Subiect: pelicula de biofilm

nu mai are nimeni probleme cu ea ? eu curat suprafata cu servetele de bucatarie de 2 ori pe saptamana ?voi cum procedati ? parca nu as da 150 lei pe 2 tevi care constitue un surface skimmer.

2 Editat de Lucia (2010-04-06 13:33)

Re: pelicula de biofilm

Voi urmari postul acesta cu mare interes...:) smile smile

Abia astept... smile

Eu n-am gasit suface skimmer de cumparat...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

3 Editat de Baracuda (2010-04-06 13:39)

Re: pelicula de biofilm

bogdan666 A scris:

nu mai are nimeni probleme cu ea ? eu curat suprafata cu servetele de bucatarie de 2 ori pe saptamana ?voi cum procedati ? parca nu as da 150 lei pe 2 tevi care constitue un surface skimmer.

Cu skimmer-ul vei inlatura efectele, nu si cauzele. Apa din acvariu contine sunbstantele in exces care produc biofilmul. De obicei surplus de hrana, suprapopulare, ingrasaminte pentru plante in exces, cantitate de apa insuficienta schimbata, filtrare insuficienta, lipsa curentilor de suprafata, etc.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: pelicula de biofilm

sa va zic o metoda de inlaturare a efectelelor vazuta la unul dintre colegii nostri. pe post de skimmer are un hailea bt-100 sau bt-200 oricum este cel mai mic filtru intern de la hailea si este pozitionat invers in acvariu cu partea inferioara la jumatatea peliculei de apa. ( nu stiu sa ma explic bine: pe unde trage filtru apa jumatate este in apa jumatate afara ) si nu are probleme.
repet nu este incercata de mine am vazut-o la un user de pe acest forum acasa la el. avea un acvariu frumos si o apa cristal.

Re: pelicula de biofilm

Sunt doua tipuri de biofilm. Unul mai grosut galbui-verzui si mai uleios - acesta este rezultat in urma unei incarcaturi organice mari si de un filtru subdimensionat sau "neconform" cerintelor acelui acvariu. Celalalt tip este unul albicios , mult mai subtire care poate fi "spart" cu degetul - acesta este produs de o bacterie care ii place, ciudat, fierul din fertilizanti. Sunt unii fertilizanti mai slabi calitativ care in urma proceselor chimice pierd chelarea fierului 2 si se transforma in fier 3 care este greu asimilat de plante dar bacteriilor din acest biofilm le place la nebunie.

Tratament, la biofilmul subtire - albicios se recomanda niste plante plutitoare ca de exemplu, un smoculet de riccia sau cteva plantute pistia dar controlate mereu sa nu se inmultesca excesiv ca sa ia din lumina plantelor de dedesubt si sa se schimbe cursul dezvoltarii acvariului. La biofilmul uleios recomand un  filtru cu un debit mai mare decat cel actual, returul sa fie la nivelul apei astfel incat sa imprime o circulatie mai buna a suprafetei apei si implicit o valurire mai mare , deasemenea o curatenie mai profunda, cu sifonarea substratului si clatirea mai buna a elementelor filtrante sau imbunatatirea lor.

Daca vrei sfaturi exact la obiect scrie aici detaliile acvariului, capacitate, filtrarea si cu ce e ocupat. Cata apa schimbi si cum faci curatenia.

6 Editat de Baracuda (2010-04-06 17:43)

Re: pelicula de biofilm

scifficus A scris:

Sunt doua tipuri de biofilm. Unul mai grosut galbui-verzui si mai uleios - acesta este rezultat in urma unei incarcaturi organice mari si de un filtru subdimensionat sau "neconform" cerintelor acelui acvariu. Celalalt tip este unul albicios , mult mai subtire care poate fi "spart" cu degetul - acesta este produs de o bacterie care ii place, ciudat, fierul din fertilizanti. Sunt unii fertilizanti mai slabi calitativ care in urma proceselor chimice pierd chelarea fierului 2 si se transforma in fier 3 care este greu asimilat de plante dar bacteriilor din acest biofilm le place la nebunie.

Tratament, la biofilmul subtire - albicios se recomanda niste plante plutitoare ca de exemplu, un smoculet de riccia sau cteva plantute pistia dar controlate mereu sa nu se inmultesca excesiv ca sa ia din lumina plantelor de dedesubt si sa se schimbe cursul dezvoltarii acvariului. La biofilmul uleios recomand un  filtru cu un debit mai mare decat cel actual, returul sa fie la nivelul apei astfel incat sa imprime o circulatie mai buna a suprafetei apei si implicit o valurire mai mare , deasemenea o curatenie mai profunda, cu sifonarea substratului si clatirea mai buna a elementelor filtrante sau imbunatatirea lor.

Daca vrei sfaturi exact la obiect scrie aici detaliile acvariului, capacitate, filtrarea si cu ce e ocupat. Cata apa schimbi si cum faci curatenia.

Care este mai exact rolul plantelor plutitoare in eliminarea biofilmului? Si in cazul in care, dupa un timp eliminam plantele plutitoare, biofilmul revine?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7 Editat de Avatar (2010-04-06 18:09)

Re: pelicula de biofilm

Si eu am o pelicula la suprafata apei, dar nu e niciuna din cele descrise de voi, evident exista o cantitate foarte mica de biofilm uleios, care cred ca e nelipsit din orice acvariu in care se fertilizeaza(sau nu). Dar nu asta e problema, ci praful care intra sub capacul acvariului.
Locuiesc intr-o zona in care se construieste o parcare la vreo 6 nivele si se lucreaza inca de anul trecut din septembrie, a venit primavara, sunt la 100m de drumul principal, aglomeratie, masini multe, rezulta PRAF.
Vreau sa aerisesc camera, sa intre aer curat, intra praf, nu am ce sa fac, acum sterg praful de pe birou(de ex) in 2ore e la loc.
Cred ca acea pelicula urata, de la suprafata apei in combinatie cu bulele de oxigen si/sau cele de la dioxid de carbon, ingreuneaza rau de tot circuitul apei, ajungand pana la blocarea efectiva a circuitului.
Am rezolvat problema cu servetele de masa, alta solutie mai buna in afara de un surface skimmer nu stiu.
Mentionez faptul ca la 2 zile apare din nou. In acvariul mic care este fara capac, in fiecare zi am problema asta, de cand a dat primavara smile

P.S: am si pistia la suprafata, nu face fata smile sau poate ar trebui sa acopar toata suprafata acvariului ca sa se rezolve problema asta ? La mine nu cred ca e o solutie.

8 Editat de Baracuda (2010-04-06 18:27)

Re: pelicula de biofilm

Avatar A scris:

Si eu am o pelicula la suprafata apei, dar nu e niciuna din cele descrise de voi, evident exista o cantitate foarte mica de biofilm uleios, care cred ca e nelipsit din orice acvariu in care se fertilizeaza(sau nu). Dar nu asta e problema, ci praful care intra sub capacul acvariului.
Locuiesc intr-o zona in care se construieste o parcare la vreo 6 nivele si se lucreaza inca de anul trecut din septembrie, a venit primavara, sunt la 100m de drumul principal, aglomeratie, masini multe, rezulta PRAF.
Vreau sa aerisesc camera, sa intre aer curat, intra praf, nu am ce sa fac, acum sterg praful de pe birou(de ex) in 2ore e la loc.
Cred ca acea pelicula urata, de la suprafata apei in combinatie cu bulele de oxigen si/sau cele de la dioxid de carbon, ingreuneaza rau de tot circuitul apei, ajungand pana la blocarea efectiva a circuitului.
Am rezolvat problema cu servetele de masa, alta solutie mai buna in afara de un surface skimmer nu stiu.
Mentionez faptul ca la 2 zile apare din nou. In acvariul mic care este fara capac, in fiecare zi am problema asta, de cand a dat primavara smile

P.S: am si pistia la suprafata, nu face fata smile sau poate ar trebui sa acopar toata suprafata acvariului ca sa se rezolve problema asta ? La mine nu cred ca e o solutie.

Sa asteptam raspunsul colegului scifficus despre rolul platelor plutitoare! Sper ca se refera la inlaturarea cauzelor si nu a efectelor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: pelicula de biofilm

biofilmul apare din 3 cauze: slaba agitatie a suprafetei apei, nivel scazut de co2, acumulare de materie organica. vezi care dintre cele 3 e la tine in acvariu.

sper ca e ciclat, altfel ce am zis mai sus nu sta in picioare.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

10

Re: pelicula de biofilm

si eu am asa ceva.. dar il consider normal pt un acvariu cu creveti..
dar nu inteleg asta cu co2.. biofilmul impiedica schimbul de gaze la suprafata apei.. deci mai putin oxigen adica mai mult co2 in apa..
eu as folosi skimmer, numai ca nu gassc unu potrivit pt 15l..
solutia aceea cu filtrul iesit din apa jumate nu e viabila.. daca pompa filtrul nu e in apa, se va arde..

11

Re: pelicula de biofilm

merlin21 A scris:

si eu am asa ceva.. dar il consider normal pt un acvariu cu creveti..
dar nu inteleg asta cu co2.. biofilmul impiedica schimbul de gaze la suprafata apei.. deci mai putin oxigen adica mai mult co2 in apa..
eu as folosi skimmer, numai ca nu gassc unu potrivit pt 15l..
solutia aceea cu filtrul iesit din apa jumate nu e viabila.. daca pompa filtrul nu e in apa, se va arde..

la tipul respectiv mergea chiar foarte bine si il avea de ceva vreme, nu stiu sa iti explic insa nu statea jumatate afara din filtru. ca sa ma intelegi zic ca un exemplu: din cei 10 cm ai filtrului 5 cm este partea cu gaurile pe unde intra apa ( pe unde trage pompa ) din acei 5 cm doar 2 cm era scos filtrul. teoretic nu are cum sa se arda pt ca debitul de apa este asigurat constant de partea aflata in imersie. o sa il rog sa intre si sa explice el exact principiul de functionare. eu doar l-am vazut si doar am aflat ceea ce face.

12

Re: pelicula de biofilm

ar fi interesant de vazut... dar nu este prea estetic la un acvariu mic..

13

Re: pelicula de biofilm

deci sa incep.
acvariu 200l
populatie
15 rodostomus
10 ancistrusi la vreo 4 cm
10 rasbora
15 neoni
6black skirt
4 barbus odessa
1 cory
apa schimb saptamanal 50leste plantat filtru (nu pot sa citesc ca s-au stins becurile) 750l/h parca.
daca am omis ceva sami spuneti.
app pelicula este alboaie de aia care o poti sparge cu degetul, si din cand in cand o culeg cu servetele de hartie
la un filtru intors inver m-am gandit si eu dar ma gandeam sa-i atasez o teava in sus si ca un fel de gratar ca sa nu intre pestii acolo.

14

Re: pelicula de biofilm

Lucia A scris:

Voi urmari postul acesta cu mare interes...:) smile smile

Abia astept... smile

Eu n-am gasit suface skimmer de cumparat...

este la 150 lei parca. daca te intereseaza caut linkul

15

Re: pelicula de biofilm

suprapopulat. de aici rezulta incarcatura biologica. dar e doar o parere....
de cit timp merge?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

16

Re: pelicula de biofilm

merlin21 A scris:

ar fi interesant de vazut... dar nu este prea estetic la un acvariu mic..

are acvariu de vreo 250 -300 l. este cu discusi big_smile

eu inca nu am asa ceva. spray barul meu este indreptat la aproximativ 60 grade spre suprafata apei filtrul un pic jos in acvariu rezulta niste valurele care parcurg tot acvariul din cap in cap. nu cred ca se poate forma vreo pelicula acolo atat timp cat suprafata apei este agitata.

17

Re: pelicula de biofilm

poi nu crezi bine. si la mine este indreptata iesirea filtrului in sus si iese coloana de apa 2 cm afara din apa si la fel creeaza curenti prin tot acvariul si ca sa vezi ca pelicula tot se formeaza

18 Editat de bogdan666 (2010-04-06 22:08)

Re: pelicula de biofilm

bobi A scris:

suprapopulat. de aici rezulta incarcatura biologica. dar e doar o parere....
de cit timp merge?

merge de jumate de an (pelicula a aparut doar de 1 luna jumate) dar nu cred ca e din cauza suprapopularii ca sunt doar pestisori mici nu sunt scalari de ex...

19 Editat de bobi (2010-04-06 22:19)

Re: pelicula de biofilm

am avut un setup in care am avut biofilm din cauza dupla ground pe care nu l-am spalat. a trecut dupa un timp. nu mai tin minte cit...

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

20

Re: pelicula de biofilm

daca vrei sa scapi de el tapeaza usor suprafata apei cu un servetel,faci asta de mai multe ori si ai scapt..cu timpul va disparea daca zici ca valuresti bine suprafata apei