Subiect: Betta HM BF

Are 4 luni si locuieste singur intr-un Hagen Marina de 2 itri.
In cateva zile va sosi si o femela Platinum White HM. smile

http://i43.tinypic.com/dh31w7.jpg

http://i44.tinypic.com/5vom1g.jpg

Re: Betta HM BF

uau.foarte frumos.are nume?

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: Betta HM BF

Il cheama Memo. smile)

Re: Betta HM BF

foarte frumos exemplar...sper ca nu ai degand sa tii femela impreuna cu el

Re: Betta HM BF

de ce?eu cred ca asta are el de gand.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: Betta HM BF

foarte simplu..o i-a la bataie pana o omara lol...se tin impreuna doar pe durata imperecherii,apoi se separa femela de mascul

Re: Betta HM BF

Femela va sta tot singura...se vor intalni doar pentru imperechere.
In rest, se vor mai vedea cateva minute zilnic, dar fiecare din casa lui. tongue

Re: Betta HM BF

eram mai mult ca sigur ca esti in cunostiinta de cauza,vazand frumusetea si cat de ingrijit e exemplarul..bafta la imperechere!

Re: Betta HM BF

Acvariul de 20 litri cu ascunzatori pentru femela si plante de suprafata va fi cel pentru imperechere.
Filtru pentru 2 litri nu am vazut...temperatura e cam 25-26 grade, deci e ok pentru betta.
Schimbul de apa il fac la 2 zile, cam 40%, cu apa la aceeasi temperatura invechita minim 24 de ore.

10

Re: Betta HM BF

eu am tinut cam un an, 2 betta in acelasi conditi.. merg fara probleme.. tot cu schimb de apa exact la fel..
la un moment dat o sa ti se ia.. si o sa ii faci acvariu.. din comoditate..

11 Editat de robertino (2010-04-14 20:03)

Re: Betta HM BF

Aici depinde de rabdarea fiecaruia...
Nu mi se pare chiar greu sa schimb aproximativ 1 litru de apa o data la 2 zile...am experienta de la acvariul de 180 litri si cel de 35. smile
Reproducerea si cresterea puiilor o sa necesite mai mult timp alocat.
Ce mi se pare interesant la inmultirea intre doi betta Halfmoon este ca niciodata nu vor iesi pui 100% HM, majoritatea vor fi Delta si Superdelta, iar HM in general sub 10%.

12

Re: Betta HM BF

Superb exemplar. Sa`ti traiasca, si sa te bucuri de el si de progeniturile sale, cand va fi cazul.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Betta HM BF

ma inscriu la un pui lol (daca se fac liste)
Bafta multa la inmultit, si fa-ti un log cu evolutia inmultiri, daca se poate cu poze. pentru incepatorii care vor sa-i inmulteasca wink
Sunt foarte curios daca o sa scoti vre-un white HM BF sau macar un super delta pure white (deja visez lol:lol:)

14 Editat de robertino (2010-04-14 23:26)

Re: Betta HM BF

Multumesc pentru aprecieri...de fapt, el va multumeste. big_smile
Va fi pentru prima data cand voi incerca sa inmultesc betta, deci ma pot considera incepator. smile
M-am informat din diferite surse despre reproducerea la betta si continui sa o fac...
Dupa ce o sa am femela, o sa incerc sa va tin la curent pas cu pas despre ce se va intampla legat de inmultire, cat si dupa, referitor la cresterea puiilor, daca totul decurge bine.
@ Florin.Mazilu - sper sa iasa cat mai multi HM, iti rezerv de pe acum unul smile
Poate va fi ceva ca in poza alaturata cool

Re: Betta HM BF

nu ma incanta pastelul tongue dar daca tie iti place e perfect wink mie imi place simetria tongue de exemplu daca avea partea acea "kaki" tot albastra era , in opinia mea, un peste superb tongue daca te pot ajuta cu ceva da-mi un mesaj privat wink cea mai mare sugestie pe care ti-o pot face este sa ai artemia salina la indemana big_smile

Multumesc mult pentru rezervare tongue tongue

16

Re: Betta HM BF

Presupun ca despre artemia proaspat eclozata ziceai. smile inca nu am, dar o sa fac rost...deocamdata am doar matura congelata.
Uite un HM BF "simetric" pe gustul tau. tongue

Re: Betta HM BF

perfect pestisorul tongue:P
da artemia proaspat eclozata, tot aia e tongue

18

Re: Betta HM BF

pot sa ma bag si eu la un exemplar ???

19

Re: Betta HM BF

Esti al doilea...trebuie sa facem lista. smile
Inca nu a sosit femela...cam pe joi o sa o am.
Va urma o perioada de circa 10 zile de acomodare a celor doi, in care vor fi bine hraniti si se vor vedea vreo 2 ore pe zi din acvarii diferite. Pe urma...sper sa treaca la treaba. smile

20

Re: Betta HM BF

eu am vazut la un amic dansul de imperechere. este superb sa vezi cum masculul se strange de la mijloc pe femela si o obliga sa depuna icrele dupa ce in prealabil au construit cuibul .