1

Subiect: ghidul incepatorului

tot ceea ce tine de incepatori si tot ceea ce ei trebuie sa stie adaugam aici.


Achizitia si amplasarea

Acvariul inseamna o parte din natura, nu este un simplu obiect, un simplu recipient cu apa.  Cei care doresc sa construiasca un acariu au nevoie, la inceput de drum, de cateva sfaturi.
1) e bine ca un incepator sa plece cu un acvariu cat mai mare, o valoare medie acceptata ar fi de 100l..
Motivul: suprapopulare sigur o sa existe la orice incepator, macar sa aiba totusi loc mai mult.. alt motiv ar fi faptul ca intr-un acvariu mic, care este mai dificil de intretinut, schimbariile respectiv greselile au loc cu o viteza mult mai mare decat intr-un acvariu mai mare..cu alte cuvine, e un pic mai greu sa strici un acvariu de 100l decat unul de 25l.. Inca un motiv care ar putea fi, asta vine ca o concluzie personala, diversitatea echipamentelor, prezente pt aceasta categorie de volum.. e mult mai usor sa gasesti un filtru pt 100-200l decat pt 10-20l..
2) iar este important ca acvariul sa nu fie rotund, este stresant pt pesti, care nu au nici un punct de reper, inchipuiti-va ca asta sta intr-o camera perfect rotunda.. ar fi stresant..
3) desi exista multa acvarii cu geamul din fata curbat, nici astea nu sunt indicate, deoarece denatureaza imaginea si sunt mai dificile de privit.
4) e important sa se aleaga o forma a acvariu care sa permita o iluminare uniforma, in care sa nu existe colturi de umbra. Exemplu: este mult mai usor sa proiectezi o instalatie de iluminat pt un acvariu paralelipipedic decat pt un juewl trigon, spre exemplu.
5) in care in care doresti sa iti faci singur acvariul si acesta sa fie acoperit, multi recomanda sa alegi mai intai capacul si apoi sa iti construiesti acvariul dupa el..
6) se prefera acvariile din sticla fata de cele din acryl deoarece in timp acestea se zgarie la curatare si se matuiesc.
7) dimensiunile acvariului trebuie sa respecte o proportie si in general trebuie evitate acvariile pe inaltime, fata de cele dispuse orizontal. Este mult mai greu sa luminezi un acvariu cu baza mica dar f inalt, pesti nu se vor bucura de inaltime si doar de spatiu de inot adica lungime  si mai ales la mentenanta
8) inaltimea acvariului sa nu fie mai mare de 60 de cm, astfel vor aparea probleme la iluminare, deja neoanele nu mai fac fata, singura solutie raman lampile HQI. O inaltime mare, pune probleme si la capitolulu curateniei, cu cat inaltimea este mai mare cu atat este mai greu sa il aspiri si chiar sa il plantezi.
9) latimea este bine sa nu depaseasca si ea 60 de cm, decat daca inatimea acvariului este foarte mica, motivul este unul simplu, accesul la acvariu, va fi ingreunat la partea din spate, mai ales ca acvariul va fi pus pe un stand/suport.
10) odata cu achizitia acvariului trebuie avut in vedere si suportul acestuia, care trebuie sa sustine greutatea sticlei, a apei si a eventualului decor. suportul nu trebuie sa fie mai inalt de 70-80 de cm, asltfel va ingreuna cu mult, accesul la acvariu. Va trebui sa fie cat mai compartimentat, si rezistent si cu gaurile aferente.. Nu sunt f sigur si este posibil sa gresesc, dar din ce tin eu minte, un acvariul de 100l ajunge cu tot cu apa, nisip si decor la 200kg..
11) intre acvariu si suport este bine sa se afle un material intermediar, care sa distribuie uniform greutatea acestuia pt a prevenii tensiuni in anumite puncte ce pot duce le spargerea lui.. in comert exista destula materiale de genul acesta.
De aceea, inainte de a cumpara acvariul si toate accesoriile sale, trebuie sa va ganditi la spatiul de care dispuneti, la speciile si numarul de pesti.
Puteti gasi in magazinele de specialitate acvarii de diferite marimi si forme, cu sau fara capac, sau puteti opta pentru un acvariu facut la comanda care sa se potiveasca perfect spatiului de care dispuneti.
Amplasarea acvariului se face intr-un loc ferit de actiunea directa razelor solare, departe de usi si locuri in care se formeaza curenti de aer si, de preferat, in apropierea unei prize.

Montarea si amenajarea

Dupa achizitioarea acvariului si a accesoriilor, urmeaza partea careia trebuie sa-i acordati o foarte mare atentie: amenajarea acvariului. In functie de speciile de pesti  si eventual plante pe care urmeaza sa le gazduiti,veti  adauga substratul (alcatuit din nisip si/sau pietris), dupa care urmeaza montarea accesoriilor:  incalzitorul, instalatia de filtrare a apei si sistemul de iluminare. Cei care au deja experienta pot adauga si alte accesorii, insa incepatorii ar fi bine sa-si aleaga specii de pesti putin pretentioase si sa se limiteze la accesoriile de baza ale uniu acvariu. ABC-ul amenajarii unui acvariu.

Apa

Calitaea apei din acvariu este un element foarte importanta. Trebuie sa va hotariti daca doriti  sa cresteti pesti de apa dulce sau de apa sarata. Sfatul meu, pentru cei care nu au experienta, este  sa inceapa cu un acvariu de apa dulce care este mai usor de intretinut. Atunci cand alegeti speciile de pesti trebuie sa tineti cont de temperaturea, Ph-ul si duritatea apei. Toti acesti indicatori se pot masura foarte usor cu ajutorul testelor aferente, pe care le gasiti in magazinele de specialitate.

Filtrarea biologica (ciclarea)

Avand in vedere faptul ca apa din retelele oraselor contine substante toxice pentru pesti, este necesar ca dupa montarea acvariului sa se asigure un interval de aproximativ doua saptamani, timp in care apa acvariului se va stabiliza. Daca sunteti nerabdatori puteti introduce pestii mult mai repede daca adaugati in apa diverse substante pe care le gasiti in magazinele specializate. Acestea grabesc procesul de stabilizare ( ciclare) al apei.

Intretinerea

Dupa instalarea acvariului si popularea cu  pesti urmeaza intretinerea acvariului: hranirea pestilor, curatarea periodica a tuturor componentelor, supravegherea  functionarii accesoriilor si a calitatii apei.

2

Re: ghidul incepatorului

Achizitia si amplasarea

Acvariul inseamna o parte din natura, nu este un simplu obiect, un simplu recipient cu apa.  Cei care doresc sa construiasca un acariu au nevoie, la inceput de drum, de cateva sfaturi.

De aceea, inainte de a cumpara acvariul si toate accesoriile sale, trebuie sa va ganditi la spatiul de care dispuneti, la speciile si numarul de pesti.
Puteti gasi in magazinele de specialitate acvarii de diferite marimi si forme, cu sau fara capac, sau puteti opta pentru un acvariu facut la comanda care sa se potiveasca perfect spatiului de care dispuneti.
Amplasarea acvariului se face intr-un loc ferit de actiunea directa razelor solare, departe de usi si locuri in care se formeaza curenti de aer si, de preferat, in apropierea unei prize.

Montarea si amenajarea

Dupa achizitioarea acvariului si a accesoriilor, urmeaza partea careia trebuie sa-i acordati o foarte mare atentie: amenajarea acvariului. In functie de speciile de pesti  si eventual plante pe care urmeaza sa le gazduiti,veti  adauga substratul (alcatuit din nisip si/sau pietris), dupa care urmeaza montarea accesoriilor:  incalzitorul, instalatia de filtrare a apei si sistemul de iluminare. Cei care au deja experienta pot adauga si alte accesorii, insa incepatorii ar fi bine sa-si aleaga specii de pesti putin pretentioase si sa se limiteze la accesoriile de baza ale uniu acvariu. ABC-ul amenajarii unui acvariu.

Apa

Calitaea apei din acvariu este un element foarte importanta. Trebuie sa va hotariti daca doriti  sa cresteti pesti de apa dulce sau de apa sarata. Sfatul meu, pentru cei care nu au experienta, este  sa inceapa cu un acvariu de apa dulce care este mai usor de intretinut. Atunci cand alegeti speciile de pesti trebuie sa tineti cont de temperaturea, Ph-ul si duritatea apei. Toti acesti indicatori se pot masura foarte usor cu ajutorul testelor aferente, pe care le gasiti in magazinele de specialitate.

Filtrarea biologica (ciclarea)

Avand in vedere faptul ca apa din retelele oraselor contine substante toxice pentru pesti, este necesar ca dupa montarea acvariului sa se asigure un interval de aproximativ doua saptamani, timp in care apa acvariului se va stabiliza. Daca sunteti nerabdatori puteti introduce pestii mult mai repede daca adaugati in apa diverse substante pe care le gasiti in magazinele specializate. Acestea grabesc procesul de stabilizare ( ciclare) al apei.

Intretinerea

Dupa instalarea acvariului si popularea cu  pesti urmeaza intretinerea acvariului: hranirea pestilor, curatarea periodica a tuturor componentelor, supravegherea  functionarii accesoriilor si a calitatii apei.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

3 Editat de merlin21 (2010-04-08 18:34)

Re: ghidul incepatorului

Asta este un articol mult prea general.. Eu speram ca temele respecive sa fie abordate in detaliu..

La alegerea si achitia acvariului ar mai fi de adaugat:
1) e bine ca un incepator sa plece cu un acvariu cat mai mare, o valoare medie acceptata ar fi de 100l..
Motivul: suprapopulare sigur o sa existe la orice incepator, macar sa aiba totusi loc mai mult.. alt motiv ar fi faptul ca intr-un acvariu mic, care este mai dificil de intretinut, schimbariile respectiv greselile au loc cu o viteza mult mai mare decat intr-un acvariu mai mare..cu alte cuvine, e un pic mai greu sa strici un acvariu de 100l decat unul de 25l.. Inca un motiv care ar putea fi, asta vine ca o concluzie personala, diversitatea echipamentelor, prezente pt aceasta categorie de volum.. e mult mai usor sa gasesti un filtru pt 100-200l decat pt 10-20l..
2) iar este important ca acvariul sa nu fie rotund, este stresant pt pesti, care nu au nici un punct de reper, inchipuiti-va ca ati sta intr-o camera perfect rotunda.. ar fi stresant..
3) desi exista multe acvarii cu geamul din fata curbat, nici astea nu sunt indicate, deoarece denatureaza imaginea si sunt mai dificile de privit.
4) e important sa se aleaga o forma a acvariului care sa permita o iluminare uniforma, in care sa nu existe colturi de umbra. Exemplu: este mult mai usor sa proiectezi o instalatie de iluminat pt un acvariu paralelipipedic decat pt un juwel trigon.
5) in cazul in care doresti sa iti faci singur acvariul si acesta sa fie acoperit, multi recomanda sa alegi mai intai capacul si apoi sa iti construiesti acvariul dupa el..
6) se prefera acvariile din sticla fata de cele din acryl deoarece in timp acestea se zgarie la curatare si se matuiesc.
7) dimensiunile acvariului trebuie sa respecte o proportie si in general trebuie evitate acvariile pe inaltime, fata de cele dispuse orizontal. Este mult mai greu sa luminezi un acvariu cu baza mica dar f inalt, pesti nu se vor bucura de inaltime si doar de spatiu de inot adica lungime  si mai ales la mentenanta
8) inaltimea acvariului sa nu fie mai mare de 60 de cm, astfel vor aparea probleme la iluminare, deja neoanele nu mai fac fata, singura solutie raman lampile HQI. O inaltime mare, pune probleme si la capitolulu curateniei, cu cat inaltimea este mai mare cu atat este mai greu sa il aspiri si chiar sa il plantezi.
9) latimea este bine sa nu depaseasca si ea 60 de cm, decat daca inatimea acvariului este foarte mica, motivul este unul simplu, accesul la acvariu, va fi ingreunat la partea din spate, mai ales ca acvariul va fi pus pe un stand/suport.
10) odata cu achizitia acvariului trebuie avut in vedere si suportul acestuia, care trebuie sa sustine greutatea sticlei, a apei si a eventualului decor. suportul nu trebuie sa fie mai inalt de 70-80 de cm, asltfel va ingreuna cu mult, accesul la acvariu. Va trebui sa fie cat mai compartimentat, si rezistent si cu gaurile aferente.. Nu sunt f sigur si este posibil sa gresesc, dar din ce tin eu minte, un acvariul de 100l ajunge cu tot cu apa, nisip si decor la 200kg..
11) intre acvariu si suport este bine sa se afle un material intermediar, care sa distribuie uniform greutatea acestuia pt a prevenii tensiuni in anumite puncte ce pot duce le spargerea lui.. in comert exista destula materiale de genul acesta.

Legat de amplasare, imi vin in minte 2 chestiuni..
1) sa nu fie in bataia directa a soarelui, deoarece te vei umple de alge.. cu o mica exceptie, exista o metoda pt cresterea endlerilor, ce foloseste magic green water, acvariul se umple cu plante cu crestere rapida si se lasa direct in bataia soarelui, pt a produce alge cu care se vor hranii pestii.
2) sa nu fie intr-o camera in care se fumeaza, sau in apropierea boxelor sau a subwoferelor si de preferinta un loc in care se paote respecta programul orar al pestilor, adica sa nu stea lumina aprinsa in camera noaptea,
3) in cazul in care camera este mai rece, sau subsol, trebuie un incalzitor cu capacitate mai mare decat normala si trebuie avut grija si la umezeala, camera trebuie aerisita pt ca se formeaza mucegai..

asta este mai mult domeniul lui acvariidevis si a celor care lucreaza cu el..
deasemenea il astept si pe kokos cu cateva sfaturi..


Atat imi vine acum in minte despre achizitie.. daca imi mai aduc aminte o sa editez acest post.

L.E. Multumesc celui care a mutat materialul. As mai avea o rugaminte, daca se poate sa editeze cineva inclusiv erorile gramaticale si cele de ortografie si sa incepea cu litera mare, sau sa schimbe "e" cu "este".. chestii de genul asta.

4

Re: ghidul incepatorului

Ideea era sa ajutam cu sfaturi utile pe incepatori, daca tu crezi ca citand ce am postat eu e OK, nu spun nimic, decat ca ar fi fost mai util sa postezi ceva sfaturi pentru incepatori si nu sa-mi faci mie observatie. Eu nu m-am suparat de observatie, poate e pertinenta dar era mai util sa vii cu ceva in completare.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

5

Re: ghidul incepatorului

Ha??? prietene.. uita-te la postarea mea.. si poate ar fi cazul sa iti ceri scuze.. punctele de la 1 la 11 sunt toate completarile mele, care au fost adaugate in postul tau.
Hai ca asta e buna..

6

Re: ghidul incepatorului

cred ca e cel mai bine asa.. si in momentul in care hotaram ca este gata.. stergi orice e offtopic si il inchizi..
daca tot iei articolele si le pui in primul post, te rog sa scoti ce am scris din postul lui andy ca sa nu mai zica ca il plagiez sau cine stie ce..
multumesc

7

Re: ghidul incepatorului

Nu am spus ca ma plagiezi, pentru ca semana foarte bine ce ai scris tu cu ce am postat eu, nu mi-am dat seama ca ai facut completari pe text. Daca e asa e OK, asta era si ideea sa ajutam. Cat despre ce vreti sa faceti cu posturile nu e treaba mea. Multumesc si eu....

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

8

Re: ghidul incepatorului

merlin21 A scris:

Ha??? prietene.. uita-te la postarea mea.. si poate ar fi cazul sa iti ceri scuze.. punctele de la 1 la 11 sunt toate completarile mele, care au fost adaugate in postul tau.
Hai ca asta e buna..

"NIMENI NU S-A NASCUT PRIETEN BUN, ACEASTA E UN LUCRU PE CARE IL INVETI PE PARCURS".
Am recunoscut ca am facut o confiuzie necitind cu atentie pe text ca ai facut modificari. M-am inscris pe acest forum ca sa imi fac prieteni nu sa ma ciondanesc cu cineva, asa ca accepta scuzele mele.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

9

Re: ghidul incepatorului

Ca sa revin asupra problemei....

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

10 Editat de mirceajifcu (2011-05-03 14:58)

Re: ghidul incepatorului

Hmm, primul post al lui coco nu seamana mult cu cel al lui merlin? Sau e doar varianta corectata? Ca nu am prins toata discutia smile). Oricum, multi, zic eu, ca intra pe forum doar DUPA ce au cumparat totul si apoi ... incepe sa mearga prost smile). Aici ma includ si pe mine. Si atunci incep sa apara intrebarile "de ce beta imi savureaza neonii!? Ar trebui sa ii separ sau sa ii pun ceva condimente sa nu ii pice rau la stomac?!"