis.b A scris:

Si care e spilu??sa ai o bomba mai scumpa?daca tot nu poti avea presurizat,baga o bomba home made

ai dreptate si tu insa pentru echivalentul a 4 pachete de tigari se merita cea de la jbl. o am de cca. 1 luna si merge ca in prima zi fara sa o realimentez. plus ca iti mai da in chit si rezerve suficiente pentru cca. 3...4 luni.

15

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

pelly67 A scris:
narcis.b A scris:

Si care e spilu??sa ai o bomba mai scumpa?daca tot nu poti avea presurizat,baga o bomba home made

ai dreptate si tu insa pentru echivalentul a 4 pachete de tigari se merita cea de la jbl. o am de cca. 1 luna si merge ca in prima zi fara sa o realimentez. plus ca iti mai da in chit si rezerve suficiente pentru cca. 3...4 luni.

Eh,sorry atunci, nu stiam toate aceste amanunte

16

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

pana la urma urmei am facut una home made. acum astept sa se perleze plantele.

glumeam big_smile
am facut o bomba si am urmat o reteta pt o sticla de 2 litri si eu am facut-o intr-o sticla de  2,5 litri.
apoi am folosit drojdie la cub aproximativ jumatate de lingurita,( 3/4 ). acum astept sa vedem ce iese.
intrebarile ar fi:
1 daca am folosit sticla de 2,5 in loc de 2 o sa afecteze cu ceva??  teoretic eu am zis ca daca este gaz sub presiune acesta iese indiferent ce ar fi, am pus sticla mai mare pt a nu avea probleme cu presiuni depasite.

2 daca am folosit drojdie la cub are efectul scontat ca si drojdia praf?? tot teoretic m-am gandit ca nu exista diferente prea mari doar ceva de concentratie si de aceea am pus nitel mai mult.

3 in cat timp se va produce prima bula ( reteta cu gelatina ) daca aceasta se va produce tinand cont de cele 2 lucruri ( sticla de 2,5 si drojdia cub ) ? precizez ca la 10.10 am facut compozitia si am pus dopul cu furtunul atasat.

edit: dupa 2 ore nimic nu se vede. mai astept.

re-edit dupa aproximativ 2 ore si 30 de minute au inceput primele bule sa iasa la 18 secunde, insa nu apar in acvariu trebuie sa se mai presurizeze si numaratorul . revin big_smile

re-re-edit: incepator si curios. am tot apasat pe sticla sa vad daca se presurizeaza si tot dereglez procesul. acum nu o mai ating si o las in pace. deci daca face-ti ca mine nu pune-ti mana pe sticla. lasa-ti-o in pace. wink

17 Editat de pelly67 (2010-04-04 21:22)

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

nu mai apasa pe sticla! lasa-o sa-si produca efectul fara socuri mecanice

18

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

am mai descoperit ceva. eu o tineam jos unde e cam rece si nu cam isi face treaba. acum am mutat-o pe un scaun sa vedem ce se intampla.
inca nu se vad bulele in apa incearca sa o impinga insa sunt prea rare bulele aproximativ una la 3 secunde. maine cred ca prear din nou reteta si o pun in sticla de 2 litri.

19

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

bule in numarator iese insa nu imi iese bulele in acvariu. eu cred ca se dizolva inainte de a ajunge in acvariu ca in alta poarte nu are unde sa se duca. e corect ??

20 Editat de narcis.b (2010-04-04 22:17)

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

Da asta e spilu,daca vrei o reactie mai rapida ,apa care o pui in sticla trebuie sa fie mai calduta,pui drojdia si doar 1/4 din cantitatea de zahar,agiti bine sticla si abia apoi pui restul de zahar,reactia e cea mai rapida,in 2h ar trebui sa fie deja presiune.Mai dureaza nu vezi asa la primele bule,trebuie sa se presurizeze un pic si tubul inpingand apa din el ,adica traseul din acvariu