1

Subiect: Plantat 320l

Iata un acvariu "crud" inceput in urma cu 2 luni,sigur mai e de munca la el ,nu toate merg cum mi-as dori,dar in fine,cam asta e: http://www.acvariidevis.ro/user_album.php?id=338
Deci: Acvariu 320l
-lumina: 4*54W 6500K+2*39W 10000K ,11h/zi ,in trepte
-fertilizare: Substrat fertil Tropica,fertilizare lichida gama Tropica+macro EI+Easy Life K+Easy (zilnic)
  Carbo+ o usoara suplimentare de fier respectiv JBL Ferropol; CO2 presurizat,cu reactor extern
-filtrare:canistra Tetra 1200+canistra JBL e900 +UV-C 13W(4h/noapte)
-racire:coolere pe capac
-filtru osmoza: toata apa este de RO cu adaos de saruri

-Fauna :25 Rasbora,4 Neoni Cardinal,4 Calistus,2 ancistrus,RCS(?),melci(?)
-flora: DIdiplis Diandra,Rotala Macrandra,Limnofila Aromatica,Eriocaulon Setaceum,Utricularia Graminifolia,Micrantheum Umbrosum,Blixa Japonica,Eleocharis Parvula si cativa Eriocaulon Cinereum Thailand(micuti,nu se vad de lanul de parvula)
Apa:Gh=6 ,Kh=3-4,Ph=6,2(dimineata),6,5(seara)

Acvariul cred ca va fi finalizat pe 15 mai(cel putin asa mi-am propus).Plantele sunt inca in stadiul de "inmultire",nu sunt convins ca e imaginea finala,asa ca sunt deschis la sugestii smile

2

Re: Plantat 320l

nu merge poza.. imi zice album invalid..
ce bine suna lanul de parvula...:rolleyes:

3

Re: Plantat 320l

La mine merge....Incearca si asa http://img514.imageshack.us/img514/4563/sany0010w.th.jpg

4

Re: Plantat 320l

http://www.acvariidevis.ro/images/useri/2010_04/sany0010_a.jpg

5

Re: Plantat 320l

Foarte fain!Cum ai spus si tu, mai au de crescut plantele!Oricum, arata promitator!Felicitari.
P.s:se vede ca le prieste din plin la plante in bazinul tau big_smile !

6

Re: Plantat 320l

Inca mai e multisor de munca, eriocaulonii s. merg foarte lent,e drept ca nu am cum sa indeplinesc toate conditiile pt ei intrucat la cerintele lor alte plante,cum ar fi macrandra, se topesc...Utricularia nu merge asa cum am crezut eu...

7

Re: Plantat 320l

narcis.b vad ca tu mai stii depsre plante pretentioase si asi dori daca vrei sa ne impartasesti si noua cam cat macro si micro (co2, no3, po4, fe cam astea m-ar interesa si daca vrei si lumina) le trebuie la fiecare in parte, ca eu unul nu am gasit, doar ceva vag la unele.

8

Re: Plantat 320l

catag A scris:

narcis.b vad ca tu mai stii depsre plante pretentioase si asi dori daca vrei sa ne impartasesti si noua cam cat macro si micro (co2, no3, po4, fe cam astea m-ar interesa si daca vrei si lumina) le trebuie la fiecare in parte, ca eu unul nu am gasit, doar ceva vag la unele.

Un pic! Da zi-mi o lista de plante care te-ar interesa, sau vrei bioritmul setupului meu?

9 Editat de catag (2010-04-06 02:51)

Re: Plantat 320l

Cam toate plantele pretentioase in general si poti sa incepi chiar cu ce ai tu in acvariu de ce nu, ca majoritatea le am si eu mai putin una sau 2, dar daca nu te deranjeaza bineinteles, si ca sa nu-ti poluezi topicul propun sa deschizi un alt topic unde sa expui toate aceste date, ca sigur intereseaza si pe altii, sa aiba un titlu sugestiv.

10

Re: Plantat 320l

Am sa ma gandesc la asta

11

Re: Plantat 320l

Mortal lanul de parvula ! Tufa rotunda din dreapta(fata) e umbrosum ?

12

Re: Plantat 320l

frumoase acvarii ai....insa m-am pierdut nitel....care acvariu il ai acum cel cu discusi sau cel fara.....sau ai mai multe acvarii....

la ce temperatura ai discusii de iti rezista plantele acelea  din acvariu sau le schimbi mereu........

?

13 Editat de narcis.b (2010-04-06 18:05)

Re: Plantat 320l

smile te gasesc imediat. Setupul cu discusii s-a incheiat.de 2 luni a devenit "plantat" .Nu schimbam plantele la cel cu discusi,ba din contra scoteam saptamanal o sacosa plina de blixe! Plantele au mers foarte bine si discusii deasemeni.Temperatura era 27-28. In general imi place sa-mi cresc plantele si culmea e ca si ele vor sa creasca la mine! smile
Nu am loc de 2 acvarii asa de mari,da tot mi-am mai luat unul,un cub, de 90l!
Frumosi Leoparzi ai si tu acolo

14

Re: Plantat 320l

merci frumos ..eu le am la 28-29 si greu de tot cu plantele......vb cu adminul caci se pare ca esti pe primul loc si o sa-ti vina greu sa dovedesti ca cel cu discusi a fost al tau....si o sa trebuiasca sa refaci rapid setup-ul lol:lol::lol:

acum te-ai pierdut tu?!?!? big_smile

succes....si plantatul este foarte frumos, dar cum de ai renuntat la regi?

?

15

Re: Plantat 320l

Ma mai plictisesc ,mai schimb,aceea era cea de-a treia generatie de discusi pe care am crescuto,intre ele am avut "plantate"
Greu de presupus sa ma pierd...da mai incerc! smile

16

Re: Plantat 320l

Update cu un pic de schimbare,sper in bine smile  http://img718.imageshack.us/i/sany0003u.jpg/

17

Re: Plantat 320l

[url]http://img718.imageshack.us/img718/9693/sany0003u.jpg

18

Re: Plantat 320l

e foarte fain...felicitari! ...dar parca eu as fi lasat o dunga in fata de pietris,nu as vi venit pana in sticla din fata cu gaszonul big_smile..mna zic si eu tongue

19

Re: Plantat 320l

Nu prea imi plac acvariile in care se vede substratul,fiecare cu pasarica lui! smile
Poate,ca sa fie un pic de schimbare sa scot in fata din parvula si sa fac o poteca de HC

20

Re: Plantat 320l

ai talent.. serios.. pe langa faptul ca plantele o duc bine, dar se vede si mana de aquascaper.. felicitari!
ca tot eram curiosi.. parvula mea se face maronie la capete.. sad