1

Subiect: salut

o incalzire si un filtraj bun si economic pt 5 acvarii suprapuse de 100l cate unul imi poate da un sfat cineva   ms.

2

Re: salut

pt incalzire recomand 5x incalzitoare. iar pt filtru la fel tot 5 bucati. parerea mea este ca e bine si recomandat ca fiecare acvariu sa aiba filtrul lui. asa scapi de unele probleme care pot aparea( daca se imbalnaveste un un peste dintr-un acvariu si celelalte acvarii vor fi contaminate. acum nu stiu nici ceea ce doresti sa faci cu 5 acvarii unul peste altul !!! crescatorie cumva ??

3

Re: salut

mersi de sfat,nu crescatorie nu,dar mi place sai inmultesc si o sa ma trezesc la un momendat in lipsa de spatiu,si ma gandesc ca dupa sarbatori sami fac asa ceva pt toti viviparii,si la lumina ce miai recomanda?

4

Re: salut

sa iti spun direct: eu unu nu prea sunt asa experimentat in ale acvaristici ca altii de aici ( eu folosesc lumina de la noane 765 pt uz casnic nicidecum pt avaristica,inca astept comanda ) .insa iti zic din ceea ce am citit de pe peste tot. depinde si ce plante doresti sa folosesti. eu de exeplu o sa folosesc aquarele 865 si 965 de 18W  T8. acum depinde si de cat de mult esti dispus sa investesti intr-un luminat execelent. sunt multe si foarte variate gama de neoane. mai asteapta sfaturi de la batranii nostri :d

5

Re: salut

ok ms ms

6 Editat de catag (2010-04-04 15:56)

Re: salut

Pentru incalizre eu zic ca ti-ar ajunge doar tuburile care le folosesti pentru iluminat daca ai de gand sa pui T5-uri, mai ales daca folosesti si drosere electronica cu modulare in frecventa. Iar ca filtrare daca toate sunt suspendate sa pui la fiecare cate un filtru intern sau extern iar daca sunt mai multe la un nivel ai putea sa pui un singur filtru extern pe nivel facut dintr-un acvariu cu medii filtrante de acceasi inaltime cu acvariile (asta sa nu fie probleme in cazul in care se ia curentul) si daca vrei asa poti pune si un incalizitor un pic supradimensionat filtrului care sa tina acvariile.

7

Re: salut

e o metoda super,si trebuiesc gaurite toate acvariile? o schema ai daca se poate ms

8 Editat de catag (2010-04-04 16:37)

Re: salut

Incerc sa fac una (si nu trebuie gaurite pur si sinplu pe principiul vaselor comunicante cu tur mai gros decat returul si umplute cu apa pentru a realiza legatura.)

Imi cer scuze pentru neprofesionalismul pozei dar ca idee (nu sunt acasa si aici nu am nimic interesant de grafica in afara de Paint)

http://s4.postimage.org/x74ai.jpg

Daca esti nelamurit cu ceva nu ezita sa intrebi

9

Re: salut

scuze dar nu prea inteleg las dupa sarbatori cand o sa ai timp  ms si sarbatori fericite!

10

Re: salut

Clic pe poza, se mareste si ce nu intelegi spune.

11

Re: salut

cred ca am inteles,filtrarea se pune intre acvarii asta daca sunt toate pe un rand?

12 Editat de catag (2010-04-06 13:42)

Re: salut

Pai tocmai asta iti explicasem ca daca nu sunt toate suprapuse ai putea pune o filtrare de genul acesta pe nivel (sa zicem ca ai doar 3 nivele iar pe 2 din ele in loc de 4 filtre vei putea folosi 2) sau daca vrei se poate face si cu un filtru pentru toate dar e mai dificil ca ar trebui sa ai sisteme de prea plic si e mai greu.

13

Re: salut

se multumeste