Subiect: Primul acvariu

Buna
Deci acvariu va fi  de L55xl30xh35 din sticla de 4 mm care sa speram ca nu va face poc!,eventual daca o sa faca burta prea mare o sai pun si niste  intarituri,fundul va fi dublu,1 foaie incastrata si cealalta va sta acvariul pe ea,va fi silicon intre cele 2 foi.Acum acestea find zise vin cu cateva intrebari
-intarituri am niste fasii de sticla de 5 mm si 5 cm latime de la o fosta mobila,le pot folosii sau sunt prea inguste?[catag imi recomanda de 3 cm ,deci cred ca de 5 cm latime ar fi suficient ,nu?]
-cum se recomanda a fi puse intariturile?pe lungime,latime??in partea de jos sau sus?pe interior sau exterior?pe lungime sau inaltime?
-mai este nevoie ca la dimensiunile astea sai fac vreun cadru,sau rezista si numai cu silicon ?[aici ma refer la cadru in jurul acvariului]


   O zi buna tuturor

Adevarata ignoranta nu este absenta cunoasterii, ci refuzul de a o dobândi.
Ignoranta nu este inocenta, ci pacat.

2 Editat de Baracuda (2010-04-14 12:15)

Re: Primul acvariu

alex9byby A scris:

Buna
Deci acvariu va fi  de L55xl30xh35 din sticla de 4 mm care sa speram ca nu va face poc!,eventual daca o sa faca burta prea mare o sai pun si niste  intarituri,fundul va fi dublu,1 foaie incastrata si cealalta va sta acvariul pe ea,va fi silicon intre cele 2 foi.Acum acestea find zise vin cu cateva intrebari
-intarituri am niste fasii de sticla de 5 mm si 5 cm latime de la o fosta mobila,le pot folosii sau sunt prea inguste?[catag imi recomanda de 3 cm ,deci cred ca de 5 cm latime ar fi suficient ,nu?]
-cum se recomanda a fi puse intariturile?pe lungime,latime??in partea de jos sau sus?pe interior sau exterior?pe lungime sau inaltime?
-mai este nevoie ca la dimensiunile astea sai fac vreun cadru,sau rezista si numai cu silicon ?[aici ma refer la cadru in jurul acvariului]


   O zi buna tuturor

Evita folosirea sticlei de 4 mm. In primul rind este prea subtire pentru dimensiunile acvariului, in al doilea rind la grosimea aceasta, calitatea nu este tocmai buna. Sticla are calitate superioara incepind cu grosimea de 6 mm. Compozitia sticlei cu grosimi peste 6 mm este superioara calitativ. Daca vei folosi sticla de 6 mm, dupa parerea mea nu ai nevoie decit de fund dublu (doua foi), pentru a spori coeficietul de siguranta. Intaritoarele in cazul dimensiunilor mentionate nu sunt obligatorii. La 6 mm nu ai nevoie de niciun cadru. Lipirea peretilor este bine s-o faci dupa modelul acvariilor de fabrica, examineaza unul si vei intelege despre ce este vorba (existenta unui "briu" aditional aplicat in unghi de 45 grade, aderent la perechea de laturi lipite). Ca dimensiuni te poti duce cu inaltimea pina pe la 50 cm pastrind un coeficient de siguranta maxim. Oricum mi se pare putin 35 cm, vei avea banuiesc si substrat, asa ca inaltimea coloanei de apa va fi pe la 25-30 cm scazind si portiunea de deasupra apei pina la buza acvariului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3 Editat de pasi_une (2010-04-14 12:35)

Re: Primul acvariu

alex9byby A scris:

Buna
Deci acvariu va fi  de L55xl30xh35 din sticla de 4 mm care sa speram ca nu va face poc!,eventual daca o sa faca burta prea mare o sai pun si niste  intarituri,fundul va fi dublu,1 foaie incastrata si cealalta va sta acvariul pe ea,va fi silicon intre cele 2 foi.Acum acestea find zise vin cu cateva intrebari
-intarituri am niste fasii de sticla de 5 mm si 5 cm latime de la o fosta mobila,le pot folosii sau sunt prea inguste?[catag imi recomanda de 3 cm ,deci cred ca de 5 cm latime ar fi suficient ,nu?]
-cum se recomanda a fi puse intariturile?pe lungime,latime??in partea de jos sau sus?pe interior sau exterior?pe lungime sau inaltime?
-mai este nevoie ca la dimensiunile astea sai fac vreun cadru,sau rezista si numai cu silicon ?[aici ma refer la cadru in jurul acvariului]


   O zi buna tuturor

ai mare nevoie de intaritoare pe toate laturile si rama de cornier.... daca are 40L
si ca masa foloseste profil de 20 placat cu pall :-)):-)):-)):-)):lol::lol::lol:

merge fara intarituri lasal asa cum e
mai bine incearca sa pui o poza cu el

4

Re: Primul acvariu

Clar ca merge fara intarituri si inca foarte bine, dar poti sa pui si de 5 si de 6 sau mai mult daca vrei dar nu-i vad rostul (si cu fund simplu nu dublu, numa daca ai de gand sa pui bolovani mai grei sa pui fund dublu, sau mai usor polistiren tongue )

Re: Primul acvariu

Buna seara

Dupa o indelungata documentare,primul acvariu va fi de L80xl40xh45,din sticla de 10 mm.
Ca prima idee va avea urmatoarele plante
Rotala rotundifolia
Limnophila Aromatica
Ludwigia Cuba
Marsilea hirsuta
Lilaeopsis brasiliensis
Micranthemum Micranthemoides
Alomariopsis lineata
Anubias barteri
Java moss,si lista ramane deschisa,sa vad si ce voi gasi in mag din sibiu.
Ca pesti pt inceput vor fi,gupyy,sanitari,neoni,tetra,xifo,la fel si pesti ramane de vazut si ce gasesc prin magazinele din sibiu.
Aparate si alte acareturi in nu ma pot pronunta la ce o sa folosesc,pt ca inca nu ma-m decis exact ce voi folosi,in mod cert voi avea,filtru,incalzitor,neoane,CO2,etc.
Mai ramane sa ma decid exact si ce tip de substrat voi folosi,fertilizanti,etc.
Pt inceput maine primesc sticla,si sper ca in wekend,sa am primele poze cu acvariul.

            O seara buna tuturor

P.S ce parere aveti?merge pt inceput?

Adevarata ignoranta nu este absenta cunoasterii, ci refuzul de a o dobândi.
Ignoranta nu este inocenta, ci pacat.

6

Re: Primul acvariu

tetra excludele din insiruirea aceaa.

conformeazate compatibilitatii dintre specii pentru a nu avea probleme cu ei.

Re: Primul acvariu

rotala e un pic mai pretentioasa asa ca ai grija la iluminare. la fel si la alegerea speciilor de peste.

Re: Primul acvariu

lista este de inceput,mai trebuie documentare despre compatibilitate intre specii binenteles,sunt si eu la primul ce sai faci,ca dimensiuni si grosime sticla merge?

Adevarata ignoranta nu este absenta cunoasterii, ci refuzul de a o dobândi.
Ignoranta nu este inocenta, ci pacat.

9

Re: Primul acvariu

este perfect din punct de vedere al sticlei. acum insa daca faci si fundul dublu sau poti sa pui geam de 12 este si mai bine.

10

Re: Primul acvariu

in perioada de ciclarea acvariului introdu plante nepretentioase cu crestere rapida, apoi dupa ce te vei lamuri cum sta treaba cu acvariul si mult studiu arunca-te la lucruri mai complicate! asta ca sa nu iti para rau de banii cheltuiti. citeste cu atentie posturile cu lipirea acvariului si timpul de asteptare pana la uscarea definitiva.

11

Re: Primul acvariu

Daca tot zici ca iti  vine toata aparatura necesara,nu te mai gandi,indreaptate spre Amazonia Aquasoil II,de departe cel mai bun substrat!
Daca vrei sa ti toti pestii aia renunta la moss,nu va rezista...