1

Subiect: Cati dintre voi ar dori sa isi faca un acvariu de apa sarata?

Sunt curios cati dintre cei ce intra pe acest forum sunt interesati de acvaristica marina.
Postati cu totii subiecte despre cum, de ce, sau cand ati dori sa va faceti un acvariu de apa sarata. Cei care deja aveti un acvariu de apa sarta cat de mic ar fi el, astept poze de la voi.

Re: Cati dintre voi ar dori sa isi faca un acvariu de apa sarata?

Acvaristica de apa sarata este cu totul deosebita. Nu are nimic in comun cu cea de apa dulce, decat ca este bazata pe apa si pesti big_smile:D:D glumeam, dar este fascinanta. Ma bucur ca ai deschis acest subiect Florin, sper ca cei mai multi dintre cititori nostri sa isi dea cu parerea. Cat despre preturi? Hmmm... depinde ce isi doreste fiecare de la un acvariu de apa sarata. Sincer acum cetiva anisori eu am facut mai multe experimente in ceea ce priveste acvaristica de apa sarata. Pt. cei ce vor sa se apuce dar nu le permit finantele le recomand varianta ieftina si rezistenta. Am crescut intr-un acvariu de 60 litri cativa pestisori, clown http://www.acvariidevis.ro/pesti/pomace … onefish/56 si doi corali de genul http://www.acvariidevis.ro/corali/coral … eopora/16.  Ca aparatura am pus un filtru intern vai mama lui si 2 pompe de recirculare pt a face valuri, mai era un spumator  si un filtru uv. Ca iluminat am pus 2 neoane power glo. Toata aparatura nu a costat mai mult de 450 ron. Temperatura vara a urcat si pana la 30 de grade, si nu a murit nimic.  Deci se poate si foarte ieftin.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

3

Re: Cati dintre voi ar dori sa isi faca un acvariu de apa sarata?

Mar tenta sa imi fac acvariul marin dar sunt 2 lucruri care ma opresc lipsa de expierenta si lipsa de ''material'' adica corali si pesti!in braila nu exista decat 1 magazin de acvarii iar acolo nu se gasesc decat pesti de apa dulce,si niste mosi intro piata care vin duminica cu 15 20 pestisori banali!asa ca deocamdata....nu pot face nimic!cat despre pestisorii clown sunt preferatii mei!la ce pret e unul?:(

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

4

Re: Cati dintre voi ar dori sa isi faca un acvariu de apa sarata?

Eu ce sa mai zic dupa ce am vazut acvariul tau, vreau oare? ...DAAAA!!!

5

Re: Cati dintre voi ar dori sa isi faca un acvariu de apa sarata?

Salutari tuturor.

De cand am intrat aici pe forum ma tot bate gandul si pe mine sa incerc un acvariu marin dar momentan nu m-am interesat de costurile pe care o implica aceasta schimbare, iar partea financiara nu este foarte stralucita sad.
Ma impulsioneaza si postul Adminului care spune ca totusi a reusit cu doar 450 de lei intr-un acvariu de 60 de l. Sper din tot sufletul ca in costul asta, a calculat si valoarea acvariului si a accesoriilor si nu reprezinta doar "locuitorii" big_smile

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

6

Re: Cati dintre voi ar dori sa isi faca un acvariu de apa sarata?

eu am comandat acuma sticla dar tre sa astept 2 saptamani dupa ea si o sami mai fac unul de 150/60/45 asta e in jur de 400 l si mar tenta unul marim dar sant doua probleme
1.Lipsa de experienta adica 0
2.Procurarea imstalatiilor a pestilor sia coralilor....cam atat mar impiedica

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

Re: Cati dintre voi ar dori sa isi faca un acvariu de apa sarata?

daca vrei sa faci unul de apa sarata nu trebuie decat sa ceri ajutor, iar cele 2 probleme ale tale vor disparea.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

8

Re: Cati dintre voi ar dori sa isi faca un acvariu de apa sarata?

as vrea sa va intreb daca sunt bune dimensiunile la acvariul care o sal fac adica 150/60/45 sau daca exista un standard care se aplica....eu pot modifica dimensiunile pt ca pana imi vine randul sa imi taie sticla este timp sau puteti sa imi dati voi o dimensiune  loc este  acvariul va fi facut din sticla de 10 mm

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

Re: Cati dintre voi ar dori sa isi faca un acvariu de apa sarata?

Daca ai posibilitatea eu iti recomad sa il faci mai lat, undeva la 50-55 iar inaltimea este un pic cam mare pt marin, o sa trebuiasta sa ii pui lumina sanatoasa sa iti patrunda pana la fundul acvariului.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

10

Re: Cati dintre voi ar dori sa isi faca un acvariu de apa sarata?

vreau sa trec si eu la acvariu marin imi puteti spune de unde sa iau si eu o butelie de CO2 si cum se procedeaza cu ea, si cum se incarca aceasta.va multumesc si astept un raspuns

Re: Cati dintre voi ar dori sa isi faca un acvariu de apa sarata?

Daca iti iei o butelie co2 trebuie sa iti cumperi si un reactor de calciu, deoarece trebuiesc legate una de cealalta. Apoi butelia se poate reincarca la un centru de incarcat butelii co2. Iar ca sa iti spun de unde poti cumpara trebuie mai intai sa imi spui de unde esti.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

12

Re: Cati dintre voi ar dori sa isi faca un acvariu de apa sarata?

Daca MOS CRACIUN a venit in 2008 cu acvariul de apa dulce ,poate IEPURASUL imi aduce un acvariu de apa sarata:),cine stie:ai grija ce-ti doresti pentru ca ti s-ar putea implini.:)

laura-rac

13

Re: Cati dintre voi ar dori sa isi faca un acvariu de apa sarata?

al dracu e microbul asta  lol:lol::lol::lol:

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

Re: Cati dintre voi ar dori sa isi faca un acvariu de apa sarata?

Pe Laura o declar irecuperabila, microbul a patruns prea adanc big_smile:D:D:D

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

15

Re: Cati dintre voi ar dori sa isi faca un acvariu de apa sarata?

Mai baieti voi va amuzati pe seama mea:):):).Glumesc.Asa e am luat lucrurile cam in serios cu acvaristica dar atat timp cat imi face placere de ce sa nu continui, nu-i asa?

laura-rac

16

Re: Cati dintre voi ar dori sa isi faca un acvariu de apa sarata?

Trebuie sa recunosc ca de cand am fost in Viena si am vazut un acvariu de aproximativ 6 m / 3 m ma omoara ideea de a avea si eu asa ceva in casa !!!
Eu din calculul pe care l-am facut eu asa aproximativ si fara pretentii prea mari, pentru un acvariu 120 x 45 x 50 (LxlxH) cu sump, skimmer, iluminare buna ajunge undeva la 1000 euro fara nimic in el !!!! sad(
Daca scad aprox 300 euro pt suport (lemn masiv ca sa mearga cu mobila etc etc) acvariu si sump atunci mai raman inca 700 ce sunt pentru restul !
Daca ma convinge cineva ca fac si mai ieftin ma apuc dupa ce ma nenorocesc(insor) hmm.
Cele bune.

17

Re: Cati dintre voi ar dori sa isi faca un acvariu de apa sarata?

Eu sunt fan acvariu marin, dar costurile de realizare sunt destul de marisoare. Astept sa treaca criza si sa vina soarele si pe strada mea...si o sa ma apuc si eu de unul wink

18

Re: Cati dintre voi ar dori sa isi faca un acvariu de apa sarata?

Calculeaza-ti investitia initiala pe o perioada de cateva luni, timp necesar de la lipirea bazinului -> cilcare -> iluminare -> populare treptata. Un bazin marin, ca sa devina matur si stabil are nevoie de cel putin 1 an. Asta nu inseamna ca nu te bucuri de el in acest timp. Doar ca la inceput trebuie muuulta rabdare.

19 Editat de capucino (2011-01-09 04:50)

Re: Cati dintre voi ar dori sa isi faca un acvariu de apa sarata?

Adevarul este ca nici nu am facut unele calcule amanuntite ...Ai idee cam la cat ar duce acvariul in sine si aparatura pentru un acvariu de 80-100 l ? Un cost estimativ normal smile

20 Editat de ciprian01 (2011-01-09 05:27)

Re: Cati dintre voi ar dori sa isi faca un acvariu de apa sarata?

Intreaba-l pe Florin (acvariidevis). Iti va da cu siguranta un raspuns mai bun decat ti-as da eu.