1

Subiect: Proiect 5,5L

Salut.
Avand in vedere ca se poarta bazinele mici, am zis sa fac si au unul.
Bazin: 24x12x19 (Lxlxh), 5,5L.
Filtru: Hailea SL 106.
Lumina: Momentan un bec ecoomic 40w 6400k, voi pune un spot cu leduri sau normal cat de curand.
Substrat: Piatris normal (gasit prin curte).
Pesti: 3x Black Molly.
Bazin a fost montat/inceput azi, apa provine din cel de 54l, la fel si pestii, plante inca nu am ....
Vreau ca acest pico sa fie plantat, ca animale mai vreau sa mai bag melci (inca nu stiu ce specie) si 2-3 Red Cherry.
stept sfaturi si critici big_smile
Poze:
http://img215.imageshack.us/img215/5851/sdc10914k.jpg
http://img180.imageshack.us/img180/2865/sdc10919.jpg
http://img163.imageshack.us/img163/6879/sdc10916.jpg
http://img53.imageshack.us/img53/4337/sdc10915.jpg

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

2 Editat de catag (2010-04-03 22:24)

Re: Proiect 5,5L

Eu zic sa incepi din nou, mai documenteaza-te si spor la treaba.
Pietris prea mare, pentru molii e mult prea mic (si nu trebuiau bagati, da no), mai bine tine un betta, dar oricum alegerea e de partea ta, iar despre filtru Hailea SL 106 nu am cuvinte de lauda dar poate ai noroc cu el si lumina mult mult prea puternica.

Imi cer scuze pentru tonul folosit dar nu ma pot abtine.

3

Re: Proiect 5,5L

catag A scris:

Eu zic sa incepi din nou, mai documenteaza-te si spor la treaba.
Pietris prea mare, pentru molii e mult prea mic (si nu trebuiau bagati, da no), mai bine tine un betta, dar oricum alegerea e de partea ta, iar despre filtru Hailea SL 106 nu am cuvinte de lauda dar poate ai noroc cu el si lumina mult mult prea puternica.

Pot sa incep din nou cand vreau ... am de unde sa aleg ... initial am vrut sa bag guppy dar, primul peste care a intret in plasa a fost un molly ... si asa au ajuns cei 3 in pico.
Lumina stiu ca e prea puternica ... dar azi nu am gasit deschis sa cumpar un spot.
Pietrisul stiu ca e prea mare ... dar tot la fel nu am gasit deschis in piata.
Legat de citit, nu am nevoie ... am 10 ani experienta in acvaristica si stiu foarte bine ce fac ...
Despre filtru ... pot sa zic ca sunt multumit de el, l-am folosit si la cel de 54l si nu am avut probleme.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

4 Editat de polar bear (2010-04-03 22:26)

Re: Proiect 5,5L

pietris prea mare pentru un acvariu plantat.scuze,dar daca vroiai un accvariu mai dar si plantat si populat cred ca iti trebuia un acvariu de minim 15 litri.dar daca vrei sa tii ceva in el poti tine puii abia iesiti din icre de la diferite specii de pesti.exemplu:poti tine pui de guppy pana cresc mai mari/poti tine pui de ancistrusi pana cresc mai mari/poti tine pui de xipho pana cresc mai mari ect.
P.S.acum am vazut ca ai raspuns.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

5

Re: Proiect 5,5L

Prefer ca natura sa-si urmeze cursul ... nu scot puii niciodata.
Eu zic ca in 1-2 luni (sau poate mai putin, depinde de buget) acvariul asta va arata super asa cum este el, cu pietrisul asta cu filtrul asta si nu cu lumina asta ....

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

6

Re: Proiect 5,5L

Asa sa fie, eu unu astept sa vad, chiar sunt curios.

7

Re: Proiect 5,5L

Fara suparare dar ce ai tu acolo contravine tuturor regulilor acvaristicii cat si principiile esteticii,distrugand retina privitorului la vederea acelor pietroaie in micutul bol de apa;peste asta biochimia apei  de acolo va vi de-a dreptul SF.

8

Re: Proiect 5,5L

narcis.b A scris:

Fara suparare dar ce ai tu acolo contravine tuturor regulilor acvaristicii cat si principiile esteticii,distrugand retina privitorului la vederea acelor pietroaie in micutul bol de apa;peste asta biochimia apei  de acolo va vi de-a dreptul SF.

Nu ma supar.
Regulile sunt facute ca sa fie incalcate ... wink
Eu zic sa asteptam si sa vedem cum o sa arate bazinul ...

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

9

Re: Proiect 5,5L

Pune pietris de 2-3 mm negru ca ala merge cel mai bine la acvariile mici....evita sa bagi pietroaie mari...baga pietre mici si pune anubias pe ele....fa un nano frumos ....

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

10

Re: Proiect 5,5L

aqua A scris:

Pune pietris de 2-3 mm negru ca ala merge cel mai bine la acvariile mici....evita sa bagi pietroaie mari...baga pietre mici si pune anubias pe ele....fa un nano frumos ....

Am incercat cu pietris 2mm iar plantele nu stateau ... bazinul e mic nu pot sa fac subtratul mai mare de 1,5cm, deci raman la cel actual.
Anubias nu merge intr-un bazin mic arata ca naiba .... maine ma duc sa caut plantele potrivite.
Voi face un nano frumos.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

11

Re: Proiect 5,5L

foloseste clemele de la jbl. sunt 6 lei 6 bucati sau ceva pe aproape. o sa te ajute mult

12

Re: Proiect 5,5L

Alex N. A scris:
aqua A scris:

Pune pietris de 2-3 mm negru ca ala merge cel mai bine la acvariile mici....evita sa bagi pietroaie mari...baga pietre mici si pune anubias pe ele....fa un nano frumos ....

Am incercat cu pietris 2mm iar plantele nu stateau ... bazinul e mic nu pot sa fac subtratul mai mare de 1,5cm, deci raman la cel actual.
Anubias nu merge intr-un bazin mic arata ca naiba .... maine ma duc sa caut plantele potrivite.
Voi face un nano frumos.

leaga plumb de radacinile lor si sa vezi ca o sa stea...nu stiu de ce zici ca arata rau anubias...dar am si eu un anubias in acvariul de 8 l si arata cel mai fain...plante pentru nano ti-as indica java moss si ophiopogon japonicus ..

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

13

Re: Proiect 5,5L

aqua : nu te supara dar nu recomand plumbul. este un material care elibereaza compusii chimici mai ales in contact cu apa. plus ca este si un nano ,deci NU plumb. am specificat sunt acele cleme care te pot ajuta foarte mult. sunt si ieftine si usor de folosit.

14

Re: Proiect 5,5L

Sper sa nu ma intelegeti gresit dar vreau sa las acvariu asa.
Acum 6 ani acest acvariu avea acelasi tip de pietris si nu am avut probleme, plus ca estetic arata super, cand era plantat .... acum acvariu este chel si arata urat dar cand voi baga plantele totul sa va schimba ...
Aqua am avut in acest bazin anubias acum 3-4 ani parca si nu imi placea cum arata ...

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

15

Re: Proiect 5,5L

chiar vreau sa vad ce plate iti rezista tie la pietroaiele alea lol

16

Re: Proiect 5,5L

poate sa pune elodeea,pistia si plante care plutesc si nu au nevoie neaparat de substrat. wink

17 Editat de aqua (2010-04-04 14:55)

Re: Proiect 5,5L

am dat doar o sugestie....daca e nano de 5 litri cum zice si administartorul,nu e bun...insa in cantitate mica nu dauneaza...e nevoie de putin ca sa traga la fund planta ...
lasa asa acvariul....sa vedem...pai pune si alte pietre....o sa faci un gen de acvariu de munte...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

18

Re: Proiect 5,5L

daca pune niste java moss pe pietre poate iese ceva chiar si o mica buturuga. cine stie fiecare are viziunile sale

19

Re: Proiect 5,5L

Scoate izolierul band de pe canturi si lasa doar sus si jos sau numai jos si cand faci poze pune o coala de hartie alba in spatele acvariului odata pentru aspect si a doua oara ca sa nu se vada tot felul de draperii si papusele, bidonele si ce mai ai tu pe masa unde tii acvariul. Albul scoate in evidenta pietrele si pestii, cel putin.  Si pentru o poza de unde se poate construi cu ajutorul celorlalti prin sfaturi scoate aparatura din acvariu.

20 Editat de Alex N. (2010-04-04 15:27)

Re: Proiect 5,5L

Daca scot banda de pe canturi o sa arate urat ... este un acvariu vechi si nu este lipit frumos ... un geam mai lung altu mai scurt ... am pus o coala albastra in spate, acum nu se mai vede draperia si nici mosu ...
Vreau ca bazinul sa fie cat mai original, nu imi place sa copiez ... voi mai modifica pe parcurs, sper sa intre o parte din plante si voi posta atunci poze ...

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.