Subiect: CO2 de la JBL

Am luat si eu setul acela mini de la JBL. L-am asamblat, am bagat toate cele, dar nu vad nici o miscare de cateva zile. Intrebare pentru cei care au: la cat timp adaugati granulele acelea? Sau daca imi poate spune cineva mai pe intelesul meu de blonda cum naiba functioneste dom'le asta? Stau si ma uiiiiiit, ma uiiiiit...dar degeaba

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: CO2 de la JBL

hard to please A scris:

Am luat si eu setul acela mini de la JBL. L-am asamblat, am bagat toate cele, dar nu vad nici o miscare de cateva zile. Intrebare pentru cei care au: la cat timp adaugati granulele acelea? Sau daca imi poate spune cineva mai pe intelesul meu de blonda cum naiba functioneste dom'le asta? Stau si ma uiiiiiit, ma uiiiiit...dar degeaba

Arunca-l!!!!
Este doar un frumos marketing!
Tu ai discus! Vrei si plante...! Adica esti obligata sa ai lumina puternica, ingrasamant, echilibru, regulator de ph, filtrare fara bule si fara miscarea apei la suprafata, etc! Adica...fara discusi!

Echinodorus, anubias, valisneria gigantea, nimphea, sunt plante care merg cu discusul, nepretentioase la lumina sau temperatura, au crestere rapida si sunt faine!

3

Re: CO2 de la JBL

hard to please A scris:

Am luat si eu setul acela mini de la JBL. L-am asamblat, am bagat toate cele, dar nu vad nici o miscare de cateva zile. Intrebare pentru cei care au: la cat timp adaugati granulele acelea? Sau daca imi poate spune cineva mai pe intelesul meu de blonda cum naiba functioneste dom'le asta? Stau si ma uiiiiiit, ma uiiiiit...dar degeaba

care din ele?

Re: CO2 de la JBL

Discusii sunt intr-un acvariu steril. Nu am innebunit! Dar in cel plantat am betta si restul. Si au plante, carora vreau sa le mearga bine:D. Am citit pe aici ca sunt utilizatori foarte multumiti ai acestui produs BioCO2 100, si pentru ca pretul e super mic, am zis sa incerc. Merge, bine, nu merge, iara bine.:)

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

5 Editat de ciprian01 (2010-04-16 19:15)

Re: CO2 de la JBL

Nu merge! Eu asa zic!
Ce inseamna ,,multumiti,,?!

,,pentru ca pretul e super mic, am zis sa incerc.,, La asta s-au gandit si cei care l-au creat! Ca vor incerca cat mai multi!

O instalatie CO2 care sa si dea rezultate, costa! Si indiferent cat ar fi de buna, daca nu ai lumina, utrienti, etc, este doar un cost suplimentar care nu iti aduce niciun beneficiu!

6

Re: CO2 de la JBL

hard to please A scris:

Discusii sunt intr-un acvariu steril. Nu am innebunit! Dar in cel plantat am betta si restul. Si au plante, carora vreau sa le mearga bine:D. Am citit pe aici ca sunt utilizatori foarte multumiti ai acestui produs BioCO2 100, si pentru ca pretul e super mic, am zis sa incerc. Merge, bine, nu merge, iara bine.:)

il am de 2 luni si merge bine. ph mi-a scazut de la 7,2 la 6,8 si se mentine. plantele perleaza dar mai greu insa una peste alta e de bine! daca respecti instructiunile dupa cca. 12 ore ar trebui sa ai co2

Re: CO2 de la JBL

pelly67 A scris:
hard to please A scris:

Discusii sunt intr-un acvariu steril. Nu am innebunit! Dar in cel plantat am betta si restul. Si au plante, carora vreau sa le mearga bine:D. Am citit pe aici ca sunt utilizatori foarte multumiti ai acestui produs BioCO2 100, si pentru ca pretul e super mic, am zis sa incerc. Merge, bine, nu merge, iara bine.:)

il am de 2 luni si merge bine. ph mi-a scazut de la 7,2 la 6,8 si se mentine. plantele perleaza dar mai greu insa una peste alta e de bine! daca respecti instructiunile dupa cca. 12 ore ar trebui sa ai co2

Ph-ul scade oricum datorita proceselor ce se desfasoara in apa!
Poti face o proba! Scoate CO2-ul pt o zi si masoara ph-ul!
Apoi in functie de duritatea apei, CO2-ul poate influenta foarte mult, sau deloc ph-ul!

Oricum, cel mai bine se pricepe la asta @marian4232!

8

Re: CO2 de la JBL

ciprian01 A scris:
pelly67 A scris:
hard to please A scris:

Discusii sunt intr-un acvariu steril. Nu am innebunit! Dar in cel plantat am betta si restul. Si au plante, carora vreau sa le mearga bine:D. Am citit pe aici ca sunt utilizatori foarte multumiti ai acestui produs BioCO2 100, si pentru ca pretul e super mic, am zis sa incerc. Merge, bine, nu merge, iara bine.:)

il am de 2 luni si merge bine. ph mi-a scazut de la 7,2 la 6,8 si se mentine. plantele perleaza dar mai greu insa una peste alta e de bine! daca respecti instructiunile dupa cca. 12 ore ar trebui sa ai co2

Ph-ul scade oricum datorita proceselor ce se desfasoara in apa!
Poti face o proba! Scoate CO2-ul pt o zi si masoara ph-ul!
Apoi in functie de duritatea apei, CO2-ul poate influenta foarte mult, sau deloc ph-ul!

Oricum, cel mai bine se pricepe la asta @marian4232!

o scadea...dar asta nu inseamna ca se si mentine! pana sa bag co2 ph a fost stabil la 7,2, cel putin asa imi aratau testele de la jbl

9 Editat de ciprian01 (2010-04-16 21:38)

Re: CO2 de la JBL

@pelly:
Fara ph controler (corecteaza-ma hard to please smile) si cu injectare de CO2, este anormal ca ph-ul sa se mentina constant! Cel putin chimia asa spune! Daca se mentine constant ph-ul, din punctul meu de vedere, CO2-ul introdus influenteaza intr-o prea mica masura chimismul apei!

Daca cineva stie altfel, il rog sa ne scrie sa ne lamurim si noi!

10

Re: CO2 de la JBL

ciprian01 A scris:

@pelly:
Fara ph controler (corecteaza-ma hard to please smile) si cu injectare de CO2, este anormal ca ph-ul sa se mentina constant! Cel putin chimia asa spune! Daca se mentine constant ph-ul, din punctul meu de vedere, CO2-ul introdus influenteaza intr-o prea mica masura chimismul apei!

Daca cineva stie altfel, il rog sa ne scrie sa ne lamurim si noi!

hai ca deviaram de la subiect! oricum stiu ca co2 de la jbl este bun pana la 60 l maxim, asta din experienta. nu stiu da cat are bazinu hard to please!

Re: CO2 de la JBL

50 cel plantat, deci ar trebui sa fie ok. Insa nu vad nici o miscare . Ar trebui sa se vada pe undeva ca functioneaza chestia asta?  La cat timp trebuie sa adaug granulele alea in bidonas?
@ciprian...l-am luat, acum il folosesc....:)

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

12

Re: CO2 de la JBL

hard to please A scris:

50 cel plantat, deci ar trebui sa fie ok. Insa nu vad nici o miscare . Ar trebui sa se vada pe undeva ca functioneaza chestia asta?  La cat timp trebuie sa adaug granulele alea in bidonas?
@ciprian...l-am luat, acum il folosesc....:)

1.se pune apa calduta pana la eticheta de pe sticla(in partea superioara)
2.se agita bine pana la dizolvarea continutului
3.se pun 4 lingurite de microbacterii
4.se agita din nou
5. se inchide dopul si se ataseaza furtunul la capatul sticlei
6.la celalalt capat se pune piatra pons(sau mai bine un difuzor ceramic) si se introduce in acvariu cat mai jos
7. co2 ar trebui sa apara dupa cca.12 ore
8.verifica periodic ph apei sau cumpara un test permanent de la jbl
9.la 15 zile mai adauga 4 lingurite!
10.bafta!

Re: CO2 de la JBL

aham...eu am pus doar 2 lingurite de-alea, dar pentru acvariul meu atat scria. Sa mai pun?
Si nu am pus apa calduta, de fapt nu stiu sigur, ca nu am pus-o eu. Banuiesc doar ca era rece.
Ce ar trebui sa fac in cazul asta?
Merci frumos

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

14

Re: CO2 de la JBL

Acum daca l-ai luat...incearca-l!
1. crestere mai rapida a plantelor, neluxurianta.
2. culoarea frunxelor foarte bine definita.
3. plante sanatoase.
4. alge putine pana la deloc.
5. bule de aer care ies din frunze si se ridica la suprafata! nu cate o bula ametita ci ca atunci cand pui apa proaspata! daca tai o frunza, din ea trebuie sa iasa continuu bule de aer!

si daca toate astea se intampla, imi iau si eu!

15

Re: CO2 de la JBL

hard to please A scris:

aham...eu am pus doar 2 lingurite de-alea, dar pentru acvariul meu atat scria. Sa mai pun?
Si nu am pus apa calduta, de fapt nu stiu sigur, ca nu am pus-o eu. Banuiesc doar ca era rece.
Ce ar trebui sa fac in cazul asta?
Merci frumos

temperatura locului unde ti sticla(si implicit acvariul) trebuie sa fie de cca.20 grade

16

Re: CO2 de la JBL

cipriane o fi si de la co2?

17 Editat de ciprian01 (2010-04-16 23:12)

Re: CO2 de la JBL

Poate fi pelly si de la co2-ul furnizat! Si este f posibil sa fie asa! Dar poate sa fie si de la lumina ok, si de la frecventa schimburilor de apa, de la sifonarea sau nesifonarea substratului, etc! De aceea spun ca nu pot fi (personal ) sigur ca este numai de acolo! Si plantele din acvariu sunt f faine, dar nu sunt unele cu cerinte deosebite!
Daca voi cauta prin poze mai vechi, am bazine plantate unde plantele cresteau mai mult decat ok! Fara CO2!

Oricum, cel mai bine ar fi sa ne consilieze marian! Stie mai bine, se ocupa, si poate sa ne lamureasca mai exact!

Stii, ar fi prea simplu ca un dispozitiv totusi rudimentar sa dea rezultate atat de bune! Ar falimenta companiile si dispozitivele de profil! Poate am eu o problema...!

Si mai este ceva! In momentul in care ai introdus CO2 eficient, apare rapid fenomenul de ,,fabricare de bule de aer,,! Nu ii trebuie saptamani ca sa inceapa!

18

Re: CO2 de la JBL

am fost deja consiliat de marian!...cu ceva timp in urma tot pe aceeasi tema. explicatiile lui sunt de un real folos dar extrem de complicat de pus in practica la nivelul la care ma gasesc eu si desigur hard to please( cum te cheama real?). desigur ca plantele mele nu o duc asa de bine doar de la acea bomba de firma. fertilizez micro si macro cu chimicale destul de scumpe, schimb apa des, sifonez etc.

19

Re: CO2 de la JBL

1.se pune apa calduta pana la eticheta de pe sticla(in partea superioara)
2.se agita bine pana la dizolvarea continutului
3.se pun 4 lingurite de microbacterii
4.se agita din nou
5. se inchide dopul si se ataseaza furtunul la capatul sticlei
6.la celalalt capat se pune piatra pons(sau mai bine un difuzor ceramic) si se introduce in acvariu cat mai jos
7. co2 ar trebui sa apara dupa cca.12 ore
8.verifica periodic ph apei sau cumpara un test permanent de la jbl
9.la 15 zile mai adauga 4 lingurite!
10.bafta!